EUR 25.330

USD 23.428

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.330

USD 23.428

Počet nedobrovolných dražeb roste. Dejte si pozor na nesplácené hypotéky

 


 

Podíl nesplácených hypotečních úvěrů v polovině loňského roku překonal 3 procenta. Před finanční krizí dosahovaly hypotéky v selhání 1,5 procenta a v době krize se vyšplhaly nad 2 procenta. Čísla však stále nejsou nijak závratná.

I když si banky klienty celkem prověřují a nedají hypotéku každému, mnoho lidí se dostane do problémů se splácením úvěru. Podíl hypoték v selhání však momentálně stagnuje a drží se těsně nad hranicí 3 procent.

I tak hypotéky patří k těm bezpečnějším úvěrům. Lidé si jen tak nenechají vzít střechu nad hlavou. Proto raději nejprve nesplácejí například spotřebitelské úvěry a pak, když finanční problémy nepominou, selhávají v platbě hypotečních úvěrů.

Dražba nebo exekuce?

Když budete mít problémy se splácením hypotéky, informujte banku. Můžete si dohodnout splátkový kalendář a problém se dá leckdy vyřešit lépe, než když platby prostě nepošlete.

I tak stále více nemovitostí končí v nedobrovolných dražbách. V loňském roce bylo nucených dražeb téměř tisíc. Momentálně tedy tvoří třetinu ze všech veřejných dražeb, které se konají v České republice. Podle společnosti Eurodražby.cz banky totiž stále častěji využívají dražby k řešení nesplácených hypoték.

Nedobrovolné dražby v roce 2009 tvořily jen 17 procent z celkového počtu veřejných dražeb. Více se tehdy pohledávky řešily přes exekuce. S rostoucím počtem nesplacených úvěrů banky začaly hledat lepší způsob, jak zaplatit pohledávky. Od té doby je každým rokem nedobrovolných dražeb víc a víc.

Počet nedobrovolných dražeb v loňském roce 2013 stoupl na 953, tedy o padesát dražeb více než v roce předešlém. Tentokrát už ale tvoří třetinu ze všech veřejných dražeb,“ říká Radim Hasman, předseda představenstva společnosti Eurodražby.cz.

„Věřitelé, nejčastěji bankovní domy, jim před exekucemi dávají přednost hlavně kvůli nízkým nákladům, rychlosti procesu a také ceně vydražené nemovitosti. Ta se oproti 50 % u exekuce pohybuje v rozmezí 70 – 80 % hodnoty nemovitosti. Věřitel tak získá podstatně větší částku,“ vysvětluje Radim Hasman.

Více nedobrovolných dražeb je také kvůli internetu, dražba je tak jednodušší a kupující si v podstatě může nemovitost koupit z tepla svého domova. Loni totiž vešel v platnost zákon o možnosti dražit přes internet. Týká se to také nemovitostí. Od té doby je přes veřejnou elektronickou dražbu draží každá desátá nemovitost.

Rozdíl mezi dobrovolnou a nedobrovolnou dražbou

K nedobrovolné dražbě dává podnět věřitel kvůli tomu, aby uspokojil své pohledávky. Jde hlavně o případy, kdy dlužníci nejsou schopni splácet hypotéční, ale i spotřebitelské úvěry. Dobrovolné dražby vznikají na základě podnětu vlastníka nemovitosti, případně insolvenčního správce, který jedná za vlastníka.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Letošní rok bude pro hypotéky přelomový

V oblasti hypotečních úvěr můžeme letošní rok bez nadsázky označit za přelomový. A to hned z několika důvodů. Jedním z nich je pokračující snižování úrokových sazeb hypoték, které jde ruku v ruce se snižováním základní sazby ze strany České národní banky. Druhým důvodem je platnost novely zákona o spotřebitelském úvěru. Ta jasně definuje účelně vynaložené […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Nastala optimální doba pro nákup nemovitosti, ceny zase půjdou nahoru

Pokud někdo vyčkával s pořízením vlastního bydlení na lepší časy, tak ty právě nastávají. Shodují se na tom odborníci z realitní i hypoteční branže. A doporučují nákup nemovitosti, byť za cenu dražší hypotéky, neodkládat. Kdo naopak uvažuje o prodeji, vyplatí se mu ještě vyčkat.

Text: redakce hypoindex.cz

01. 03. 2024

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *