Pátek 24. května. Svátek má Jana.

Počet osobních bankrotů mírně klesá. Ale insolvence potápí dlužníky i věřitele

Monika Lukešová

I když podle meziročního srovnání je osobních bankrotů čím dál méně, tak by si na tzv. insolvenci měli dát pozor jak dlužníci, tak i věřitelé. V říjnu bylo vyhlášeno 1 375 osobních bankrotů, a to je o 174 méně než v předchozím měsíci.

Návrh na osobní bankrot je v České republice podat už od roku 2008. Od té doby bylo již vyhlášeno přes 70 tisíc osobních bankrotů. Jenže insolvence není žádná výhra ani pro dlužníka, ani pro věřitele. Dlužník po schválení návrhu na insolvenci musí pět let žít jen z životního minima a někteří věřitelé své půjčené peníze také nemusí už nikdy spatřit.

Všichni věřitelé by si měli uvědomit, že se o své peníze musí aktivně starat a pravidelně si hlídat, zda jejich dlužník nepodal žádost o osobní bankrot. „Praxe je zatím bohužel taková, že velká řada věřitelů v případě osobního bankrotu dlužníka nestihne svoji pohledávku přihlásit včas. Ve většině případů to znamená nejpozději do třiceti dnů ode dne rozhodnutí soudu o úpadku. Jestliže věřitel svoji pohledávku v této lhůtě neuplatní, pak se taková pohledávka v rámci insolvenčního řízení neuspokojuje a věřitel může v konečném důsledku o své peníze nadobro přijít. Nejde-li o případ zajištěného věřitele či jiný zákonem stanovený případ,“ vysvětluje Kateřina Procházková, mluvčí poradenského portálu poradnaveritele.cz a dodává, že pokud je dlužníkovi povolen osobní bankrot, musí být schopen během následujících pěti let zejména plnit splátkový kalendář a jiné povinnosti a to v závislosti na schváleném způsobu oddlužení.

Nejčastěji to znamená, že dlužník musí být schopen uhradit alespoň 30 procent z dlužné částky. Jenže někteří dlužníci se z tohoto důvodu snaží zatajit jak dluhy, tak i věřitele. A když se věřitel sám nepřihlásí, tak má smůlu.

Po pěti letech je dlužník v pohodě, ale věřitel nikoli

Jestliže dlužník následujících pět let řádně plní své povinnosti a neporušuje dané podmínky, soud ho na jeho návrh osvobodí od placení všech dluhů, vyjma výše uvedených zákonem stanovených případů, které mu v minulosti vznikly až do doby účinnosti schválení oddlužení. Věřitel, který v tomto případě svoji pohledávku nepřihlásil včas, už má tedy smůlu. Dokonce ani nezáleží na tom, v jaké fázi se jeho pohledávka zrovna nachází, zda je před splatností, po splatnosti, zda má v ruce platební rozkaz od soudu, nebo zda exekutor už začal dluh vymáhat.

V takovém případě by se měl nejlépe poradit s právníkem a především rychle jednat. S rostoucím počtem osobních bankrotů totiž roste i procento rozhořčených věřitelů, kteří nejčastěji z neznalosti zákona přicházejí o své peníze.“ upozorňuje advokát Tomáš Chalupa spolupracující s portálem poradnaveritele.cz a dodává, že se čím dál častěji setkává s případy, kdy se díky insolvenci dlužníka dostanou i sami věřitelé posléze do velkých finančních problémů.

Počet návrhů na osobní bankrot se meziročně snížil o 9 %

V říjnu bylo podle analýzy společnosti Czech Credit Bureau vyhlášeno 1 375 osobních bankrotů, což je o 174 méně než v předchozím měsíci. Zároveň jde také i o nejnižší počet osobních bankrotů vyhlášených za jeden měsíc v letošním roce. Naposledy byl takto nízký počet vykázán v červnu loňského roku.

Za poslední rok bylo celkem vyhlášeno 19 386 osobních bankrotů, což je o 642 bankrotů více než v předchozím období. Meziročně se však počet osobních bankrotů zvýšil pouze o 3 %. V průměru bylo letos vyhlášeno 1 610 osobních bankrotů za jeden měsíc.

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *