EUR 25.355

USD 23.377

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.355

USD 23.377

Pozor na nekalé praktiky realitek. Můžete přijít o peníze

 


 

Konečně vás z nabídky realitních kanceláří uchvátí nějaký byt a vy se rozhodnete ho koupit. Skoro všechny realitní kanceláře po vás budou chtít, abyste složili rezervační poplatek, který se většinou pohybuje v řádu několika deseti tisíců korun. Průměrná složená záloha v České republice se pohybuje kolem 40 až 50 tisíc korun. Velmi často platí, že čím vyšší je kupní cena, tím vyšší je rezervační záloha. Rezervace odvíjí od ceny nemovitosti.

Podpisem rezervační smlouvy a složením rezervačního poplatku v první řadě zájemce projevu skutečnou vůli nemovitost koupit. Prodávající tímto získává jistotu, že zájemce je skutečný a pro realitní kancelář by se mělo jednat o závazek, že nesmí nemovitost dále nabízet. Což ale některé realitky velmi často porušují a nabízejí nemovitost dále. To pak může zájemci, který rezervaci složil způsobit problémy.

Jenže, co se děje s rezervačním poplatkem? Na jaký účet vlastně peníze jdou? Většinou to funguje tak, že realitní kanceláře mají na všechny platby stejný účet. Z vašeho rezervačního poplatku mohou hradit například inzerci, nájem, mzdy atd. A tak se může stát, že když nedostanete hypotéku a realitní kancelář vám musí peníze vrátit, nemá z čeho. Vašich 100 tisíc korun je dávno pryč a makléř začne zpochybňovat nárok na vrácení poplatku zpět minimálně jen proto, aby získal čas. Když pak peníze do realitky přitečou jinudy, například z jiné rezervace, může kancelář vrátit zaplacený poplatek. Taková realitní kancelář se vlastně zdarma úvěruje na úkor kupujícího i prodávajícího a jeho peníze používá pro svůj provoz a spoléhá na další rezervace. V podstatě se jedná dobře známý způsob podnikání přezdívaný „letadlo“.

Nepodceňujte rezervační smlouvu

Do smlouvy o zaplacení rezervačního poplatku si nezapomeňte nechat zanést klauzuli, že poplatek, případně jeho část, je vratná i tehdy, pokud vám banka neschválí hypotéku.  Ve správné rezervační smlouvě jsou jasně stanoveny důvodu, za kterých je možné rezervaci vrátit a kdy ne. Je tedy potřeba, aby smlouva byla vyvážená pro všechny strany, a hlavně byla trojstranná. Pokud je pouze dvojstranná tak je neplatná. Trojstranná znamená, že účastníky rezervace jsou prodávající, kupující a realitní kancelář, u které je složen rezervační poplatek.

Oddělené účty mají smysl

Společnost Fincentrum Reality chce takovým situacím předejít oddělenými účty. Momentálně to funguje tak, že tato realitní kancelář má samostatný rezervační účet, na který klient skládá svůj rezervační poplatek a pak účet provizní, ze kterého se platí náklady a provize. Rezervační účet je dokonce pod auditorským dohledem a Fincentrum Reality nepoužívá tento účet na financování provozu kanceláře nebo mzdy.  

REKLAMA

Jeden účet pro všechno je standardem u většiny tuzemských kanceláří. V našem případě to děláme zcela jinak,“ vysvětluje provozní a marketingový ředitel Fincentrum Reality Martin Fojtík. K převodu prostředků z rezervačního účtu na provizní dochází u Fincentrum Reality až v momentě vzniku nároku na provizi, tedy například podpisem kupní smlouvy. Do té doby s penězi klientů nijak nemanipulujeme.

Společnost Fincentrum Reality dále pro klienty připravuje speciální účet pro úschovy kupní ceny. „V současné době nabízíme v první řadě úschovu u advokátů, kterou jsme schopni zprostředkovat. Nicméně klienti si čím dál více žádají právě úschovu na speciálním účtu u naší realitní společnosti. Proto připravujeme speciální podmínky pro takový účet, aby to pro klienta bylo bezpečné a byla zde 100% garance bezpečnosti nemanipulace s penězi,“ doplňuje Martin Fojtík.

Článek vyšel v časopise Reportér ve vydání pro společnost Fincentrum.

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Protože si je většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Mrkvička

  27 října, 2014

  kašpaři

  Odpovědět

 • Kašpar

  28 října, 2014

  Mrkvičko

  Odpovědět

 • hegerka

  27 října, 2014

  Nemůžu se ubránit dojmu, že vaše články jsou v zásadě namířené proti realitkách a jakoby říkaly „jenom nic neprodávejte ani nepronajímejte“ přes realitní kanceláře..
  Z uvedeného článku vyplývá, že „téměř“ všechny realitky mají „jeden účet“, z kterého si hradí provoz…
  pracuji v realitách šestým rokem, nikde jinde jsem nebyla, mám na myslí v jíné RK, než že jsem pořád v Century 21 – zde to opravdu funguje tak, že to máte i ve franžízové smlouvě, že Vaše povinnost je mít dva účty, jeden rezervační a jeden „běžný“, z kterého si hradíte tzv. provozní náklady. Pan Fojtík se tváří, jak oni jsou „dokonalí…“ Samozřejmě, že je to o lidech, a jenom o lidech, ale nelze obecně říkat, že „realitky uplatnuji systém letadlo…“ˇ
  Spíš by měla být větší kontrola jak ta-která realitka funguje…sama jsem se setkala s případy, když „jediný pan“ na Jižním městě si říká „realitka“, vše dělá „na koleně“, rezervační depozitum dává „do prasátka“ a ještě chce po kupujícím ať zaplatí „zálohu“ prodávajícímu aniž ten kupující má v ruce cokoliv…ano jsou různí, ale nemyslím si, že tak renomované kanceláře jakoje Century 21, Remax, Lexus, William-Svoboda..a jim podobné, pracují Vámi uvedeným způsobem. Mnohdy mi to příjde, že „dávate návod jak podvádět klienty…“ jako „inspirace“ některé vaše články lze považovat za příhodné…
  Spíš bych očekávala z Vaší strany „šířit osvětu“ jak si vybírat osvědčené realitní kanceláře a jak nic nedělat bez realitní kanceláře, dnes obchod s nemovitostmi není nic lehkého a jednoduchého…
  Hodně úspěchů!
  Ing. Jarmila Hegerová
  Century 21 AZ Reality

  Odpovědět

 • Podvodníci z C21

  27 října, 2014

  „Renomovaná kancelář“ Century 21 – pokus o vtip?

  http://kauza-century21.web­node.cz/akteri-a-jejich-role/

  Odpovědět

 • orangee

  27 října, 2014

  No, chtěl bych vidět realitku, která bude souhlasit s úpravou smlouvy v tom smyslu, že rezervační záloha se vrací, nebude-li kupujícímu schválena hypotéka. Na to žádná RK nepřistoupí.

  Odpovědět