EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

Text: Veronika Hejná

19. 12. 2019

3 komentáře

Jaké jsou povinnosti ubytovatelů přes platformy typu Airbnb?

 

V případě, že pronajímáte nemovitost přes platformu typu Airbnb, nejedná se klasický nájem bytu či domu, ale o ubytovací službu. A s tím se pojí řada zákonných povinností. O jaké povinnosti jde?

Loading 

K pronájmu bytu přes Airbnb potřebujete živnostenské oprávnění

Zatímco pro nájem je charakteristická skutečnost, že pronajímatel zajišťuje jen nezbytné služby, jimiž jsou například dodávka vody a tepla, odvoz odpadu nebo osvětlení a úklid společných částí domu, při ubytování přes Airbnb jsou často poskytovány i další služby.
V případě, že je součástí služeb i úklid bytu, poskytování lůžkovin, doplňování toaletních potřeb nebo stravování, jedná se již o ubytovací službu. K poskytování této služby potřebuje pronajímatel živnostenské oprávnění, které je možné získat ohlášením volné živnosti s identickým názvem na jakémkoliv živnostenském úřadě.
Z daňového hlediska to znamená, že příjmy inkasované z krátkodobých pronájmů jsou příjmy z podnikání podle § 7 zákona o daních z příjmů a podléhají odvodům pojistného na sociální a zdravotní pojištění, případně též solidárnímu navýšení daně, pokud příjmy přesáhnou stanovenou hranici.

Daňové povinnosti související s poskytováním ubytovacích služeb

K daňovým povinnostem, jež jsou s ubytovací službou spojeny, vydalo Generální finanční ředitelství Informaci k daňovému posouzení povinností poskytovatelů ubytovacích služeb (Airbnb a další) č. j. 90076/17/7100-20116-050701.
Z pohledu daní z příjmů se tedy jedná o příjem z podnikání podle § 7 zákona o daních z příjmů. Pokud podnikatel nebude uplatňovat výdaje ve skutečné výši, může uplatnit výdajový paušál, který je pro volnou živnost stanoven ve výši 60 % příjmů, maximálně však ve výši 1 200 000 Kč. Uvedený limit platí jak pro letošní rok, tak pro ten příští.
V případě, že ubytovatel překročí limit obratu registrační povinnosti k DPH, který činí jeden milion korun během dvanácti po sobě jdoucích měsíců, stává se také plátcem DPH, k níž se musí do 15 dnů zaregistrovat. Sazba DPH u ubytovacích služeb je 15 %.
Přijímá-li ubytovatel finanční prostředky v hotovosti, vztahuje se na něj i povinnost vést elektronickou evidenci tržeb.

Poplatek z pobytu, hlášení cizinecké policii a související evidence

V souvislosti s novelou zákona o místních poplatcích, která nabývá účinnosti k 1. lednu 2020, byl zrušen poplatek z ubytovací kapacity a poplatek za rekreační pobyt. Tyto poplatky byly nahrazeny jediným typem poplatku – poplatkem z pobytu. Jeho výši si každá obec stanoví dle vlastních potřeb, nejvýše v denní sazbě 21 Kč pro rok 2020. V následujících letech je pak možné, aby obec poplatek navýšila až na 50 Kč za den. Za účelem platby poplatku je nutné se zaregistrovat k poplatkové povinnosti. Pro potřeby výpočtu poplatků z pobytu musí vést ubytovatel evidenční knihu.
Každý, kdo ubytuje za úplatu cizince anebo ubytuje více než 5 cizinců (s výjimkou osob blízkých), je povinen oznámit ubytování cizince do tří pracovních dnů cizinecké policii. Před ubytováním prvního hosta je třeba registrovat se na cizinecké policii, kde je přidělen identifikátor ubytovacího zařízení (IDUB). Ubytovatel, který má ubytování jako předmět podnikatelské činnosti, což je právě případ Airbnb, oznamuje ubytování prostřednictvím dálkového přístupu přes aplikaci Ubyport.
Zákon o pobytu cizinců na území České republiky ukládá povinnost vedení domovní knihy, v níž se evidují jméno cizince, jeho datum narození, státní občanství, číslo cestovního dokladu a informace o tom, kdy bylo započato a ukončeno ubytování.
Jak evidenční knihu, tak domovní knihu je ubytovatel povinen uchovávat po dobu šesti let od posledního zápisu. Zatímco v evidenční knize musí zaznamenávat informace o všech hostech, domovní knihu smí vést jen o cizincích.
Jsou-li evidovány pouze zákonem předepsané údaje, je vedení obou evidencí z pohledu GDPR považováno za plnění zákonné povinnosti správce, a proto není třeba, aby hosté k vedení osobních údajů udělovali svůj souhlas. Tím však nejsou dotčeny ostatní povinnosti, které ubytovatel jako správce osobních údajů v souladu s GDPR má.

Administrativu může převzít specializovaná firma

S růstem trhu krátkodobých ubytování našly svou příležitost k výdělku i specializované firmy zabývající se správou těchto krátkodobých pronájmů. Některé nabízí komunikaci s hosty či úklid bytu, jiné se postarají i o plnění administrativních povinností, jako je hlášení cizinecké policii a vedení evidenční a domovní knihy.

REKLAMA

Povinnosti při Airbnb pronájmu:

 • živnostenské oprávnění,
 • 15% daň z příjmu, možno využít 60% paušál na výdaje,
 • odvody na sociální a zdravotní pojištění,
 • EET pro tržby v hotovosti,
 • registrace k DPH při obratu 1 milionu,
 • místní poplatky za ubytování,
 • evidenční kniha o hostech, domovní kniha o cizincích,
 • nutnost hlásit cizince na cizineckou policii.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Příjem z nemovitosti

Příjem z nemovitosti: Pronájem nebo podnikání?

Příjem z pronájmu je velmi oblíbeným pasivním příjmem. Pokud ho realizujete jako fyzická osoba, je jeho zdanění velmi jednoduché a při správně zvoleném režimu zdanění ani nebudete platit daň z příjmu. Oproti tomu je příjem z krátkodobého ubytování vždy považován za podnikání, podmínky pro jeho realizaci jsou přísnější a na dani často zaplatíte víc než […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 01. 2024

Ceny nemovitostí

Příjem z AirBnB v daňovém přiznání

U příjmu z pronájmu český daňový systém rozlišuje dvě situace. První je příjem z pronájmu dle §10 zákona o daních z příjmu. Takto můžete danit příjmy z dlouhodobého pronájmu jako fyzická osoba. A druhou situací jsou příjmy z krátkodobého pronájmu (například z AirBnB) dle §7. Ty daníte jako příjmy z jakékoliv jiné samostatně výdělečné činnosti.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jan

  14 ledna, 2020

  Dobrý den,chci se dozvědět,může ubytovatel vstupovat do pokojů ubytovaného bez jeho vědomí? Kdykoliv se mu zachce? Děkuji Heneš.

  Odpovědět

 • Hana Bartušková

  14 ledna, 2020

  dobrý den, přístup do pokoje by měl být regulován ubytovacím řádem. obecně platí, že ubytovaný by měl umožnit kontrolu a evidenci zařízení a měl by o kontrole vědět předem.

  Odpovědět

 • Adam

  15 června, 2023

  Hezký den,
  je možné pronajmout si byt za účelem podnajímání na Airbnb a booking.com? Majitel bytu bude samozřejmě vědět o této aktivitě dopředu.

  Odpovědět