EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Text: PR článek

11. 02. 2014

0 komentářů

Šetřit na nesprávném místě se nevyplácí

 


 

Jaké pojištění a na co?

Prvním kritériem, kterým se při výběru pojištění nutno řídit je skutečnost, zda bydlíte v nájmu nebo ve vlastním bytě nebo domě. V nájemním bytě vystačíte s pojištěním domácnosti. Kdo ale vlastní byt nebo dům, měl by si pojistit i stavbu.

Rozdíl mezi pojištěním domácnosti a pojištění stavby lze ilustrovat na jednoduchém příkladu.  Kdyby bylo možné vzít domek nebo byt do ruky a obrátit jej naruby a pořádně zatřást, vše, co se vysype, jsou věci movité, to co vám zůstane v ruce, jsou věci nemovité a jsou součástí stavby.

Pojištění stavby

Toto pojištění kryje škody, které na stavbě vzniknou v důsledku živelních událostí, jako je požár, výbuch, přímý úder blesku, vichřice, krupobití, pád stromu, stožáru či laviny, dále pak škody způsobené vodou z potrubí, sesuvem půdy či zřícením skal nebo i zemětřesením či pádem letadla, apod. Pojišťovna hradí také škodu, která vznikne násilným odcizením stavebních součástí (např. okapů) nebo vandalismem.

Připojistit si pak můžete riziko povodně a záplavy. Na místě je však třeba upozornění, že pojišťovny rozlišují povodňové zóny, a tak některé domy stojící přímo na březích pravidelně se rozvodňujících řek jsou na toto riziko nepojistitelné.

Pojištění domácnosti

Chcete-li mít pojištěno i zařízení, tedy věci movité, musíte si uzavřít pojištění domácnosti. Tento typ pojištění kryje – stejně jako pojištění stavby – škody vzniklé živelními událostmi a také riziko krádeže, vloupání a vnitřního vandalismu. To když vám zloději nejen něco ukradnou, ale zbylé věci navíc poničí.

REKLAMA

Pojištěno máte jak vnitřní vybavení jako nábytek, koberce, elektrické spotřebiče, nádobí, lůžkoviny, či květiny, ale také osobní věci všech členů domácnosti, tj. oblečení, obuv, sportovní potřeby, jízdní kola, hračky, šperky, obrazy atd.

pojisteni-klice

Pozor na podpojištění

Nesnažte se na pojištění stavby a domácnosti ušetřit a dobře si spočítejte, kolik vás co stálo a nakolik by vás přišlo, kdybyste si to museli kupovat znovu. Odborně se tomu říká sjednat si pojištění na novou hodnotu. Jen v takovém případě vám pojišťovna při pojistné události uhradí celou škodu a nebude pojistné plnění snižovat podle výše celkové pojistné částky.

Když hodnotu svého majetku podceníte, mohlo by se vám stát to, co manželům K. Z úspor a z velké části svépomocí si přestavěli svůj rodinný domek tak, že se jeho reálná hodnota zdvojnásobila. Zapomněli však, že by si ho měli na vyšší hodnotu i pojistit. Když jim při vichřici poničil spadlý strom střechu, byli přesvědčeni, že díky pojištění jim náklady na opravy krytiny a krovu ve výši 250 tisíc korun zaplatí pojišťovna. Čekalo je však trpké zklamání, od pojišťovny dostali jen 125 tisíc korun.

REKLAMA

Pojištění odpovědnosti

Spolu s pojištěním bydlení doporučujeme uzavřít i pojištění odpovědnosti. Majitel nemovitosti by si měl sjednat pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti, které určitě přijde vhod tehdy, když uvolněná omítka nebo sníh spadlý ze střechy vašeho domu poškodí cizí auto zaparkované před domem.

Druhým je pojištění odpovědnosti za škody či jiné újmy v běžném občanském životě. To kryje škody, které způsobíte vy, resp. jiný člen vaší domácnosti svou neopatrností či nepozorností třetí osobě. Může se celkem snadno stát, že někoho zraníte na lyžích nebo při nehodě na kole.

Pojištění ProDomov s až 30% slevou

Chcete-li opravdu ušetřit, sjednejte u Wüstenrotu do 30. dubna pojištění ProDomov a budete platit až o 30 % méně.

V rámci pojištění ProDomov si můžete sjednat všechny výše uvedené druhy pojištění.  Wüstenrot vám pojistí i rozestavěnou budovu, takže po jejím dokončení již nemusíte smlouvu měnit. Připojistit si můžete také riziko povodně. U pojištění domácnosti máte na výběr ze dvou variant PLUS a SUPERPLUS a navíc si můžete sjednat i další připojištění např. skel.

Výši pojistného si můžete orientačně propočítat na www.wuestenrot.cz/pojisteni/bydleni/

wustenrot-logo-610_1

Informace uváděné  v tomto článku jsou určeny výhradně k marketingovým a propagačním účelům, a i proto nepředstavují návrh na uzavření smlouvy (nabídku).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *