EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

Text: Petr Zámečník

17. 03. 2009

6 komentářů

Spořit se stavebním spořením? Variantu volte pečlivě!

 


 

Nabídky se „příliš“ neliší

Nabídky stavebních spořitelen si jsou na první pohled podobné jako vejce vejci. Teprve při bližším zkoumání zjistíte, že některá vejce jsou větší, jiná menší a skvrnitá. Přesto mají stavební spořitelny mnohé podobné.

Státní příspěvek je stejný u všech. Reklamy stavebních spořitelen se mnohdy tváří, že pouze u nich můžete získat až 3 tis. Kč ročně navíc od státu. A díky státní podpoře se setkáte s „garantovaným zhodnocením“ za šest let až 6,94 % ročně (uvádí ČMSS na svých internetových stránkách) nebo 7,1 % (uváděla Wüstenrot – stavební spořitelna). Toto je samozřejmě pravda, stačí si uzavřít správnou variantu stavebního spoření s optimální cílovou částkou. Jen tento výnos neposkytuje z velké části stavební spořitelna, ale stát – tedy všichni daňoví poplatníci.

Úrokové sazby: Rozhoduje tarif, spořitelna méně…

Úrokové sazby stavebních spořitelen připomínají kartelovou dohodu. Téměř ve všech naleznete dvě možnosti úroků z vkladů – buď 1 % ročně při úvěrové variantě, nebo 2 % ročně při spořící variantě. Jsou i výjimky. Wüstenrot – stavební spořitelna u spořícího tarifu nabízí úrokovou sazbu 2,2 % a Modrá pyramida nemá „úvěrový“ tarif.

Tabulka 1: Úrokové sazby stavebních spořitelen

Stavební spořitelna

Tarif

Úroková sazba

z vkladů

z úvěru

ČMSS

Invest

2%

4,80%

Perspektiv

2%

4,80%

Atraktiv

1%

3,70%

Modrá pyramida

2%

3 – 5 %

Raiffeisen stavební spořitelna

Spořící

1%

3,50%

Úvěrový

2%

4,90%

SSČS

2%

4,75%

Wüstenrot -stavební spořitelna

Vychytralé spoření

1%

3,70%

2,20%

4,90%

Zdroj:
Stavební spořitelny

Nižší úrokové sazby z vkladů jsou ve fázi přidělení úvěru odměněny nižší úrokovou sazbou z úvěru. Před uzavřením smlouvy o stavebním spoření je tedy dobré vědět, zda budete chtít čerpat následně řádný úvěr. Pokud chcete pouze spořit, můžete získat dvojnásobné úročení – nikoli však dvojnásobné zhodnocení (se započítanou státní podporou).

Spekulace na uzavření spořící varianty a následnou změnu tarifu na úvěrovou variantu se také nevyplatí. Stavební spořitelny si jako poplatek při změně tarifu s úrokovou sazbou 2 % na tarif s úročením 1 % účtují zpravidla polovinu dosud připsaných úroků. A tak po změně je klient s výnosem, s jakým by byl v případě, že zvolil úvěrovou variantu od počátku. U starších smluv s vyšším úročením je změna ještě dražší. Jedinou výjimkou je Wüstenrot – stavební spořitelna, u niž je první změna tarifu zdarma a každá další za 100 Kč.

Poplatky… rozhodují?

Když jsou úrokové sazby stavebních spořitelen vesměs stejné, jediným rozlišujícím momentem jsou poplatky, které klient zaplatí za uzavření smlouvy, vedení účtu a výpisy.

Tabulka 2: Poplatky stavebních spořitelen

Stavební spořitelna

Uzavření smlouvy

Roční poplatek

ČMSS

1%

290 Kč

Modrá pyramida

1 %, max. 10 000 Kč

300 Kč

Raiffeisen stavební spořitelna

1%

331 Kč

SSČS

1%

300 Kč

Wüstenrot – stavební spořitelna

1 %, max. 30 000 Kč

270 Kč

Zdroj:
Stavební spořitelny

Poplatek za uzavření smlouvy činí pro standardního klienta u všech stavebních spořitelen 1 % z cílové částky. Pouze Modra pyramida a Wüstenrot mají stanovený strop poplatku. U první si na něj sáhnou klienti s cílovou částkou 1 mil. Kč, u druhé s částkou 3 mil. Kč. Limit je tak platný pouze klientům, kteří chtějí využít stavební spoření k úvěrovému financování vyšších částek.

Na poplatku za uzavření smlouvy lze ušetřit. Téměř u všech stavebních spořitelen jsou zvýhodněni mladí klienti nebo děti, kteří platí buď poloviční, nebo nulový poplatek za uzavření smlouvy. A s uzavřením smlouvy lze počkat také na „příhodnou dobu“, kdy zpravidla před koncem roku stavební spořitelny v rámci reklamních kampaní lákají klienty na snížené poplatky.

Poplatku za vedení účtu a zasílání výpisu (v tabulce jsou sečteny; u zasílání výpisu je volena nejlevnější varianta) činí rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším poplatkem 61 Kč ročně. Při úložce 20 tis. Kč ročně to činí 0,305 % z ročního vkladu.

Roční výše poplatku ale může být i vyšší – u starších smluv. Čím je vyšší úročení sjednané na konkrétní smlouvě, tím vyšší poplatek spořitelny účtují. Některé nabízeli dříve „úrokové zvýhodnění“ při splnění určitých podmínek (zpravidla nečerpání úvěru a nezvyšování cílové částky), pak si dnes ale mnohdy účtují poplatek za „vedení úrokového zvýhodnění“. A to bez ohledu na skutečnost, zda klient splní či nesplní podmínky pro jeho přiznání.

Jak spořit nejefektivněji?

Stavební spoření s 6letou vázací dobou je optimální uzavírat v šestiletých cyklech – tedy po šesti letech ho vypovědět a založit si nové. O státní příspěvek tak klient nepřijde a bude moci uvolněné prostředky zhodnocovat efektivněji (dnes se nabízejí např. spořící účty s vyšším úročením než stavební spoření).

Do výpočtu pro státní příspěvek se započítávají nejen vklady, ale též jejich zhodnocení. Naopak se odpočítávají zaplacené poplatky. Některé stavební spořitelny v rámci internetového bankovnictví nabízejí informaci, kolik prostředků je třeba vložit za daný rok k čerpání kompletní státní podpory. I pokud tuto informaci nemá klient k dispozici „online“, vždy se na ni může dotázat stavební spořitelny. Optimální je nevkládat více, než kolik je třeba k dosažení maxima státního příspěvku.

Smlouvu o stavebním spoření je optimální uzavírat koncem roku. Po šesti letech v následujícím lednu 7. roku je optimální vložit ještě jeden vklad na státní podporu a spoření vybrat. Státní podpora za 6. rok bude zaslána v březnu 7. roku, na sedmou státní podporu si klient počká do března 8. roku. Další smlouvu o stavebním spoření je optimální uzavírat koncem 8. roku.

Optimální cílová částka je (při dodržení výši uvedených pravidel) 160 tis. Kč.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jerry

  24 března, 2009

  Dobrý den,
  při zjišťování úvěrů u stavebních spořitelen jsem se setkal se stropem za založení smlouvy i u jiné spořitelny než uvádíte.
  “ Pouze Modra pyramida a Wüstenrot mají stanovený strop poplatku. “

  Odpovědět

 • Jiří Havelka

  24 března, 2009

  Pak ten strop určitě nemají v sazebnících.

  Odpovědět

 • Tom

  26 března, 2009

  Mají stačí se podívat…

  Odpovědět

 • balue

  10 dubna, 2009

  špatné údaje o poplatku u ČMSS, poplatek je sice 1% z částky, ale také meximálně 15000,- Kč.

  Odpovědět

 • Anonym

  10 května, 2009

  Chci se zeptat, nemáte někdo zkušenosti se stavebním spořením PERSPEKTIV od ČMSS ? Dostal jsem nabídku o uzavření stavebka. Po konzultaci s poradcem mě byla nabídnuta varianta – cílová částka 5 000 000 Kč. Prý z toho můžu čerpat okamžitě úvěr a o to kolik si vemu uvěr, se mi snižuje cílová částka. Není to zbytečně mnoho ta cílová částka? chci dávat tak kolem 5000 kč měsicně do rekonstrukce. Budu rekonstruovat barák + vyplacení příbuzných. = náklady na bydelení se vším všudy cca 3 000 000 Kč. Budu provádět časem né najednou.Myslíte si že je to správná volba? Nebo by bylo lepší si vzít klasický úvěr na danou věc a po jejím splacení další? Předem děkuji za radu nebo za navrhnutí nějakého produktu.

  Odpovědět

 • Radek

  11 května, 2009

  viz https://www.hypoindex.cz/clanky/alfa-a-omega-stavebniho-sporeni-cilova-castka/nazory/503/

  Odpovědět