EUR 24.820

USD 23.164

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.820

USD 23.164

Státní podpora bydlení se státu vyplatí

 


 

Státní podpora bydlení je poměrně široký pojem. Zahrnuje od projektů typu Nový panel a Zelená úsporám přes zvýhodněné úvěry pro mladé a obce po podporu hypotečních úvěrů či stavebního spoření. Stát vydává peníze, poskytuje úvěry nebo dává záruky. Všechno něco stojí, ale něco také přináší.

Společnost Deloitte pro Ministerstvo pro místní rozvoj vypracovalo studii, která shrnuje návratnost peněz vložených do státní podpory. A závěry jsou poměrně zajímavé: Jedna koruna podpory se může vrátit i téměř trojnásobně! Vše má ale svůj háček.

Na možné zkreslení výpočtu efektivity vynaložené podpory upozorňuje samotný realizátor studie. Výsledky vychází z "mechanického" propočtu výnosu daní z realizovaných staveb či oprav nemovitostí. Nezahrnují multiplikační efekt – tedy efekt, který zjednodušeně říká: Pokud podpořím bydlení, bude mít zedník práci, bude nakupovat v obchodech, které realizují zisk a zaplatí další daně.

Na druhou stranu jsou výsledky zkresleny dalším efektem. Studie nutně vychází z předpokladu, že bez státní podpory by se daný projekt neuskutečnil – a tudíž by stát nezískal žádný výnos z daní. To je pochopitelně nerealistický předpoklad, neboť část staveb a oprav by nepochybně proběhla bez ohledu na finanční účast státu.

Tabulka: Přínos státní podpory do státního a dalších veřejných rozpočtů

Podpora

Do st á tn í ho rozpo č tu

Do ostatn í ch ve ř ejn ý ch rozpo č t ů

Celkem

NOVÝ PANEL – úroková dotace (jednorázová alokace)

101,4 %

7,7 %

109,1 %

NOVÝ PANEL – úroková dotace (průběžná alokace)

126,7 %

9,6 %

136,4 %

NOV Ý PANEL – zvýhodněná záruka za úvěr

244,6 %

20,8 %

265,4 %

Podpora výstavby nájemních bytů pro osoby s nízkými příjmy či handicapem

59,3 %

5,5 %

64,9 %

Úvěry „300“ mladým na pořízení bytu

148,9 %

6,6 %

155,5 %

Úvěry obcím na opravy a modernizace bytů

136,0 %

3,3 %

139,3 %

Ručení za investiční úvěry na výstavbu nájemních bytů

263,6 %

27,8 %

291,4 %

Podpora oprav vad způsobujících havarijní stav panelových bytových domů

44,5 %

4,2 %

48,6 %

Podpora hypotečního úvěrování pro osoby mladší 36 let

33,8 %

 

33,8 %

Podpora výstavby podporovaných bytů  

37,8 %

3,5 %

41,3 %

Podpora regenerace panelových sídlišť  

39,1 %

3,7 %

42,7 %

Podpora oprav domovních olověných rozvodů  

57,0 %

5,3 %

62,4 %

Podpora výstavby technické infrastruktury

96,8 %

9,1 %

105,9 %

Poznámka: Procento udává, kolik se vrátí z každé koruny vynaložené na příslušnou podporu

Zdroj:
Deloitte.

Z analýzy vyplývá jeden důležitý závěr: Nejefektivnějšími podporami bydlení (z pohledu přínosu pro státní rozpočet) jsou takové typy podpory, které stát stojí nejméně peněz. Jednoznačně tak vedou záruky za úvěry a v závěsu za nimi vlají zvýhodněné úvěry. Dávat kamkoli nevratnou dotaci se ukazuje jako nejméně efektivní cesta. I z tohoto důvodu se v bytové koncepci ministerstvo od přímých dotací odklání.

Nelze ale zdaleka říci, zda by rozšíření podpory s největší návratností mělo další pozitivní efekt a přineslo veřejným rozpočtům očekávané zhodnocení. Vždy závisí také na schopnosti příjemců podpory tyto efektivně využít.

Není možné také říci, že podpory s nízkým (či záporným) efektem jsou špatné. Ekonomický efekt nesleduje další přínosy, které realizací podpořených projektů mohou vzniknout. Evidentní je to kupříkladu u podpory regenerace panelových sídlišť, která nepochybně zvyšuje kvalitu bydlení a má i další efekty na straně energetické úspornosti.

Základem každé podpory je politické, nikoli ekonomické hledisko. Jsou to politici, kteří určují na základě hlasu svých voličů (a lobbyistických skupin), které oblasti "je dobré" podporovat. Ekonomický pohled přichází až v druhém sledu.

Loading

Vstoupit do diskuze 10 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • stát podporuje střední třídu

  30 června, 2011

  …málem jsem se polil kafem 😀

  Odpovědět

 • Michal Plzeň

  30 června, 2011

  Boze to je zase clanek. Ach jo, ja sem fakt uz snad prestanu chodit. Hned v uvodu napisete:
  „Studie nutně vychází z předpokladu, že bez státní podpory by se daný projekt neuskutečnil – a tudíž by stát nezískal žádný výnos z daní. To je pochopitelně nerealistický předpoklad, neboť část staveb a oprav by nepochybně proběhla bez ohledu na finanční účast státu.\“
  Pak uz ten clanek vpodstate nemusel pokracovat, pac jeho zbytek tenhle argument naprosto ignoruje. Naprosto nejefektivnejsi by totiz vychazela nasledujici imaginarni podpora: Dam korunu na kazdej projekt vystavby prumyslove zony. Pak budu tvrdit ze bez me koruny by se zadna prumyslova zona nepostavila a ze mych 50korun zpusobilo priliv X miliard do rozpoctu.
  Navic kdyz nedam penize na dotovanou vec (dejme tomu zatepleni baraku), tak je s velkou pravdepodobnosti utratim casem jinde (treba koupim nove auto) a z toho si stat taky nejakou kacku trhne. A taky kdyz zateplim dum, tak usetrim za energie, ale stat dostane min penez na DPH prave na tech energiich. Ja samozrejme ty usetrene penize investuju jinde a z toho stat penize zase bude mit.
  Je to proste trochu komplikovanejsi vime?

  Odpovědět

 • tom

  30 června, 2011

  Naprostej souhlas.
  Tenhle clanek je dobrej tak k tomu, aby lidi vedeli, ze stat utraci penize za studie, kdy i sam jejich autor v podstate diplomaticky napise, ze jsou uplne k nicemu…
  …je to jako kdyz si budu chtit koupit novej pocitac, tak zadam nejaky agenture, aby mi udelala studii, ze se mi to vyplati a poplacala me po zadech, jakej je to skvelej napad. Studie samozrejme bude vychazet z toho, ze se ze me diky ty koupi stane pocitacovej expert a vsechno se mi bohate vrati. Ze na nem chci ve skutecnosti jenom parit hry, to studie velkoryse opomene. A ja pak pujdu do obchodu s vedomim, ze jdu vlastne udelat nejlepsi investici mojeho zivota. 😉

  Odpovědět

 • Pavel Filip

  30 června, 2011

  Připomíná mi to Čínu a její dálnice odnikud nikam. Nebo hladovou zeď. Cpát takhle peníze do stavebnictví je zase jen státní podpora jednoho vybraného odvětví. Proč nepodporovat hodináře, skláře, překladatele, novináře? Dávno se ví, že subvence jsou společensky neefektivní a víc škodí, než by pomáhaly. Radil bych škrtnout kompletně všechny státní podpory na bydlení (kromě přídavku na bydlení pro vyloženě nízkopříjmovou skupinu obyvatel), včetně stavebního spoření. Kéž bych se dočkal volebního programu, který by mi v tomhle vyhověl. Včetně toho stavebka.

  Odpovědět

 • tom

  30 června, 2011

  Tak tak. Taky bych dal prednost statu, kterej si bude hledet svyho a nebude rozdavat, co nema. Podporovat se maj ti, kteri by jinak sklouzli do naprosty mizerie. Kdyz se davaj pujceny penize na tisic ruznejch veci, podle momentalni nalady, tak to neni zadna podpora, to jenom stat prerozdeluje majetek, kterej ve skutecnosti ani nevlastni.
  Je to jak ve fotbale. Nejlepsi rozhodci je ten, kteryho si za celej zapas ani nevsimnete. A takhle by se mel chovat i stat.

  Odpovědět

 • Radek

  1 července, 2011

  Souhlas.
  Jenže je tu potíž demokracie, která velmi často sklouzává k lúzokracii…

  Odpovědět

 • tom

  1 července, 2011

  hmm, jenze s tim se tezko neco nadela. Pokud velka vetsina lidi (sam par takovejch znam) neni ochotna zapojit mozek a vyvynout trochu usili, aby si spocitali, co je nejvyhodnejsi pro ne samotny, kdyz se treba rozhodujou nad hypotekou, tak tezko muze nekdo chtit, aby zacali premejslet a pocitat, kdyz politici zacnou slibovat. Oni by se pekne zdesili, az by zjistili, ze na vsech tech „socialnich podporach“ pro chudy nakonec nejvic prodelaj ti chudi, zatimco takovej banker si mne ruce, protoze cim vetsi statni dluh, tim vyssi urok na statnich dluhopisech. Takze za tech par korunek, ktery si normalni clovicek ulozi do banky na cca 0-2% urok, nakoupi dluhopisy na 5% urok, kterej je pak zase placenej z dani toho normalniho clovicka… tomu se pak rika „easy money“ a to jsou pak premie… no nic, odbiham od tematu. Jenom jsem si potreboval trochu ulevit. 😉

  Odpovědět

 • Radek

  1 července, 2011

  Naprosto chápu :-).

  Odpovědět

 • Radek

  30 června, 2011

  Jsem pro.
  Téměř to hlásala před volbama TOP 09, ale po volbách musela ustupovat silnějším stranám. Hold cena za demokracii.

  Odpovědět

 • Honza

  2 července, 2011

  Je mi smutno z toho všeho přerozdělování 🙁
  A je mi smutno z toho, jak celá ta dotační mašinérie deformuje myšlení a podporuje nezdravé ekonomické uvažování. Slyšel jsem nahlas uvažovat jednu známou, která dělá ředitelku v neziskovce, takto: „Ten a ten uřad vypisuje granty, o co bych mohla požádat, abych měla šanci, že mi to dají?“ 🙁
  Jiný příklad: na našem obecním úřadě se válí několik nevyužitých laptopů, protože v nějakém grantu, který dostali, byla na výpočetní techniku docela štědrá kolonka 🙁

  Odpovědět