EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

Stavební sezóna se chýlí ke konci. Kdy pojistit stavbu, kůlnu, altán?

 

Stavební sezóna pomalu končí a vzhledem k nedostatku materiálu a jeho cenám je plno rozestavěných domů, ale chat, kůlen altánů atd. Pojištění těchto staveb by se nemělo podceňovat. Zazimovat v podstatě nejdou, ale živelné pohromy se jim nevyhýbají.

Loading 

Na chaty a chalupy se většina lidí vrátí až na jaře, a to platí i pro ty rozestavěné. Kdy je ale pojistit? Po dostavění nebo už v průběhu stavebních prací? „Pojistit stavbu si můžete již v průběhu výstavby. Je to i vhodné, vzhledem k tomu, že kromě živelných rizik vám někdo ze stavby může ukrást stavební materiál, nářadí apod. Řešili jsme dokonce i případ, kdy zloději z rozestavěného domu ukradli všechny radiátory,“ vysvětluje Milan Káňa, tiskový mluvčí Kooperativy.

Na druhou stranu domácnost, i tu rekreační, lze pojistit až po kolaudaci. „V případě, že chce klient rovnou pojistit vše, je to možné, ale výběr je omezenější. Pokud chce pojistit jen stavbu, výběr je velký,“ podotýká Martin Pešek z RX Finance.

Co se týká pojištění altánu nebo kůlny, záleží na celkovém nastavení pojištění. V takovém případě je dobré pročíst si svoji stávající smlouvu o pojištění domácnosti a nemovitosti, abyste zjistili, zda například nemáte v základu 10procentní pojištění na vedlejší stavby.

Pozor na podpojištěnost po dostavění

Pokud mám dům pojištěn na 10 milionů korun, stačí mi 1 milion na vedlejší stavby i po postavení altánu. Někde to ale tak není a přímo se vedlejší stavby jmenují jednotlivě, tam bude žádoucí připojistit přímo tuto novou stavbu,“ vysvětluje Martin Pešek.

REKLAMA

Pokud zjistíte, že pojištění vedlejší stavby ve stávajícím pojištění nemáte, zeptejte se ve své pojišťovně na dané možnosti. Většinou totiž platí, že čím více pojištění u jednoho finančního domu, tím výhodnější je finální cena. Slevu můžete získat například i za sjednání pojištění on-line.

Mnoho pojišťoven má slevu za více produktů jako je třeba stavba plus domácnost, dále je někde sleva za roční platbu, a podobně. Obecně je tedy dobré vybírat pojištění mimo jiné i podle slev, pokud chci více typů pojištění, mohu mít více slev,“ radí Martin Pešek.

Až svůj projekt doděláte, nezapomeňte zajít do pojišťovny a svou pojistku upravit. Hrozí totiž podpojištěnost. Podpojištění znamená, že pojistnou částku majitel nemovitosti stanoví nižší, než je její současná hodnota.

Bude na jaře líp?

Problém se stavebním materiálem není jen jeho cena, která movitější lidi úplně netrápí, ale i jeho nedostatek. Některé stavebniny mají i pořadníky na zboží, které teprve mají dostat a oni sami netuší, kdy bude na skladě. Navíc jakákoliv rekonstrukce, nebo výstavba nové nemovitosti je považována za zhodnocení finančních prostředků.

Ceny stavebních materiálů dramaticky rostou již od loňského roku. Faktorů je celá řada a bohužel se nedá říci, že by v krátkém časovém horizontu mělo dojít ke stabilizaci, či dokonce poklesu cen. Potřebnou rekonstrukci bych tak určitě neodkládal. Navíc nám aktuálně rostou i úrokové sazby a prodražuje se tak i financování,“ podotýká Martin Širanec z RX Finance.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *