EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

Swiss Life Hypoindex prosinec 2023: Sazby stagnují pod vrcholem. Co čekat v roce 2024?

 

Banky nepatrně snížily sazby kratších fixací hypoték, dlouhodobé fixace ale naopak zdražily. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu tak v závěru roku stagnovala 35 bazických bodů pod únorovým vrcholem. Co čeká hypoteční trh v příštím roce?

Loading 

Průměrná nabídková sazba zakončila rok na úrovni 6,02 %

Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů podle Swiss Life Hypoindexu si za poslední měsíc připsala jeden bazický bod a k 4. prosinci činila 6,02 % p. a. Vrcholu dosáhla průměrná sazba letos v únoru, kdy se vyšplhala na 6,37 % p. a. Od začátku roku se průměrná sazba hypoték snížila o 0,32 procentního bodu. V letošním roce se tak hypoteční sazby zásadních změn nedočkaly.

„Pro končící rok 2023 na hypotečním trhu platí, že to, jak započal, tak i končí. Platí to alespoň v oblasti nabídkových sazeb pro hypoteční úvěry. V prosinci se Swiss Life Hypoindex ustálil na hodnotě 6,02 %, což je jen o tři desetiny méně než v lednu 2023. Otázkou zůstává, zda Česká národní banka potvrdí na svém prosincovém zasedání předpovědi některých odborníků a sáhne ke snížení základních úrokových sazeb. Nicméně i pokud dojde k tomuto snížení už letos, je otázkou, zda i jednotlivé banky sníží svoje sazby okamžitě, nebo si to ponechají až na každoroční rozjezd hypotečního trhu – tedy na jaro 2024,“ uvedl Jiří Sýkora, specialista oddělení produktového managementu společnosti Swiss Life Select.

Graf 1: Swiss Life Hypoindex prosinec 2023
Swiss Life Hypoindex prosinec 2023
Zdroj : Swiss Life Hypoindex

Měsíční splátka letos klesla o 685 korun

Měsíční splátka hypotečního úvěru na 3,5 milionu korun sjednaného do 80 % odhadní ceny nemovitosti při splatnosti 25 let a průměrné nabídkové sazbě 6,02 % p. a. se v prosinci nepatrně zvýšila, a to o 7 korun na 22 589 korun.

REKLAMA

V letošním roce klesla průměrná hypoteční splátka o 685 korun. Nejvyšší byla splátka hypotečního úvěr v únoru, kdy při sazbě 6,37 % p. a. dosáhla 23 341 korun. V březnu pak hypoteční splátka klesla o desetinu a až do srpna se držela nad hranicí 23 tisíc korun.

Nejvýrazněji zlevnily hypotéky fixované na jeden rok

Nejvýraznější pokles úrokových sazeb zaznamenaly hypotéky fixované na jeden rok. Úrokové sazby hypotéky do 80 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) klesly o desetinu na 6,35 % p. a. a u hypoték pro mladé do 36 let (LTV nad 80 %) o 0,09 procentního bodu na 5,95 % p. a. Hypotéky pro mladé s fixací na jeden rok jsou tak další, které banky společně tří a pětiletými fixacemi u LTV do 80 % nabízejí pod hranicí šesti procent.

Tříleté fixace hypoték zlevnily o čtyři bazické body. Hypotéky do 80 % LTV nabízejí banky v průměru za 5,87 % p. a. a s LTV nad 80 % za 6,21 % p. a. Nepatrně klesly i sazby pětiletých fixací, a to o jeden bazický bod na 5,8 % p. a. u hypoték s LTV do 80 % a na 6,14 % p. a. s LTV nad 80 %.

Hypotéky s fixací na deset let zdražily

Úrokové sazby hypoték fixovaných na deset let v průměru vzrostly o 17 bazických bodů a banky je nabízejí mladým za 6,39 % p. a. a ostatním za 6,05 % p. a. Hypotéky pro mladé s fixací na deset let jsou tak v současné době nejdražší na trhu.

Za zdražováním desetiletých fixací stojí mimo jiné zřejmě i nedávné schválení novely zákona o spotřebitelském úvěru. Ta od ledna příštího roku zvýší poplatek za předčasné splácení hypoték. Banky si tak nově budou moci účtovat čtvrt procenta ročně ale maximálně jedno procento nesplacené jistiny. Podle bank není však poplatek dostatečný, aby vykryl jejich rizika. Dá se tak očekávat, že desetileté fixace zažijí v příštích letech výrazný útlum.

Hypoteční trh letos ožil. Na co se připravit v roce 2024?

„Letošní rok byl ve znamení vyčkávání a opatrného zvyšování zájmů žadatelů o nové hypotéky. Tento zvýšený zájem lze přičítat snížení cen nemovitostí, ke kterému došlo v průběhu roku a také k jakémusi „smíření se“ s vyššími sazbami ze strany klientů. Dalším faktorem, který měl za následek oživení čísel, je i to, že ti, kteří odkládali koupi své nemovitosti, prostě již déle čekat nemohli,“ shrnuje vývoj letošního roku Jiří Sýkora.

REKLAMA

V příštím roce by měly hypoteční sazby klesat, na úroveň let minulých se ale rozhodně nedostanou. Česká národní banka (ČNB) by mohla ukončit období vysokých sazeb již na prosincovém zasedání. Základní sazba by mohla klesnout o čtvrt procentního bodu na 6,75 % a v příštím roce se postupně dostat až na 4 %. Ten, kdo stále váhá, zda za současné situace řešit vlastní bydlení, by ale neměl příliš čekat, protože spolu s nižšími sazbami půjde ruku v ruce zvyšování cen nemovitostí.

„Pro rok 2024 lze sice očekávat postupné snižování úrokových sazeb na úvěrech někam mezi 4 a 5 %, ale na druhou stranu lze předpokládat, že ceny nemovitostí se pohnou opět směrem vzhůru. Pokud by někdo očekával, že sazby opět zamíří na hodnoty pod dvě procenta, tak máme špatnou zprávu. Očekávané dno, na kterém by úroky měli ukončit svůj pokles, by se mělo pohybovat někde mezi 3 a 4 %. A tento pokles určitě neproběhne během příštího roku, ale lze ho očekávat během následujících několika let,“ uzavírá Jiří Sýkora.

————————————————————————————————————-

Swiss Life Hypoindex je reprezentován číslem, které odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro LTV do 80 %.

Data ukazatele Swiss Life Hypoindex jsou vydávána vždy na začátku každého měsíce, a to k pátému pracovnímu dni.

Vedle výše uvedeného reprezentativního příkladu nabízí Swiss Life Hypoindex podrobnější informace o průměrných sazbách s různými fixacemi od krátkodobých po dlouhodobé a při využití zajištění do a nad 80 % hodnoty nemovitosti. Spotřebitel si tak může velmi snadno zjistit informaci o průměrných sazbách, které jsou relevantní vzhledem k jeho konkrétním požadavkům. Vše je přehledně zpracováno v interaktivním grafu dostupným na stránce https://www.hypoindex.cz/hypoindex-vyvoj/.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024

Swiss Life Hypoindex červenec 2024: Banky hypotéky opět nezlevnily

Česká národní banka na konci června počtvrté v řadě snížila základní sazbu o 50 bazických bodů na 4,75 % p. a. A jak na to zareagovaly banky s úrokovými sazbami u svých hypoték? Jedno velké nic. Dokládá to aktuální hodnota červencové průměrné nabídkové sazby podle Swiss Life Hypoindexu, která se v porovnání s červnem prakticky nezměnila. Stagnace úrkokových […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

10. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *