Sobota 28. listopadu. Svátek má René.

Úrokové sazby aktuálně trhají rekordy. Je třeba se v blízké době bát radikálního navýšení?

PR článek

V nízkých úrocích si libují všichni, kteří žádají o hypotéku či půjčku, ale pro banky, pojišťovny a penzijní fondy nejsou následky zas tolik příznivé. Mnozí finanční analytici proto varují, že je jen otázkou času, kdy začnou úrokové sazby opět stoupat nahoru a spolu s nimi i hypoteční splátky. Díky tomu se mnoho lidí dostane do problémů, dojde k vynuceným výprodejům a nastane krach cen na poli realit. Ale co když se úrokové sazby v následujících letech významněji nezvednou? Vyplatí se vzít si hypotéku nyní, nebo počkat?

Snižování úrokových sazeb je tajná zbraň centrálních bank hlavně v době recese. Levné peníze mají být pro lidi lákadlem. Půjčky i hypotéky jsou díky nim dostupnější, což vede k větším investicím, které následně vytvoří nová pracovní místa. Podporuje se také růst inflace. ČR ale aktuálně recese netíží, naopak jsme na hospodářském vzestupu, proto je velmi těžké předvídat, jak se bude situace na trhu vyvíjet dále.  

Jaká změny můžete v brzké době očekávat?

Už brzy začne platit zákon o úvěru pro spotřebitele. Ten se dotkne úvěrů i refinancování hypotéky. Odborníci ale tvrdí, že odkládat uzavření smlouvy není třeba. Podmínky se sice pro spotřebitele od 1. prosince 2016, kdy má nová legislativa přejít v platnost, výrazně zlepší, ale ceny nemovitostí stále šplhají nahoru. Rozhodnutí, zda vyčkat, nebo do toho skočit po hlavě a zavázat se úvěrem na příštích 25 let, je tak vždy sázkou na nejistotu.

Rozhodli jste se s hypotékou nečekat? Víme, u koho přeplatíte nejméně

Provedli jsme proto srovnání hypoték a zjistili, která banka vám aktuálně poskytne tu nejvýhodnější. Pokud byste si chtěli vzít například 85% hypotéku na 30 let s 5letou fixací na koupi nemovitosti v hodnotě 3 000 000 Kč, hypotéční kalkulačka vypočítala, že nejvýhodněji vás vyjde u UniCredit Bank. Jak si stojí ostatní?

  • UniCredit hypotéka – Patří k těm nejlepším na trhu. Můžete získat úrok už od 1,29 % p.a., maximální RPSN je 1,30 % a měsíční splátka 8 375 Kč.
  • Hypotéka od Equa bank – Nevyšla ze srovnání nejlépe. Pod úrokovou sazbu 2,09 % p.a. se nedostanete, RPSN může vyrůst až na 2,11 % a výše měsíční splátky je 9 350 Kč.
  • Hypotéka od České spořitelny –  Patří k těm lepším. Měsíční splátka vychází 8 977 Kč, úrok od 1,79 % p.a. a RPSN se vyšplhá maximálně do výše 1,80 %.
  • Raiffeisen Bank hypotéka – Je takovým průměrem na trhu. Můžete s ní získat úrokovou sazbu už od 1,99 % p.a., maximální RPSN ve výši 2,01 % a měsíční splátku jen 9 224 Kč.

Hypotéku s celkem nízkým úrokem, RPSN a měsíční splátkou vám nabídne také Sberbank a Komerční Banka. Moneta Money Bank 85% úvěr vůbec nenabízí a Hypoteční banka s mBank vám poskytnou podobné podmínky než již zmiňovaná Equa bank.

usetreno-cz-01

Zajímá vás, jak se bude situace na trhu vyvíjet dál?    

Nejnovější prognózy se přiklání k tomu, že není třeba se výrazného zvyšování úrokových sazeb v nejbližší letech bát. Samozřejmě ale může dojít ke špatně předvídatelným událostem, díky kterým by se výrazně zvýšila poptávka po bydlení i spotřebním zboží. To by znamenalo nárůst inflace a ČNB by proto mohla úrokové sazby zvýšit. Všechno jsou to ale pouze teorie, a proto je lepší využít nízkých úroků, dokud jsou. Nikdo vám totiž nezaručí, že takové budou i zítra.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *