EUR 24.625

USD 21.124

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.90 %

EUR 24.625

USD 21.124

Text: Monika Lukešová

12. 06. 2015

Vinkulace, anuita, domicilace… aneb Vyznáte se v hypotečních pojmech?

 


 

Ve spolupráci s finančními poradci Fincentra jsme pro vás připravili několik pojmů, které byste měli znát ve chvíli, kdy se pouštíte do sjednávání hypotečního úvěru.

Anuita – je pravidelná roční splátka při dlouhodobém úvěru neboli stálou platbu hrazenou v pravidelných časových intervalech po dané období. Při hodnocení těchto plateb se uplatňuje koncept časové hodnoty peněz.

Degresivni splacení – i splácení může být různé. U degresivního splácení měsíční splátka hypotéky postupně klesá. Degresivní splácení nejčastěji bývá nastaveno tak, aby byla část splátky určená na snížení jistiny každý měsíc konstantní.

Domicilace – je situace, kdy jsou příjmy klienta převáděny na účet banky poskytující úvěr. U některých bank platí, že v případě domicilace klient může získat výhodnější úrokovou sazbu poskytnutého úvěru. Zjednodušeně řečeno domicilace tedy znamená, že banka poskytující úvěr bude současně domovskou bankou klienta. Příjmy klienta budou chodit na účet v domovské bance.

Kvitance – je v podstatě stvrzenka. Jde o písemné potvrzení, že dlužník splnil svůj dluh.

Lineárni splácení – je více méně opak degresivního splácení. Pohyblivá pravidelná splátka úvěru je vypočtena tak, aby výše splátky jistiny byla neměnná a výše úroků se průběžně měnila v závislosti na již splacené jistině. Lineární splácení je mnohem méně obvyklý způsob splácení hypotečního úvěru. Klient každý měsíc vrací bance stejnou část úvěru a k tomu přidá úroky splatné v daném měsíci.

LTV – z anglického Loan to Value v překladu částka k zapůjčení neboli hodnota zástavy nemovitosti. Poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti. Například sedmdesátiprocentní hypotéka.

Refinancování – je splacení stávajícího hypotečního úvěru novým hypotečním úvěrem. Ten má většinou jiné podmínky a úrok. Klienti mohou zůstat buď u své stávající banky, nebo přejít k jiné finanční instituci. Rozdíl mezi refinancováním a refixací je takový, že u refinancování klient vždy přechází k jiné bance, kdežto u refixace může změnit jen podmínky úvěru.

Refixace – máte-li hypoteční úvěr a končí vám fixace, můžete si změnit celý úvěr, nebo třeba jen fixaci. Neznamená to, že ale přejdete k jiné bance. Vše můžete zařídit u své stávající banky, která vám nabídne nový úrok, případně i fixaci před koncem vašeho fixačního období.  Můžete si upravit dobu splácení nebo hypotéku dokonce navýšit či částečně splatit.

Vinkulace – omezení dispozičního práva např. u vkladů, úvěrů, pojistného plnění nebo u cenných papírů. Disponování s nimi může být vázáno na heslo, souhlas třetí osoby, omezeno jen pro určitý účel a podobně. Zrušení (uvolnění) vinkulace se nazývá devinkulace.

Vinkulace se u hypotečního úvěru používá hlavně v souvislosti s pojistným plněním k nemovitosti ve prospěch banky. Pokud dojde k pojistné události na zastavené nemovitosti, pojišťovna nevyplatí pojistnou částku pojištěnému, ale bance. Banka pak klientovi uvolní peněžní prostředky z pojistného plnění formou účelového čerpání na uvedení nemovitosti do původního stavu.

Tip:
Chrlí na vás banka ještě další nesrozumitelné pojmy? Podělte se s námi o ně v diskuzi, uděláme vám v nich jasno.

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.03 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%

5.03%
Historie vývoje

 

 


Související články

Zájem o nové byty v Praze stále roste, s tím i cena

Zájem o nové byty v Praze stále roste, během prvního pololetí letošního roku prodali developeři celkem 3560 nových bytů. To je takřka o pětinu (18,3 procenta) více než před rokem. Prodeje táhlo hlavně rekordní první čtvrtletí, kdy se prodalo 1980 nových bytů, ve druhém to bylo 1580 nových bytů. Poptávku nesnižuje ani neustále rostoucí cena, která […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 07. 2025

Proč jsou české nemovitosti nadhodnocené méně než před energetickou krizí?

Poptávka po českých nemovitostech roste opět rychleji než nabídka a výsledkem jsou vyšší ceny. Širší index cen nemovitostí roste skoro o 10 % meziročně a staré byty o více než 15 %. To je na první pohled špatná zpráva pro mladé domácnosti hledající bydlení. Na druhé straně je třeba říct, že míra nadhodnocení českých nemovitostí […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

18. 07. 2025

Pražský trh s byty opět ožívá: Malometrážní byty v čele růstu cen

Pražský rezidenční trh zaznamenává v roce 2025 výrazné oživení poptávky. Na jeden nabízený byt dnes připadá i několik desítek zájemců, přičemž prodávající často preferují kupce s hotovostí, aby se vyhnuli zdlouhavému procesu schvalování hypoték. V důsledku toho dochází k neformálním „aukcím“, kde zájemci přihazují stovky tisíc korun nad původní nabídkovou cenu, aby zvýšili své šance […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 07. 2025