EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Text: Monika Lukešová

12. 06. 2015

2 komentáře

Vinkulace, anuita, domicilace… aneb Vyznáte se v hypotečních pojmech?

 


 

Ve spolupráci s finančními poradci Fincentra jsme pro vás připravili několik pojmů, které byste měli znát ve chvíli, kdy se pouštíte do sjednávání hypotečního úvěru.

Anuita – je pravidelná roční splátka při dlouhodobém úvěru neboli stálou platbu hrazenou v pravidelných časových intervalech po dané období. Při hodnocení těchto plateb se uplatňuje koncept časové hodnoty peněz.

Degresivni splacení – i splácení může být různé. U degresivního splácení měsíční splátka hypotéky postupně klesá. Degresivní splácení nejčastěji bývá nastaveno tak, aby byla část splátky určená na snížení jistiny každý měsíc konstantní.

Domicilace – je situace, kdy jsou příjmy klienta převáděny na účet banky poskytující úvěr. U některých bank platí, že v případě domicilace klient může získat výhodnější úrokovou sazbu poskytnutého úvěru. Zjednodušeně řečeno domicilace tedy znamená, že banka poskytující úvěr bude současně domovskou bankou klienta. Příjmy klienta budou chodit na účet v domovské bance.

Kvitance – je v podstatě stvrzenka. Jde o písemné potvrzení, že dlužník splnil svůj dluh.

Lineárni splácení – je více méně opak degresivního splácení. Pohyblivá pravidelná splátka úvěru je vypočtena tak, aby výše splátky jistiny byla neměnná a výše úroků se průběžně měnila v závislosti na již splacené jistině. Lineární splácení je mnohem méně obvyklý způsob splácení hypotečního úvěru. Klient každý měsíc vrací bance stejnou část úvěru a k tomu přidá úroky splatné v daném měsíci.

LTV – z anglického Loan to Value v překladu částka k zapůjčení neboli hodnota zástavy nemovitosti. Poměr mezi hypotečním úvěrem a zástavní hodnotou nemovitosti. Například sedmdesátiprocentní hypotéka.

Refinancování – je splacení stávajícího hypotečního úvěru novým hypotečním úvěrem. Ten má většinou jiné podmínky a úrok. Klienti mohou zůstat buď u své stávající banky, nebo přejít k jiné finanční instituci. Rozdíl mezi refinancováním a refixací je takový, že u refinancování klient vždy přechází k jiné bance, kdežto u refixace může změnit jen podmínky úvěru.

Refixace – máte-li hypoteční úvěr a končí vám fixace, můžete si změnit celý úvěr, nebo třeba jen fixaci. Neznamená to, že ale přejdete k jiné bance. Vše můžete zařídit u své stávající banky, která vám nabídne nový úrok, případně i fixaci před koncem vašeho fixačního období.  Můžete si upravit dobu splácení nebo hypotéku dokonce navýšit či částečně splatit.

Vinkulace – omezení dispozičního práva např. u vkladů, úvěrů, pojistného plnění nebo u cenných papírů. Disponování s nimi může být vázáno na heslo, souhlas třetí osoby, omezeno jen pro určitý účel a podobně. Zrušení (uvolnění) vinkulace se nazývá devinkulace.

Vinkulace se u hypotečního úvěru používá hlavně v souvislosti s pojistným plněním k nemovitosti ve prospěch banky. Pokud dojde k pojistné události na zastavené nemovitosti, pojišťovna nevyplatí pojistnou částku pojištěnému, ale bance. Banka pak klientovi uvolní peněžní prostředky z pojistného plnění formou účelového čerpání na uvedení nemovitosti do původního stavu.

Tip:
Chrlí na vás banka ještě další nesrozumitelné pojmy? Podělte se s námi o ně v diskuzi, uděláme vám v nich jasno.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *