EUR 23.660

USD 21.748

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.660

USD 21.748

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

28. 06. 2022

0 komentářů

Vláda schválila úsporný tarif. Jak pomůže s růstem cen energií?

 

Vláda v minulém týdnu schválila návrh novely energetického zákona zavádějící tzv. úsporný tarif. Tarif má lidem pomoci s růstem cen energií.  

Loading 

Jak má úsporný tarif fungovat?

Jak vyzdvihuje Ministerstvo průmyslu a obchodu, stávající růst cen energií v řádech stovek procent je bezprecedentní. „Mimořádně vysoké ceny energií ohrožují fungování většiny domácností v České republice. Za současné situace se jeví jako nezbytné vytvořit zcela nový právní institut, jehož prostřednictvím stát zajistí rychlou a efektivní pomoc zákazníkům, která se odrazí přímo v jejich faktuře za elektřinu a plyn,“ uvádí předkladatel v důvodové zprávě.

Tímto nástrojem je úsporný tarif. „Pomoc, kterou nyní poskytujeme, je výrazná. Úsporný tarif, který jsme schválili, nám ale dá možnost pružně reagovat na vývoj situace a podle něj pomoc domácnostem navyšovat. Tarif bude automatický, nebude nutné o něj žádat a každý slevu uvidí na svém účtu za energie,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Co je to příspěvek na úsporný tarif?

Klíčovým institutem je příspěvek na úsporný tarif – tedy částka určená na zaplacení části plateb zákazníka za elektřinu či plyn hrazená ze státního rozpočtu. „Finanční prostředky jsou převedeny na účet operátora trhu, který je následně rozesílá obchodníkům s elektřinou nebo plynem. Ti ho ‚uplatní‘ (zohlední, promítnou) v zálohách, resp. ve vyúčtování elektřiny nebo plynu zákazníkům,“ vysvětluje důvodová zpráva.

Kdo bude mít na slevu nárok?

Vláda po schválení novely energetického zákona vydá nařízení, v němž vybere konkrétní distribuční sazbu a další kritéria, kterými určí okruh zákazníků, které podpoří. Výše slevy se tak odvíjí od distribuční sazby elektřiny a odběru plynu, konkrétní výše určí nařízení vlády. Slevy se ale nebudou vztahovat na víkendové tarify na chatách a chalupách nebo dobíjení elektromobilů.

„Domácnostem, které ke všemu využívají pouze elektřinu, tedy svítí, vaří i topí pomocí elektřiny, zaplatí stát jednorázovou slevu přesahující 13 tisíc korun. Podobnou slevu uhradí také za domácnosti, které svítí elektřinou a topí plynem. Domácnosti, které svítí a ohřívají vodu pomocí elektřiny, ale topí plynem, mohou dostat od státu slevu 16 tisíc korun,“ připomíná Síkela. Podle předběžných dohod stát na úsporný tarif vyčlení 27 miliard korun.

REKLAMA

Podpora tepla z tepláren se řeší

Od počátku uveřejnění návrhu novely energetického zákona je ministerstvu vyčítáno, že zapomnělo na teplo z tepláren.

Pokud jde o dodávky tepla z tepláren, vše bude vyřešeno a rozhodnuto do začátku topné sezóny.  Jsme si od počátku přípravy tarifu vědomi nutnosti tuto záležitost vyřešit a pracujeme na tom. Nyní máme dvě varianty řešení,“ říká ministr Jozef Síkela.

Jednou z variant je státní investice na modernizaci tepláren až do výše 10 miliard korun, za niž se teplárny zaváží nezvyšovat ceny pro odběratele. Zde by byla nutná notifikace Evropské komise. Druhou variantou je pak zapojení tepláren do úsporného tarifu a poskytnutí slevy ze strany státu.

Datum zahájení programu doposud není určeno, pokrýt by však měl příští topnou sezonu. Zároveň má být domácnostem i firmám od října až do konce roku odpuštěn poplatek za obnovitelné zdroje energie.

Modelový příklad, zdroj: MPO

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *