Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Zákon o ČNB: Zhorší se dostupnost hypoték?

FINfest Jaro 2017 - Jan Sadil, Petr Stuchlík, Jiří Paták v diskusi jak zákon o ČNB ovlivní hypoteční trh

Mají lidé více spořit? Nebo se mají raději vrhnout do úvěrů, dokud jsou mladí a pracují? Jaká je budoucnost hypotečního trhu v případě schválení vyšších pravomocí pro ČNB? (video)

Prostředky na dofinancování hypotéky budou pro klienty dražší a navíc rizikové. „ČNB tvrdí, že chce ochránit rizikovou skupinu klientů, kteří jsou na hraně a na financování nemovitosti by neměli,“ uvádí Jan Kruntorád, předseda dozorčí rady Gepard Finance, v panelu „Hypotéky: Dobře už bylo“ na konferenci FINfest Jaro 2017. Přitom 100% hypotéky čerpali především bohatí klienti.

„Doporučení ČNB je chybné i v tom, že 90% hypotéky ani 90% hypotéky nejsou. Tržní cenu nemovitosti si banka srazí o nějakých 5 % dolů, protože tržní ceny neodpovídají realitě, u panelového domu to bude ještě víc,“ zdůvodňuje Jan Kruntorád a dodává: „Daň z převodu nemovitosti jsou dnes další 4 %, který nikdo nikomu neodpustí.“ A daň z nabytí nemovitého majetku dnes platí nabyvatel. Tím se hypotéky dostávají na úroveň kolem 80 % ceny nemovitosti.

„Limit nemůže být 90 % a stop, mělo by tam být fluktuační pásmo. Dnes se hovoří až o 5 %. Až 5 % by pak mohlo být poskytnuto hypoték nad 90 % LTV,“ uvádí Jan Sadil, člen představenstva ČSOB. Má-li klient dostatečně vysoké příjmy, může i v Hypoteční bance dostat vyšší než 90% hypotéku. Jan Sadil je přesvědčen, že nutnost spořit před pořízením vlastního bydlení není žádná tragédie.

„Finanční poradci to budou mít rádi, protože pak budou moci prodávat více třeba stavební spoření,“ uzavřel Jan Sadil s úsměvem.

Petr Stuchlík, zakladatel a generální ředitel finančně poradenské společnosti Fincentrum, narážku Jana Sadila okomentoval: „S tím úplně nesouhlasím.“  Ve výhledu 20 až 50 let se začne kvalitní bydlení více dědit. Předešlé generace mohli zdědit tak domek postavený svépomocí v 70. letech. „Na druhou stranu klasický životní cyklus klienta je, že když je v produktivním věku, může se zadlužovat. V 25, 35 letech věku by si měl vzít hypotéku a neměl by si ji brát o mnoho později. Pak už to nedává smysl.“

Klient by podle Petra Stuchlíka neměl moc spořit, ale v mladém věku se s rozumem zadlužit. Když se lidé spletou, mají ještě dost času chybu napravit.

Jiří Paták z Chytrého Honzy se na problematiku bydlení dívá z dalších úhlů: „Bydlení se hodně komoditizuje. Pro nás to je zatím něco jako „pořídím si domov“. Stává se s toho ale spíše krabičkové řešení.“ Podle Jiřího Patáka klient na bydlení spořit nebude. Pořízení bydlení bude impulsivní rozhodnutí stejně jako v jiných oblastech. Ani lidé s velkými příjmy příliš nespoří. Vědí, že vždycky budou mít dost peněz a nemusí spořit, nedává to pro ně příliš smysl.

„Tlak bude nejen na 90% hypotéky, ale i na vyšší. A trh si tu cestu najde,“ dodává Jiří Paták.

Jiří Šindelář, předseda představenstva USF ČR, upozorňuje, že většina regulací přichází z Evropské unie. Co se nepodaří ovlivnit tam, v České republice změnit nepůjde. Snad jen až na drobné parametrické úpravy. Jedinou cestou je správně volit. „To ale není případ našeho zákona o ČNB,“ dodává Jiří Šindelář.

„Nedokázali jsme vyprofilovat jednotné stanovisko, abychom řekli: Je to úplná blbost, nebo vítáme to, nebo respektujeme to – a to je to, k čemu jsme se přiklonili,“ dodává za Českou bankovní asociaci (ČBA) Jan Sadil stran zákona o ČNB. Některé banky vyšší pravomoci pro ČNB dokonce vítají.

Hypoindex.cz je mediálním partnerem odborné konference FINfest Podzim 2017.

Anketa: Máte hypotéku?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *