EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Text: Petr Zámečník

01. 09. 2017

0 komentářů

Hypotéky: Dobře už bylo

 

„V historii novodobého hypotečního trhu v České republice dobře už také nebylo,“ uvedl panel Hypotéky: Dobře už bylo Jan Kruntorád, předseda dozorčí rady Gepard Finance na konferenci FINfest Jaro 2017. (video)

Loading 


„Rok 2007 byl na dlouhou dobu největším produkčním rokem v oblasti hypoték. Zprostředkovalo se 143 mld. Kč hypotečních úvěrů. Až do roku 2013 tento rekord nebyl překonán. Nyní stojíme po rekordním roce 2016 a možná bude rekordní rok 2017,“ uvedl Jan Kruntorád a dodal: „Hlavně na nemovitnostním trhu se dějí různé věci. Panelák na Jižním Městě před rekonstrukcí stojí 55 až 60 tis. Kč/m2.“
Jan Sadil, člen představenstva skupiny ČSOB, vidí i další budoucnost hypotečního trhu dobře. „I kdyby byl letošní rok o trochu horší než loňský rok, tak pořád bude mezi historicky nejlepšími. Všechno nemusí růst donekonečna. Letošní rok má více předpokladů pro to, aby se trend otočil. Jsem skeptický k produkci v druhé polovině roku. Ale přesto celková produkce nebude tak dramatická a propad, jaký jsme zažili mezi roky 2007 a 2008, 2009, se rozhodně neudá,“ hodnotí rok 2017 Jan Sadil.

„Již 14 let analytici Fincentra připravují každý měsíc Fincentrum Hypoindex. Jsem přesvědčen, že úrokové sazby lehce porostou,“ predikuje Petr Stuchlík, generální ředitel a spoluzakladatel finančně poradenské společnosti Fincentrum, na dotaz ohledně budoucího vývoje sazeb. Vzpomíná na rok 2003, kdy úrokové sazby nad 5 % byly považovány za velmi dobré, neboť ještě dříve byly i dvojciferné.
„Dlouhodobě se úrokové sazby hypoték pohybovaly v pásmu, které odpovídá i cílování inflace České národní banky. To, že se vrátí sazby někam, kde budou začínat 2 nebo 3, je jedině dobře, protože to odráží vývoj ekonomiky,“ dodává Petr Stuchlík. Trh vyšší sazby nezpomalí. Co ho ale zpomalí, je tlak ČNB, který nemá v Evropě precedent. Naopak Evropská unie se snaží řešit problémy některých zemí zejména s cizoměnovými hypotékami sjednocením hypotečního trhu.
Tomáš Urban, ředitel nebankovní distribuce Komerční banky, hovořil o novém zákonu o spotřebitelském úvěru. Některé věci se sice vyjasňují, ale některé stále obsahují nejasnosti. Například vztah ke klientům se nejspíš vyjasní až po prvních soudních sporech. A některé dohlídkou České národní banky, která v té době v KB právě probíhala.
Podle Jiřího Patáka z Chytrého Honzy se regulací s novým zákonem o spotřebitelském úvěru pro spotřebitele nezmění téměř nic. Doba nahrává těm, kteří chtějí na trhu působit dlouhodobě a kvalitně, ale ti, kteří působili nepoctivě, si cestu stejně najdou.
„Měli bychom se mnohem více bavit o tom, jak trh zjednodušovat, zrychlovat. Měli bychom se více bavit o inovacích,“ říká Jiří Paták a dodává: „I my, jako firma založená na technologiích, se z 80 % času musíme zabývat tím, jak nesmysly, které k nám chodí z Bruselu či v horším případu z Prahy, zapracovávat do procesů.“ Čas pak nemohou věnovat inovacím.
„Síla poptávky a nenasycenost trhu po bydlení je ohromná,“ říká Jiří Paták k nedostatečné nabídce bytů a dodává: „Kdyby bylo co kupovat, byl by hypoteční trh ještě někde úplně jinde.“
Hypoindex.cz je mediálním partnerem odborné konference FINfest Podzim 2017.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Objem nových hypoték byl v květnu nejvyšší od března 2022

Objem poskytnutých hypoték se v květnu dostal na nejvyšší úroveň od března roku 2022. Meziročně vzrostl o 92 % na 23,7 miliardy Kč. Po zohlednění tradiční sezónnosti meziměsíčně podstatě stagnoval. Květnový objem zůstává příznivý a oživování hypoteční aktivity v letošním roce pokračuje. Údaje vyplývají z aktuálních statistik ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024

Swiss Life Hypoindex červen 2024: Úrokové sazby hypoték hlásí bezvětří

Již pátý měsíc se měřeno Swiss Life Hypoindexem úrokové sazby hypotečních úvěrů prakticky nehýbou. Průměrný úrok se pohybuje mírně nad 5,5 % p. a. Optimistické představy, že sazby hypoték budou více kopírovat poměrně svižné tempo České národní banky a v polovině roku se běžně budou pohybovat pod pětiprocentní hranicí, se nenaplnily, a hned tak nenaplní. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

07. 06. 2024

Oživení zájmu o novostavby v Praze je doslova raketové

Po rok a půl trvajícím období, během kterého kupující vyhlíželi cenové dno a zlepšení ekonomické situace, se na přelomu letošního roku rezidenční trh v Praze znovu rozběhl a průměrná nabídková cena nových bytů za posledních 6 měsíců vzrostla o 1,4 % na 152 425 Kč za metr čtvereční. Faktory jako pokles úrokových sazeb spolu s očekáváným růstem […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *