Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Hypotéky: Dobře už bylo

FINfest Jaro 2017 - Panel Hypotéky: Dobře už bylo - Jan Sadil, ČSOB, Petr Stuchlík, Fincentrum

„V historii novodobého hypotečního trhu v České republice dobře už také nebylo,“ uvedl panel Hypotéky: Dobře už bylo Jan Kruntorád, předseda dozorčí rady Gepard Finance na konferenci FINfest Jaro 2017. (video)

„Rok 2007 byl na dlouhou dobu největším produkčním rokem v oblasti hypoték. Zprostředkovalo se 143 mld. Kč hypotečních úvěrů. Až do roku 2013 tento rekord nebyl překonán. Nyní stojíme po rekordním roce 2016 a možná bude rekordní rok 2017,“ uvedl Jan Kruntorád a dodal: „Hlavně na nemovitnostním trhu se dějí různé věci. Panelák na Jižním Městě před rekonstrukcí stojí 55 až 60 tis. Kč/m2.“

Jan Sadil, člen představenstva skupiny ČSOB, vidí i další budoucnost hypotečního trhu dobře. „I kdyby byl letošní rok o trochu horší než loňský rok, tak pořád bude mezi historicky nejlepšími. Všechno nemusí růst donekonečna. Letošní rok má více předpokladů pro to, aby se trend otočil. Jsem skeptický k produkci v druhé polovině roku. Ale přesto celková produkce nebude tak dramatická a propad, jaký jsme zažili mezi roky 2007 a 2008, 2009, se rozhodně neudá,“ hodnotí rok 2017 Jan Sadil.

„Již 14 let analytici Fincentra připravují každý měsíc Fincentrum Hypoindex. Jsem přesvědčen, že úrokové sazby lehce porostou,“ predikuje Petr Stuchlík, generální ředitel a spoluzakladatel finančně poradenské společnosti Fincentrum, na dotaz ohledně budoucího vývoje sazeb. Vzpomíná na rok 2003, kdy úrokové sazby nad 5 % byly považovány za velmi dobré, neboť ještě dříve byly i dvojciferné.

„Dlouhodobě se úrokové sazby hypoték pohybovaly v pásmu, které odpovídá i cílování inflace České národní banky. To, že se vrátí sazby někam, kde budou začínat 2 nebo 3, je jedině dobře, protože to odráží vývoj ekonomiky,“ dodává Petr Stuchlík. Trh vyšší sazby nezpomalí. Co ho ale zpomalí, je tlak ČNB, který nemá v Evropě precedent. Naopak Evropská unie se snaží řešit problémy některých zemí zejména s cizoměnovými hypotékami sjednocením hypotečního trhu.

Tomáš Urban, ředitel nebankovní distribuce Komerční banky, hovořil o novém zákonu o spotřebitelském úvěru. Některé věci se sice vyjasňují, ale některé stále obsahují nejasnosti. Například vztah ke klientům se nejspíš vyjasní až po prvních soudních sporech. A některé dohlídkou České národní banky, která v té době v KB právě probíhala.

Podle Jiřího Patáka z Chytrého Honzy se regulací s novým zákonem o spotřebitelském úvěru pro spotřebitele nezmění téměř nic. Doba nahrává těm, kteří chtějí na trhu působit dlouhodobě a kvalitně, ale ti, kteří působili nepoctivě, si cestu stejně najdou.

„Měli bychom se mnohem více bavit o tom, jak trh zjednodušovat, zrychlovat. Měli bychom se více bavit o inovacích,“ říká Jiří Paták a dodává: „I my, jako firma založená na technologiích, se z 80 % času musíme zabývat tím, jak nesmysly, které k nám chodí z Bruselu či v horším případu z Prahy, zapracovávat do procesů.“ Čas pak nemohou věnovat inovacím.

„Síla poptávky a nenasycenost trhu po bydlení je ohromná,“ říká Jiří Paták k nedostatečné nabídce bytů a dodává: „Kdyby bylo co kupovat, byl by hypoteční trh ještě někde úplně jinde.“

Hypoindex.cz je mediálním partnerem odborné konference FINfest Podzim 2017.

Anketa: Jaká bude úroková sazba hypoték dle Fincentrum Hypoindexu v květnu 2018?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *