Čtvrtek 05. srpna. Svátek má Kristián.

Zjistěte, kolik stojí byty v jednotlivých regionech. Čím menší byt, tím rychleji ho prodáte

Monika Lukešová

V České republice se nemovitosti prodávají celkem dobře. Například byt máte šanci v průměru prodat do tří měsíců, solidního kupce na dům seženete téměř za pět měsíců a pozemek prodáte do půl roku. Záleží však na regionech. Do průzkumu ohledně cen realit se pustily Sreality.cz v projektu Realita českých realit.

V projektu Realita českých realit budeme kvartálně přinášet zajímavé údaje o nabídce a poptávce po nemovitostech. Vycházíme z  databáze serveru Sreality.cz, v níž je více než 140 000 aktuálních nabídek nemovitostí na prodej, pronájem či dražbu. Tentokrát jsme analyzovali data o inzerátech stažených z nabídky za listopad a prosinec – tedy o nemovitostech, které tak logicky našly nového majitele či nájemce. Bylo jich 17 073, což je pro datovou analýzu robustní vzorek,“ popsal projekt Realita českých realit Michal Zadák, manažer služby Sreality.cz.

Nejrychleji se nemovitosti prodávají v Praze a v Ústeckém kraji. Nejdéle bude viset inzerát v Karlovarském, Zlínském a Plzeňském kraji. Tam si byty počkají na nového majitele až půl roku.

„Překvapivý je výsledek u Ústeckého kraje, který patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností v ČR (10,7 % k 31. 12. 2014), a předpokládali bychom zde tedy nižší aktivitu trhu. Naopak Plzeňský region má po hlavním městě druhou nejnižší nezaměstnanost (5,7 %) a přitom zde prodej nemovitosti trvá velmi dlouho. A až nepochopitelné se může zdát, že zrovna na Karlovarsku, kde se nemovitosti prodávají nejhůře, prodáte pozemek určený na bydlení za v republice téměř rekordních pět měsíců,“ dodává Michal Zadák.

seznam-byty  

Čím menší byt, tím rychleji ho prodáte

Již delší dobu se nejlépe prodávají malé byty, ať už pro mladé jako startovací byty nebo pro investici. I podle průzkumu je patrné, že čím větší a tedy i dražší byt, tím déle mu budete hledat kupce. Jednopokojové byty se v průměru v České republice prodávají za 86 dní a s velikostí bytu doba prodeje roste. Pětipokojové byty trvá prodat 121 dní.

Jenže pak už se to láme. Šestipokojový nebo větší byt prodáte dokonce do dvou měsíců. Důvod je jednoduchý, tak velkých bytů není tolik, takže poptávka převyšuje nabídku.

Jinak je to ale v Plzeňském kraji. Početně vzácnější čtyř a pětipokojové byty zde získají kupce až dvakrát rychleji než ty jednopokojové.

seznam-byty-vetsi

Největší poptávka po jednopokojových bytech je v Libereckém kraji, konkrétně v okrese Liberec. Tam v průměru prodáte malý byt dokonce do měsíce. Tentýž kraj ale paradoxně patří k těm, kde budete dvoupokojový byt prodávat nejdéle v republice – až 4 měsíce,“ doplňuje Michal Zadák. Jednopokojové a dvoupokojové byty z trhu rychle mizí (prodej trvá okolo tří měsíců) kromě Prahy i v Olomouckém, Ústeckém a Pardubickém kraji. Naopak dlouho – čtyři až pět měsíců – na kupce jednopokojové byty čekají v Karlovarském a Plzeňském kraji i v kraji Vysočina.

seznam-rodinne-domy

 

 

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Zjistěte, kolik stojí byty v jednotlivých regionech. Čím menší byt, tím rychleji ho prodáte”

  1. MartinS napsal:

    Pokud za prodej považují, že inzerát byl smazán, tak je to dost zavádějící, protože inzerenti zadávají inzeráty opakovaně. Zároveň spousta nemovitostí je tam vícekrát. Proto bych tu statistiku bral hodně s rezervou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *