EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Text: Petr Zámečník

12. 08. 2013

0 komentářů

Změna tarifu stavebního spoření? Dražší než říká sazebník

 


 

Stavební spořitelny zpravidla nabízejí více tarifů a ty se v čase ještě mění. A stejně tak, jak stavební spořitelna mění tarify, mohou mít o změnu zájem i její klienti. Stavební spořitelna proti tomu zpravidla nic nenamítá. Pouze si naúčtuje poplatek podle sazebníku. To je ta jednodušší možnost.

Ke změně tarifu ovšem může dojít i bez výslovného přání klienta. Stačí, když bude chtít navýšit z jakéhokoli důvodu cílovou částku. Pokud stavební spořitelna jeho původní tarifní variantu již nenabízí, navrhne mu alternativní. A v takovém případě záleží především na upřímnosti obchodního zástupce stavební spořitelny a na zvídavosti klienta, zda se o poplatku za změnu tarifu včas dozví.

Dochází-li ke změně tarifu v rámci navýšení cílové částky, poplatky (jak za předmětnou změnu tarifu, tak za navýšení cílové částky) jsou odečteny ze zůstatku účtu u stavební spořitelny. Pokud klientovi obchodní zástupce poplatek nesdělí a klient si ho aktivně nevyhledá, dozví se o jeho existenci nejčastěji až z ročního výpisu z účtu.

Poplatek za změnu tarifu přitom není nejmenší. U stavebních spořitelen s více tarify s různými úrokovými sazbami, které se navíc v čase mění, je nejčastěji účtován poplatek v takové výši, jako by úročení zůstatku na účtu klienta odpovídalo nové (nižší) úrokové sazbě od samého počátku trvání smlouvy.

Příklad: Přechází-li klient z tarifu s úročením 2 % na tarif úročený 1 %, zaplatí za změnu tarifu polovinu dosud připsaných úroků.

Tabulka 1: Poplatky za změnu tarifu

Stavební spořitelna

Změna úrokové sazby

Poplatek za změnu tarifu

z

na

ČMSS

3%

1,50%

1/2 dosud připsaných úroků

3%

1%

2/3 dosud připsaných úroků

2%

1,50%

1/4 dosud připsaných úroků

2%

1%

1/2 dosud připsaných úroků

1,50%

1%

1/3 dosud připsaných úroků

MPSS

 –

 –

1/3 dosud připsaných úroků

RSTS

3%

2%

1/3 dosud připsaných úroků

3%

1%

2/3 dosud připsaných úroků

2%

1%

1/2 dosud připsaných úroků

SSČS

 –

 –

 –

WSTS

 –

 –

1. změna zdarma; 100 Kč

Zdroj: Aktuální sazebníky poplatků stavebních spořitelen

Podíl z dosud připsaných úroků si za změnu tarifu účtují tři z pěti stavebních spořitelen. Českomoravská stavební spořitelna (Liška) a Raiffeisen – stavební spořitelna mají poplatek odstupňovaný podle výše změny úrokové sazby (u RSTS jsou v sazebníku vyjmenované konkrétní tarify, kterých v historii spořitelny byla solidní řádka), Modrá pyramida si naúčtuje vždy 1/3 dosud připsaných úroků a v sazebníku neuvádí, že by záviselo na výši změny úrokové sazby.

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) poplatek za změnu tarifu v sazebníku nemá, ovšem v současnosti nabízí pouze jediný tarif, stejně jako v minulosti. Změna tarifu tak postrádá smysl.

Wüstenrot – stavební spořitelna má první změnu tarifu zdarma, za každou další si účtuje 100 Kč. Vzhledem k tomu, že spořitelna nabízí vždy jeden úvěrový tarif s úročením 1 % a jeden spořicí tarif aktuálně úročený 2,2 % a nabízí možnost změny tarifu po přidělení cílové částky z úvěrového tarifu na spořicí s tím, že doplatí úroky dle nové úrokové sazby, je první změna tarifu zdarma příjemným bonusem.

Změna tarifu – dražší než se zdá

Změna tarifu u stavebních spořitelen účtujících poplatek podílem na dosud připsaných úrocích vyjde klienty ale ještě dráž, než na první pohled vypadá. Příčinou je zdanění výnosu z úroků a jeho zaúčtování.

Na výpisu z účtu (nejen u stavebních spořitelen) jsou připsané celé úroky před zdaněním jako jedna položka, následuje druhá položka zahrnující 15% srážkovou daň z příjmů. Klient tak dostane např. připsané úroky ve výši 10 tis. Kč, následně je mu 1 500 Kč strženo jako daň. Jeho čistý úrokový výnos tvoří 8 500 Kč.

Pokud klient mění tarif s úročením 2 % na tarif s úročením 1 %, zaplatí ½ dosud připsaných úroků. Připsáno měl ale 10 tis. Kč, následná daň je jiná položka, která nemá se stavební spořitelnou nic společného a vychází ze zákona. Spořitelna tak naúčtuje poplatek za změnu tarifu 5 tis. Kč. Stát pochopitelně „navíc“ vybranou daň vracet nebude – nedochází k přeúročení ani zpětnému snížení úroku, stavební spořitelna „pouze“ naúčtovala poplatek za službu dle sazebníku poplatků.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl

Objem popskytnutých hypoték dosáhl v lednu objemu 13 miliard Kč, což znamená meziměsíčně pokles o 13,7 %. Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají se stále relativně slabým začátkem loňského roku. Objem hypoték z meziročního pohledu vzrostl v lednu o 99 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 02. 2024

Komentář: Hypotéky zlevní, ale dostupnost bydlení se nezlepší

Poslední data z ekonomiky signalizují, že v ekonomice nastává obrat a jdeme už nahoru. To se odrazilo v uvažování centrálních bankéřů. Ti mají nejspíš optimistický výhled nejen o těchto indikátorech, ale i u inflace. Je velmi pravděpodobné, že tento týden zveřejněná statistika inflace vykáže dramatické zpomalení. Je dokonce možné, že se během roku 2024 dostaneme […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 02. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *