EUR 23.660

USD 21.748

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.660

USD 21.748

Text: Monika Lukešová

22. 05. 2012

1 komentář

Změnu trvalého bydliště nezapomeňte nahlásit, může vás to vyjít draho

 


 

Nejprve musíte nahlásit nový pobyt na obecní úřad či magistrát v místě nového trvalého bydliště. Pak vám ale zbývá mnoho dalších institucí, kterým budete muset změnu trvalého pobytu rovněž nahlásit. Patří sem například banky, pojišťovny, katastrální úřad a dopravní inspektorát.

Největší problémy samozřejmě můžete mít, když trvalý pobyt nenahlásíte vůbec nikde. Největší výdaje vás můžou čekat v souvislosti s vymáháním dlužných pokut a i promlčených pohledávek. Problémy v poslední době jsou hlavně se starými dluhy, které třeba i deset let nikdo nevymáhal.

Soud nejprve pošle platební rozkaz na adresu udanou věřitelem. Pokud se mu platební rozkaz vrátí jako nedoručitelný, pokusí se doručit obsílku znovu, a to na adresu, která je uvedená jako trvalé bydliště v Centrální evidenci obyvatel. Ta je totožná s adresou v jeho občanském průkazu. Jestliže není dlužník zastižen ani na této adrese, pak soud platební rozkaz zruší a nařídí jednání. Předvolání soudu se pak opět posílá na adresu uvedenou v Centrální evidenci obyvatelstva. Pozvánka se v takovém případě doručuje tzv. fikcí, tímto krokem se má po právní stránce za to, že dokumenty byly doručeny. Dlužník však fakticky o ničem neví a přichází tak o svoji jedinou možnost se bránit,“ popisuje častou praxi Rostislav Kovář z bezplatného poradenského portálu poradnaveritele.cz.

Dlužníka leckdy najde až exekutor

Často se stává, že dlužníka vypátrá až exekutor a to je pozdě. Důvodem je právě to, že nemá v pořádku své trvalé bydliště, nebo si nezajistí doručování pošty na aktuální adresu, kde se přechodně zdržuje. Dotyčný tak přijde o možnost podat proti soudem nařízenému platebnímu rozkazu včasný odpor. U promlčených pohledávek se tak zcela zbytečně připraví o desítky tisíc, které by vůbec platit nemusel.

„Na naší poradenské lince denně řešíme hned několik dotazů, jak se lze bránit proti soudem nařízené exekuci. Při bližším prozkoumání případu obvykle vyjde najevo, že se klienti nezdržují v místě trvalého bydliště nebo si z nějakého důvodu nepřebrali poštu, a tím pádem se o žalované částce včas nedozvěděli. Bohužel v této fázi případu je na účinnou obranu již pozdě,“ popisuje Kovář nejčastější případy.

REKLAMA

Co je ke změně potřeba?

Ke změně trvalého pobytu potřebujete hlavně platný občanský průkaz případně cestovní pas. Pokud někdo čerstvě získal státní občanství, musí předložit dokument o jeho nabytí.

Dále je nutné doložit Doklad o vlastnictví nemovitosti, tedy výpis z katastru nemovitostí nebo doklad o oprávnění užívat byt, což je například nájemní smlouva.

Pokud žadatel nemá k dispozici žádný z těchto dokumentů, je potřeba doložit úředně ověřené písemné potvrzení např. provozovatele ubytovny o svém pobytu na uvedené adrese.

 

REKLAMA

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *