Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

6 možností pro financování nábytku a vybavení domácnosti

Ne každý má vždy takové finanční zásoby, aby si mohl dovolit rekonstrukci či zvelebení bytu nebo domu. Při koupi, rekonstrukci nebo výstavbě bytu či domu jsou finanční náklady vysoké a na konečné úpravy už nemusí zbýt. Finanční prostředky pro vybavení domácnosti se dají řešit různými způsoby. Jaké se tedy nabízí řešení pro financování nábytku a vybavení domácnosti? 

Je důležité mít na paměti, že není půjčka jako půjčka. Kromě bankovního sektoru na českém trhu působí i sektor nebankovní. Zatímco bankovní půjčky se obecně řadí mezi ty levnější, nebankovní půjčky zase nabízí mnohem širší portfolio různých půjček – půjčky před výplatou, půjčky o víkendu, SMS půjčky nebo půjčky na bydlení.

V dnešní nepřeberné nabídce různých typů půjček se vyplatí rovnou sledovat výsledky nejrůznějších srovnání půjček. Výhodnost půjčky se odvíjí od několika faktorů, mezi ty hlavní však patří RPSN neboli roční procentuální sazba nákladů. Jak uvádí ve své definici ČNB, na rozdíl od úroku se do RPSN zahrnují také poplatky spojené s půjčkou.

Např. internetová stránka navigatoruveru.cz nabízí jednoduchou formou srovnání půjček a úvěrů a porovnává jejich nabídky. Je možné vybírat z účelových úvěrů nebo neúčelových úvěrů. Jako první se nabízí možnost využití účelové půjčky na bydlení. Dalším produktem může být neúčelová půjčka – tzv. klasický spotřebitelský úvěr.

Nabízí se také možnost využít úvěr ze stavebního spoření a v neposlední řadě je možnost využít i americkou hypotéku, splátkový prodej či státní půjčku. Některé bankovní a nebankovní společnosti dokonce nabízí svým klientům první půjčku zdarma. Ačkoliv je první půjčka zdarma poskytována bez úroku, pořád se může výrazně prodražit, pokud člověk nesplácí včas a v plné výši. 

Půjčka na bydlení

Tento typ půjčky na bydlení spadá mezi účelové půjčky, může být také označován jako úvěr na bydlení. Výhodou je nižší úroková sazba, ale na druhou stranu je nutné schovávat veškeré faktury a účty, které se týkají vybavení domácnosti a nábytku. I ze zaplacených stavebních prací je nutné doložit bance faktury, které byly financovány z úvěru na bydlení. 

Doložení účtů a faktur je pro banku důležité z důvodu kontroly, zda byly poskytnuté finanční prostředky využity na účely, ke kterým byla půjčka na bydlení uzavřená. Půjčky na bydlení se v současné době pohybují s úrokem okolo 4,9 %

Neúčelový úvěr

Tento typ úvěru se hodí především pro ty, kteří ještě přesně neví, co z poskytnutých finančních prostředků budou financovat. Neúčelový úvěr je vhodný i pro zájemce, kteří chtějí nějakou finanční rezervu, nebo neví, kolik přesně jim z dané částky zbyde. Také lze tímto způsobem financovat i nějaké nenadálé finanční události.

Je zde ovšem nevýhoda vyšší úrokové sazby, než je tomu u půjčky na bydlení. Ovšem je možné při porovnávání nalézt různé akce, u kterých je alespoň nějaká šance přiblížit se úrokovým sazbám jako u půjčky na bydlení.

Úvěr ze stavebního spoření

Na vybavení domácnosti lze využít úvěru ze stavebního spoření. Stavební spoření je totiž primárně určeno k tomuto typu financování. Výhodou je nízká roční procentní sazba nákladů a délka splatnosti celého úvěru.

Stavební spoření může klientům také sloužit i jako tzv. spořící produkt, který má zajímavé zhodnocení. V podstatě stačí pouze vybrat stavební spoření a poté začít využívat veškeré výhody, které jsou s tímto úvěrem spojené. Klient poté díky svému pravidelnému spoření může získat až 4 % jako roční výnos.

Americká hypotéka

Jedná se o tzv. alternativu mezi klasickou hypotékou a neúčelovou půjčkou. Klient nemusí uvádět, na co budou půjčené finanční prostředky využity. Je tedy možnost využít peníze na cokoliv. Bývá zde kratší doba splatnosti a nabízí se zde poměrně nízké měsíční splátky

Ovšem nejstěžejnější podmínkou u americké hypotéky je nutné, aby klient ručil nemovitostí. Díky tomu může banka poskytnout i vyšší částky, než je tomu u klasických spotřebitelských úvěrů. Ovšem je zde vyšší úroková sazba z důvodu neúčelovosti finančních prostředků. Banky většinou poskytují maximálně 70 % hodnoty zastavené nemovitosti.

Vybavení na splátky

Poslední možností je sáhnout po vybavení na splátky. Tato možnost financování je nabízena přímo v obchodech, kde klient vybavení do domácnosti pořizuje. Zde bývá problém v tom, že poskytovatel nemůže klientovi nabídnout tak výhodné podmínky. 

Na splátky se dá v současné době pořídit nejen nábytek a elektrospotřebiče, ale například i celá kuchyň. Většina obchodů spolupracuje s bankovními i nebankovními institucemi, které úvěry na splátky poskytují. Je možnost využít i splátkového prodeje bez akontace. Vše potřebné ohledně úvěru na splátky je možné vyřídit přímo v obchodě s vybavením domácnosti.

Státní půjčka

Stát poskytuje 300 000 Kč na vybavení či modernizaci bytu nebo domu. Splatnost je u státní půjčky maximálně 20 let a úroková sazba činí 2,27 %. Klient však musí disponovat vlastním bytem, nesmí se jednat o nájemní byt. O státní půjčku mohou žádat lidé do 36 let

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *