EUR 24.360

USD 23.304

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 15.1 %

EUR 24.360

USD 23.304

Text: František Veselý

Foto: freeimages.com

19. 11. 2021

0 komentářů

Co je v dnešní době luxusní bydlení? Pro někoho smart home, pro jiného vlastní byt

 

Dříve bylo považováno za luxus zděné jádro v panelákovém bytě nebo dokonce barevná televize.  Doba se změnila a zděné jádro už nikoho nezaujme. Za luxus je momentálně považujeme třeba chytrou domácnost ovládanou přes mobil, kuchyňskou deska z černého mramoru, exkluzivní zimní zahradu, saunu nebo vlastní bazén. 

V čase vidím posuny ve vnímání, co je luxusní. Před časem bylo znakem statusu mít klimatizaci, dnes je běžným požadavkem ukrytí výduchů v podhledech. Čím dál častější je pohodlné ovládání technologií v bytě nablízko i na dálku přes aplikaci smart home. Co se naopak nemění, je exkluzivní lokalita a s ní související výhledy na zeleň, a především na město. Nemovitosti s panoramatickým pohledem na Prahu budou mít vždy velkou šanci stát se luxusní nemovitostí,“ popisuje Petr Míka, CEO Boutiq Real Estate.

Když to vezmeme z druhé strany a opomineme luxus jako něco absolutně špičkového, může to znamenat i něco úplně jiného. Pro někoho může být luxusem dokonce bydlet ve vlastním bytě bez ohledu na rozsah jeho rekonstrukce a vybavení nemovitosti. „Luxus je podle mne něco výjimečného, nadstandardního. Z tohoto hlediska se hranice luxusu jistě trvale posouvá k lepším řešením, vyšší bezpečnosti a pohodlí, ovšem obdobně se posouvá také standard. A bohužel se i vlastní bydlení jako takové stává stále větším luxusem, neboť je méně dostupné,“ naráží tajemník AČSS Jiří Šedivý na momentální situaci na realitním trhu, kdy sehnat vlastní byt či dům rozhodně není úplná samozřejmost.

Garáž i protiatomový kryt…

Luxus může být i něco naprosto neobvyklého. Záleží, v jakých kruzích tuto otázku řešíme. Se zvyšující se životní úrovní rostou i nároky na bydlení. Je to vidět třeba i na vybavení domácnosti. Mnoho lidí má k pračce i sušičku a je to považováno za naprostý standard, nikoliv za něco jedinečného. Běžný je i nábytek na míru nebo služby bytového architekta.

Z našich dat vyplývá, že poptávka po truhlářských pracech na míru se neustále zvyšuje. Je to také tím, že lidem roste mzda a na tyto práce je možné čerpat úvěr ze stavebního spoření. Proúvěrovanost ze stavebního spoření na rekonstrukce neustále roste. Tyto úvěry nejvíce jdou na rekonstrukci koupelen, podlah, kuchyní atp. Za luxusní bydlení je dnes považováno bydlení ve větším rodinném domě, dvougeneračním, vysokometrážním, v centru měst, zrekonstruovaných vilách z první republiky atp. K luxusu též patří vlastní garáž pro 2 auta, pokoje pro hosty, více koupelen, kinosál, vlastní bar, indoor bazén, vlastní protiatomový kryt a tak podobně,“ popisuje Jakub Veverka z Videobydleni.cz.

REKLAMA

Úroveň bydlení se zvyšuje, byty jsou menší

Tajemník AČSS Jiří Šedivý se pozastavuje nad tím, že se během tohoto století nijak nezvětšila obytná plocha dokončeného bytu nebo rodinného domu a v případě užitné plochy se naše bydlení dokonce mírně zmenšuje.

Za luxus se považuje i vedlejší prostor, jako je rozsáhlá terasa, parkovací stání, nebo bezproblémový přístup až ke dveřím bytu.

S tím souvisí i stav celé budovy, vzhled fasády domu, upravenost společných prostor. Majitel luxusní nemovitosti očekává něco, co se anglicky označuje jako seamless experience, česky bych řekl, že jde o nemovitost bez háčků,“ vysvětluje Petr Míka z realitní kanceláře Boutiq.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.31 Aktuální výše Hypoindexu

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%
Historie vývoje


Související články

Nájmy dál porostou. Otázka zní – o kolik?

O nájemní bydlení během pandemie nebyl příliš velký zájem, což se podepsalo na stagnaci či dokonce poklesech nájmů napříč celou zemí. Během posledního roku se ale situace dramaticky změnila. Uvolnění pandemických opatření, vlny přistěhovalců z Ukrajiny, rekordní nedostupnost vlastního bydlení a prudký růst hypotečních sazeb vyvolaly nebývalý zájem o nájemní bydlení, které nyní prudce zdražuje. V Praze […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 12. 2022

Většina podnájemníku se v bytě dlouho nezdrží, a několik dalších zajímavostí k podnájmu

Pronajímaní bytu stojí čas a peníze. Podle průzkumu společnosti UlovDomov.cz na vzorku 2000 spravovaných bytů je 75% pravděpodobnost, že se v bytě v průběhu roku změní podnájemník. Sedm majitelů ze sta musí v průběhu roku řešit vytopení a 13 majitelů ze 100 pak sousedské neshody. Kvůli podnájemníkům provádí v průběhu roku rekonstrukci bytu 6 % majitelů, přičemž u jednoho […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2022

Jak na státní dotace při úsporách energií pro rodinné domy?

Aktuální energetická krize nutí spotřebitele ke zvažování úsporných alternativ k vytápění domácností. Nejen s ohledem na cenové výkyvy plynu stále roste zájem o tepelná čerpadla, která nabízejí k životnímu prostředí šetrnější řešení a pro spotřebitele nejlevnější volbu z ekologických variant vytápění.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 11. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *