EUR 24.390

USD 22.442

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.390

USD 22.442

Text: František Veselý

Foto: freeimages.com

19. 11. 2021

0 komentářů

Co je v dnešní době luxusní bydlení? Pro někoho smart home, pro jiného vlastní byt

 

Dříve bylo považováno za luxus zděné jádro v panelákovém bytě nebo dokonce barevná televize.  Doba se změnila a zděné jádro už nikoho nezaujme. Za luxus je momentálně považujeme třeba chytrou domácnost ovládanou přes mobil, kuchyňskou deska z černého mramoru, exkluzivní zimní zahradu, saunu nebo vlastní bazén.

Loading 

V čase vidím posuny ve vnímání, co je luxusní. Před časem bylo znakem statusu mít klimatizaci, dnes je běžným požadavkem ukrytí výduchů v podhledech. Čím dál častější je pohodlné ovládání technologií v bytě nablízko i na dálku přes aplikaci smart home. Co se naopak nemění, je exkluzivní lokalita a s ní související výhledy na zeleň, a především na město. Nemovitosti s panoramatickým pohledem na Prahu budou mít vždy velkou šanci stát se luxusní nemovitostí,“ popisuje Petr Míka, CEO Boutiq Real Estate.

Když to vezmeme z druhé strany a opomineme luxus jako něco absolutně špičkového, může to znamenat i něco úplně jiného. Pro někoho může být luxusem dokonce bydlet ve vlastním bytě bez ohledu na rozsah jeho rekonstrukce a vybavení nemovitosti. „Luxus je podle mne něco výjimečného, nadstandardního. Z tohoto hlediska se hranice luxusu jistě trvale posouvá k lepším řešením, vyšší bezpečnosti a pohodlí, ovšem obdobně se posouvá také standard. A bohužel se i vlastní bydlení jako takové stává stále větším luxusem, neboť je méně dostupné,“ naráží tajemník AČSS Jiří Šedivý na momentální situaci na realitním trhu, kdy sehnat vlastní byt či dům rozhodně není úplná samozřejmost.

Garáž i protiatomový kryt…

Luxus může být i něco naprosto neobvyklého. Záleží, v jakých kruzích tuto otázku řešíme. Se zvyšující se životní úrovní rostou i nároky na bydlení. Je to vidět třeba i na vybavení domácnosti. Mnoho lidí má k pračce i sušičku a je to považováno za naprostý standard, nikoliv za něco jedinečného. Běžný je i nábytek na míru nebo služby bytového architekta.

Z našich dat vyplývá, že poptávka po truhlářských pracech na míru se neustále zvyšuje. Je to také tím, že lidem roste mzda a na tyto práce je možné čerpat úvěr ze stavebního spoření. Proúvěrovanost ze stavebního spoření na rekonstrukce neustále roste. Tyto úvěry nejvíce jdou na rekonstrukci koupelen, podlah, kuchyní atp. Za luxusní bydlení je dnes považováno bydlení ve větším rodinném domě, dvougeneračním, vysokometrážním, v centru měst, zrekonstruovaných vilách z první republiky atp. K luxusu též patří vlastní garáž pro 2 auta, pokoje pro hosty, více koupelen, kinosál, vlastní bar, indoor bazén, vlastní protiatomový kryt a tak podobně,“ popisuje Jakub Veverka z Videobydleni.cz.

REKLAMA

Úroveň bydlení se zvyšuje, byty jsou menší

Tajemník AČSS Jiří Šedivý se pozastavuje nad tím, že se během tohoto století nijak nezvětšila obytná plocha dokončeného bytu nebo rodinného domu a v případě užitné plochy se naše bydlení dokonce mírně zmenšuje.

Za luxus se považuje i vedlejší prostor, jako je rozsáhlá terasa, parkovací stání, nebo bezproblémový přístup až ke dveřím bytu.

S tím souvisí i stav celé budovy, vzhled fasády domu, upravenost společných prostor. Majitel luxusní nemovitosti očekává něco, co se anglicky označuje jako seamless experience, česky bych řekl, že jde o nemovitost bez háčků,“ vysvětluje Petr Míka z realitní kanceláře Boutiq.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *