Neděle 28. února. Svátek má Lumír.

Dofinancovat hypotéku jiným úvěrem je od ledna těžší

ČNB vydala sadu doporučení, kterými se snaží omezit poskytování hypoték lidem bez úspor. Nedostatek úspor lidé přesto dosud často řešili dofinancováním například úvěry od stavebních spořitelen. Banky si ale začínají dávat pozor na obcházení těchto doporučení.

„Změnil se reálný přístup bank k celé problematice. Toto doporučení začaly aplikovat všechny větší banky na trhu od letošního ledna,“ říká Jiří Vagner, který má v realitní síti Next Reality na starost finanční služby.

„Praxe na trhu se začíná skutečně měnit a banky jsou v případě paralelního financování (kombinace hypotéky a stavebního spoření nad 80 procent LTV ( loan-to-value, je poměr výše úvěru k hodnotě nemovitosti, pozn. red.)) mnohem obezřetnější,“ popisuje Luboš Svačina z makléřské hypoteční firmy Golem Finance.

Přísnější postoj potvrzují i samotné banky. „Komerční banka neakceptuje žádné formy dofinancování investice z cizích zdrojů nad rámec doporučených hraničních hodnot LTV,“ uvádí mluvčí banky Pavel Zúbek. A podobně se k dofinancování staví i Moneta Money Bank. „Účelem tohoto doporučení je omezit poskytování hypotečních úvěrů klientům bez úspor,“ uvedl Jakub Švestka z Monety.

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *