Pondělí 23. října. Svátek má Teodor.

Klaus vetoval zákon o energetických štítcích na domech

Prezident Václav Klaus vetoval novelu zákona, která zavádí povinnost označovat budovy energetickými štítky podobně jako u elektrospotřebičů. Důvodem je prý nejasná terminologie. Stavebníkům novela ukládá řadu zákonem vynutitelných povinností.

Zmíněná směrnice Evropské unie podle Klause nutí k zateplování i soukromé subjekty, jako kdyby stát a EU lépe než majitelé domů věděli, co je pro ně dobré.

Samotnou směrnici Evropského parlamentu a Rady o snížení energetické náročnosti budov považuji za výsledek dlouhodobě chybné a dnes již postupně překonávané politiky nerozvážných závazků, které na sebe Evropská unie a její členské státy vzaly. Její aplikace výrazně prodraží výstavbu nejen nových veřejných budov, ale i soukromých bytů a domů. To zatíží rozpočty státu, krajů, obcí i jednotlivých domácností a zvýší též cenu bydlení, ztíží prodej bytů a celkově zatíží trh s nemovitostmi. Protože zákon zakládá veřejnou podporu soukromému sektoru, zejména firem, které budou provádět instalaci vybraných zařízení využívajících ´obnovitelné´ zdroje energie a také státem požadované audity, na své si přijdou na úkor ostatních pouze obchodníci s technologiemi, které by za běžných podmínek byly neprodejné, a rovněž ti, kteří budou průkazy energetické náročnosti přidělovat a kontrolovat,“ odůvodnil vetování zákona prezident Václav Klaus. 

Zdroj: ČTK

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Klaus vetoval zákon o energetických štítcích na domech”

  1. Petr Koc napsal:

    Alespoň jeden rozumný člověk,

    tento nesmysl mohou schválit jen poslanci s velmi nízkým IQ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *