EUR 24.765

USD 23.115

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.765

USD 23.115

Vláda si hodlá posvítit na realitní makléře. Nový zákon má chránit klienty

 

Realitním makléřem může být momentálně každý, kdo má živnostenský list. Žádná jiná omezení pro prodej nemovitostí v podstatě není. Vláda teď projedná zákon, který má upravovat práci zprostředkovatelů při prodeji nemovitostí. 

Loading 


Momentálně se práce realitních agentů řídí jen obchodním nebo občanským zákoníkem. Podle údajů Českého statistického úřadu se touto prací živí 15 tisíc lidí.
Prodat nebo koupit nemovitost není otázkou pár korun nebo jednoho dne. Do rukou makléře v podstatě lidé vkládají svou budoucnost a investici v řádech milionů korun. Momentálně klienti nejsou chráněni proti podvodům a nekalým obchodům.
Ministerstvo pro místní rozvoj oznámilo, že dokončilo zákon, který má práci makléřů regulovat a dát jí pevná pravidla. Podle nového zákona by makléřem nemohl být kdokoli, ale pro výkon tohoto povolání bude muset splňovat určité podmínky.

Vysoká škola nebo zkoušky

Zákon počítá s tím, že realitní makléř bude muset mít vysokoškolské vzdělání v právním, ekonomickém nebo stavebním oboru. Jestliže bude mít dotyčný nižší vzdělání, bude muset prokázat, že v oboru pracuje už určitý počet let, nebo ho budou čekat povinná školení zakončená zkouškou.
Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové by zákon mohl vstoupit v platnost v druhé polovině roku 2019.  Návrh zákona teď dostaly k posouzení ostatní ministerstva.

Zákon přichází za pět minut dvanáct

Odborníci zákon vítají. „Velkým přínosem by mohlo mít především uzákonění povinné registrace makléřů u Ministerstva pro místní rozvoj. Další, neméně důležitou novinkou je také povinné pojištění odpovědnosti makléře, povinnost uzavírat smlouvu o realitním zprostředkování či vyžadovaná odborná způsobilost (a její definování), na jejímž základě získá makléř jako držitel vázané živnosti konkrétní osvědčení,“ říká Milan Žák, generální ředitele společnosti RE/MAX.

Hrozba ale zůstává

Důvodem, proč je potřeba nový zákon regulující práci realitních makléřů, je například rostoucí počet lidí, kteří se po negativní zkušenosti s realitním agentem museli dokonce obrátit na soud.
Známe i případy dvojího prodeje v jeden den. Ani právní oddělení katastrálního úřadu nebylo schopno podvod identifikovat,“ uvedla ministryně Dostálová.
Jenže všechny hrozby eliminovány nejsou. Hlavním záměrem zákona je ochrana spotřebitele, jenže na něco se přece jen zapomíná. „Návrh výslovně nezakazuje brát realitním kancelářím úschovy na svůj účet. Zcizení kupní ceny je přitom z našeho pohledu pro spotřebitele tou největší hrozbou. Návrh zákona jen vágně formuluje, že realitní zprostředkovatel není oprávněn nabízet nebo doporučovat zajištění plnění z realitní smlouvy jinak než prostřednictvím banky, notáře nebo advokáta. Jsem přesvědčen, že zejména tato část návrhu by měla být formulována jasněji a přísněji. V minulosti jsme již byli svědky několika excesů, kdy došlo ke zneužití prostředků klientů. Byly to ojedinělé případy, přesto by byl takový krok žádanou prevencí,“ komentuje návrh zákon Žák.

ČSSD je pro, ODS váhá

Lidé, kteří kupují nebo prodávají nemovitost, si zaslouží vyšší ochranu jako například v Německu nebo Rakousku. Nyní jim ani zaplacení provize často nezaručuje skoro nic,“ uvedla místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová. ODS se nejprve musí s návrhem seznámit a posoudit, jestli neomezuje svobodu podnikání. „Je otázkou, zda jedině nová právní regulace může vést ke zvýšení kvality realitních služeb,“ řekl poslanec ODS Vojtěch Munzar.
Žák nakonec dodal, že prosazení zákona je v zájmu všech zúčastněných: tedy jak realitních kanceláří a samotných makléřů, tak především našich klientů.
 

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

příjem z prodeje nemovitosti v roce 2023

Tři příklady, jak zdanit příjem z prodeje nemovitosti v roce 2023

Pokud jste v roce 2023 prodali nemovitost, tak příjem z tohoto prodeje budete muset zdanit. Daň z příjmu nezaplatíte jen v případech, kdy jste od této daně osvobozeni. Jinak je nutné podat daňové přiznání a zaplatit daň z příjmu? Jak se takové daňové přiznání podává a jak do něj uvést příjem z prodeje nemovitosti? 

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

19. 12. 2023

daň z prodeje nemovitosti

Budete platit při prodeji nemovitosti 23% daň z příjmu?

Prodej nemovitosti je za určitých okolností osvobozen od daně z příjmu. Jsou ale případy, kdy daň z příjmu budete muset zaplatit. Daň je splatná po podání daňového přiznání, které máte povinnost v letošním roce podat do 3. dubna, do 2. května při elektronickém podání. Jak se v takovém případě počítá daň z příjmu?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

04. 04. 2023

Daň z příjmu při prodeji nemovitosti

Musíte podat daňové přiznání, když jste loni prodali nemovitost?

Prodej nemovitosti je příjem, který musíte přiznat a zaplatit z něj daň z příjmu. Kromě několika situací, kdy splníte podmínku pro osvobození od daně z příjmu. V takovém případě pak daň z příjmu nejste povinni platit, ale možná máte povinnost prodej ohlásit finančnímu úřadu. Neboli jak a kdy musíte řešit daň z příjmu při prodeji […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

01. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *