Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Měsíční splátka hypotéky v Praze vyšší než ve zbytku republiky, o hypotéku žádají mladší ročníky

Podle analýzy dat portálu Ušetřeno.cz je průměrná splátka hypotéky v Praze o pět tisíc korun měsíčně vyšší než jinde. Meziročně v hlavním městě splátka stoupla o 35 procent, zatímco v ostatních regionech jen o 18 procent.

Zpřísněné podmínky poskytování hypoték podle analýzy mají na žadatele významný dopad. Průměrná cena nemovitosti v Praze pak meziročně vzrostla o 1,115 milionu korun na 5,455 milionu. Ve zbytku země to bylo pouze o 240 tisíc na průměrnou hodnotu 3,086 milionů korun.

„Větší rozvoj zájmu o hypotéky bohužel zpomaluje fakt, že nemovitosti jsou v porovnání s platy drahé a není jich dost. Jejich vysokou cenu tedy žadatelé obvykle řeší přizváním dalšího žadatele, případně pokračují dále v nájmu,“ uvedl finanční analytik Daniel Gorol z Ušetřeno.cz.

Věk žadatelů v hlavním městě klesl z 39 let na 33,5, zatímco ve zbytku republiky se drží na hranici 40 let. „V Praze se začíná projevovat nový trend, kdy o hypotéku žádají mladší ročníky. Mnohdy jde o žadatele s nadprůměrnými platy, kteří se do Prahy stěhují díky získání atraktivní pracovní nabídky,“ dodává Gorol.

Zdroj: iHNED.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *