Neděle 26. ledna. Svátek má Zora.

Ministerstvo chce oddlužovacím společnostem zatnout tipec

25.03.2015

Ministerstvo spravedlnosti chce omezit činnost společností, kterým lidé platí za sepsání návrhu na oddlužení k soudu. V nejhorším případě by služby poskytovali za úplatu pouze advokáti či jako doposud neziskové organizace zdarma.

Ministerstvo chce zabránit poškozování klientů a zamezit v činnosti společnostem, které nabízejí možnost oddlužení za nepřiměřenou úplatu dlužníkům, kteří podmínky osobního bankrotu ani nesplňují. „Jen malé procento z oddlužovacích společností nemá za cíl primárně generovat zisk, ale poskytovat kvalifikované služby,“ uvádí zpráva pracovní skupiny pro analýzu insolvence a oddlužení ministerstva spravedlnosti.  

„Černí poskytovatelé těchto služeb v zásadě akorát okrádají dlužníky a navíc si často účtují mnohem více, než by si účtoval advokát,“ řekl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Bezplatně připravují návrhy na oddlužení například Člověk v tícni či Poradna při finanční tísni. „Některé bezplatné poradny či občanská sdružení jsou financovány bankami a leasingovými společnostmi. Osobní bankrot je výhodný pro dlužníka, ne však pro banku, která přichází o úroky. Jsou zde i delší čekací lhůty ke konzultacím, a samotné zpracování návrhu vzhledem k množství klientů se tak může protáhnout až na měsíc. Mezitím má klient navýšen dluh o sankce či úroky z prodlení,“ uvádí Centrum finanční rady a pomoci, spojené se společností Moneta finance.

Zdroj: Aktuálně.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Ministerstvo chce oddlužovacím společnostem zatnout tipec”

 1. JUDr. David Vozák napsal:

  Dobrý den.
  Nesouhlasím s názorem, že je nutno všechny oddlužovací společnosti zakázat. Na trhu funguje řadu let mnoho subjektů, které poskytují uvdené služby v oddlužení kvalitně. Oddlužení se věnujeme od roku 2009 a zařídili jsme oddlužení pro více než 8000 lidí. Legálně. Trhu i společnosti by více prospělo stanovení jasných pravidel a mechanismů, které by bránily nekalostem a zakládaly odpovědnost pro osoby, které se oddlužení věnují. Toto je správná cesta.

  Vedle toho je třeba si uvědomit, že v období let 2008 – 2014 bylo podáno více než 159 000 návrhů na povolení oddlužení. A dle Asociace pro oddlužení více než 65 % z nich zařizovaly právě podnikatelské subjekty. Nikoli advokáti či neziskové organizace.
  Dalším mýtem je názor, že oddlužení někdo zařídí zdarma. Je třeba si ubvědomit, že i činnost neziskových organizací musí někdo financovat, nejčastěji stát. Proč asi neziskové organizace usilují o zákaz svých přímých konkurentů? A kdo by realizoval oddlužení pro oněch cca 100 000 lidí?

  Uvědomuji si, že současný stav na trhu s oddlužením je špatný a je zdrojem řady sociálně konfrontačních i mediálně výbušných situací. A proto je třeba zvolit správnou a funkční cestu, ne jen tu nejrychlejší a politicky nejlíbivější.

  Pro další informace o přínosu činnosti podnikatelských subjektů v oddlužení doporučuji stránky Asociace pro oddlužení (Asociaceproo­dlluzeni.cz).

  Hezký den JUDr. David Vozák, http://www.abivia.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *