EUR 23.665

USD 21.827

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.665

USD 21.827

Text: Veronika Hejná

20. 10. 2022

0 komentářů

Na energiích je možné ušetřit i pomocí dotací a výhodných úvěrů

 

I přes zastropování cen energií bude letošní zima pro mnoho domácností pravděpodobně obtížnější, než ta předešlá. Stále ale existují způsoby, jak zefektivnit vlastní spotřebu a to nejen jejím omezením. Jedním z takových nástrojů je investovat peníze, které aktuálně stejně ztrácejí hodnotu kvůli vysoké inflaci, do alternativních zdrojů energií. Ty vám pomohou ušetřit a financovat je navíc můžete i prostřednictvím dotací, nebo zvýhodněných úvěrů.

Loading 

Pomůže modernější kotel

V obrovském množství českých rodinných domů jsou kotle starší více, než dvacet let. Ty jsou bohužel ne jen méně efektivní (a tedy i dražší na provoz), ale mnohé z nich začnou brzy porušovat zákon. Od letošního 1. září hrozí za používání kotlů nižší než 3. emisní řady pokuty až padesát tisíc korun. Stát ale zdaleka jen netrestá, ale nabízí i pomocnou ruku. Existují hned dva programy, které můžete využít:

 

  • až 95 % nákladů na výměnu starého kotle pro nízkopříjmové rodiny v rámci Kotlíkové dotace
  • až 50 % nákladů na výměnu starého kotle pro ostatní rodiny v rámci programu Nová zelená úsporám

Ušetřete i 70 % energie

Zatímco dotační programy vám pomohou snížit vstupní náklady, následná úspora energií vám investici začne brzy vracet a přinese ještě něco navíc. Nahrazením starého kotle tepelným čerpadlem totiž ušetříte až 50 % spotřeby energie. V případě nahrazení elektrického vytápění to může být dokonce 70 %. Provozování tepelného čerpadla můžete navíc kombinovat s fotovoltaickým panelem a levně tak pokrýt chod své domácnosti po celý rok. V době, kdy se roční náklady na energie v domácnosti pohybují ve vyšších desítkách tisíc korun, to znamená ušetřit opravdu významnou částku každou sezonu.

Financujte alternativní zdroje z výhodných úvěrů

I když jsou na výše popsané energetické modernizace státem garantované dotace, které výrazně snižují vstupní náklady, přece jen se bez vaší účasti neobejdou. V případě, že by pro vás byl přece jen problém investovat nutné vstupní částky, stále existují způsoby, jak na ně dosáhnout. Banky a spořitelny dnes běžně nabízejí zvýhodněné „zelené hypotéky a úvěry pro budoucnost” na financování alternativních zdrojů energie. Ty mají výhodnější podmínky a nižší úrokové sazby a kombinovat je můžete i se získáním prostředků na další účely, například na modernizaci nemovitosti.

Účelový bankovní úvěr má výhodnější úroky než nebankovní produkty a vyřídit ho zvládnete v řádu hodin. Čerpat můžete až stovky tisíc korun.

REKLAMA

Pokud potřebujete větší částku, hodí se například úvěr od některé stavební spořitelny. Nezajištěný úvěr získáte až do výše 2,5 milionu a díky dlouhé době splácení (až 25 let) nebudou splátky rozhodně takové, aby výrazně zatížily rodinný rozpočet. Případný větší úvěr, který zajistíte nemovitostí, můžete čerpat v řádech milionů a splácet dokonce až 30 let.

Získání úvěru můžete vyjít vstříc

V případě žádosti o jakýkoliv z výše zmíněných úvěrů si banka samozřejmě nejdříve prověřuje bonitu klienta. Zkoumá tedy vaši schopnost a ochotu půjčku splácet. Využívá k tomu záznamy v úvěrových registrech a informace o příjmech a výdajích žadatele. Svojí bonitu můžete zvýšit například zrušením kreditní karty, nebo kontokorentu, protože i tyto služby se počítají do celkového úvěrového zatížení. Posledním krokem pak může být přizvání spoluručitele.

Se získáním úvěru by Vám samozřejmě měl pomoci finanční poradce, který se v nejnovějších produktech bank a spořitelen orientuje. Rozhodně tedy nepodceňujte důkladné srovnání nabídek finančních ústavů a vše konzultujte s odborníkem, než k takovému kroku přikročíte.

Text: Petr Motáček, expert na úvěry ve společnosti FinGO.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Nemáte svůj domov podpojištěný?

Rady a tipy na úsporné hospodaření se na nás v poslední době hrnou ze všech stran. Efektivní nakládání s penězi je v dobách vysoké inflace sice skutečně nezbytné, přesto však existují položky, na kterých by se šetřit nemělo. Jednou z nich jsou výdaje na pojištění nemovitosti a domácnosti.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 03. 2023

Nemovitosti a daně – jak na to?

Češi chtějí bydlet ve svém. Řada z nich loni investovala např. do investiční nemovitosti, někteří svou nemovitost prodali, a letos tak mnohé z nich čeká první daňové přiznání. Standardně byste coby fyzická osoba měli daňové přiznání podat nejpozději do 3. dubna 2023. Jestliže se chystáte na elektronické podání, máte čas až do 2. května 2023 a s daňovým […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 03. 2023

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *