EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

Nové podmínky stavebního spoření

 

Stavební spoření jako tradiční finanční nástroj v současnosti prochází zásadní změnou. Státní podpora se snižuje, a přesto klientům zůstává povinnost držet peníze na účtu po dobu minimálně šesti let, jinak by o podporu mohli přijít.

Loading 

Jedním z výsledků vládního konsolidačního balíčku je snížení státní podpory z 2000 Kč na polovičních 1000 Kč, za vložených 20 000 Kč. V takové situaci jde o přibližně 5% zhodnocení. Vezmeme-li však cílovou šetřenou částku 120 000 Kč, tak v tomto případě už státní podpora činní jen zhruba 0,8 %.

„Hledání vhodného investičního nástroje závisí na individuálních znalostech a potřebách klienta,“ vysvětluje Adam Kaška z Fingo.cz. Lidé by proto podle něj měli vyhledávat rady odborníků a doporučení pro vhodné investiční strategie. V době vysoké inflace totiž stavební spoření nemusí být ve střednědobém až dlouhodobém horizontu optimálním řešením.

Přes snižující se zhodnocení financí zůstává počet každoročně uzavřených smluv stavebního spoření už přes deset let téměř stejný. Stavební spořitelny dnes lákají klienty na různé odměny, jako třeba 5000 Kč bonus za novou smlouvu a vklad nad 100 000 Kč. To však může být jenom marketingovým tahem. Klient by měl zvážit, zda se mu tyto odměny v závěru vyplatí oproti situaci, kdy by například zvážil cestu alternativních investic. Počítat musí také s tím, že u stavebního spoření musí peníze na účtu držet alespoň šest let, jinak by mohl přijít o státní podporu.

Velkým plus stavebního spoření přesto zůstávají úvěry na energeticky úsporná opatření pro domácnost, díky nimž klient ušetří na energiích. Úrokové sazby u úvěrů ze stavebního spoření budou nižší než u běžných spotřebitelských úvěrů, budou bez nutnosti zástavy nemovitosti a s rychlým vyřízením. V budoucnu by tyto dotační programy dokonce mohly přibývat, a podpořit tak inovaci domácností. Za takových okolností by se úvěry ze stavebního spoření mohly stát jednou z nejvýhodnějších variant financování.

„S rostoucími úrokovými sazbami hypoték roste zájem o úvěry ze stavebního spoření. Jejich výhoda totiž spočívá s tom, že mají úrokovou sazbu zafixovanou ve smlouvě o stavebním spoření,“ říká Petr Kielar, nezávislý konzultant pro oblast bankovnictví a stavebního spoření.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *