Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Nový stavební zákon má zrychlit délku stavebního řízení až o čtyři roky

Nový stavební zákon počítá se zavedením Nejvyššího stavebního úřadu či fikcí souhlasu. Podle Hospodářské komory by se celý povolovací proces mohl v průměru zkrátit z 5,4 roku na pouhý jeden rok.

Nový stavební zákon má zaručit, že rozhodnutí o povolení stavby bude úřadu trvat nejdéle šedesát dnů. Pokud úřady nestihnou v dané lhůtě stanovisko vydat, bude uplatněna tzv. fikce souhlasu závazného stanoviska. To znamená, že po této lhůtě dostane žadatel automaticky kladné stanovisko. Jednou z možných variant je i zkrácení lhůty na 30 dnů.

Zrychlení by měla přinést také nová soustava stavebních úřadů v čele s Nejvyšším stavebním úřadem. Ten se mimo jiné bude zabývat i posuzováním stavby z pohledu vlivu na životní prostředí a řadu dalších řízení, které si dnes musí žadatel vyřídit na různých místech. Vyplývá to z věcného záměru stavebního zákona ministerstva pro místní rozvoj, který v pátek zveřejnilo k připomínkovému řízení.

„Více než dvacet let politici slibovali zrychlení povolování staveb. Místo toho je Česká republika na chvostu všech mezinárodních žebříčků kvůli mnoha desítkám dotčených orgánů, které musejí povolení zaštítit svým razítkem,“ uvedl mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro. Dlouho očekávaný zákon by podle MMR mohl začít platit do dvou let.

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *