Čtvrtek 13. května. Svátek má Servác.

Platební morálka Čechů je kraj od kraje jiná

Splácení nebo nesplácení spotřebitelských úvěrů nesouvisí přímo s ekonomickou stabilitou krajů, ale jedná se spíše o morální zodpovědnost, která je v menších městech větší než ve městech větších.

Nejvíce dlužníků je v regionech Moravskoslezského nebo Ústeckého kraje, kde dlouhodobě přetrvávají ekonomické problémy. Vysoké počty neplatičů jsou ale také ve středních Čechách, kde je situace opačná. Lidé se tu častěji zadlužují a přitom přeceňují své možnosti,“ uvedla vedoucí klientského servisu M.B.A. Finance Irena Plischke.

Svou roli v tom hraje i morální pověst dlužníka. Zatímco ve velkých městech hrají lidé na anonymitu, tak v menších městech se hned vše provalí. Češi mají aktuálně u bank vypůjčených 217 miliard korun a u nebankovních společností něco málo přes 41 miliard korun. Podle statistik se výše nesplacených pohledávek pohybuje zhruba okolo devíti procent u bank a okolo patnácti procent u nebankovních poskytovatelů.

Nesplácené půjčky se v republice pohybují průměrně okolo 25.000 korun. Výjimku tvoří Praha, kde průměrný dluh činí 100.000 Kč,“ dodala Plischke.

Zdroj: Ceskenoviny.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *