Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Praha chce poskytovat záruky za hypotéky učitelů či policistů

Nová pražská koalice navrhuje, aby hlavní město ručilo za hypotéky například učitelům, policistům či zdravotním sestrám. Ti by tak mohli snadněji dosáhnout na vlastní bydlení. Opozice vnímá návrh jako nesystémový a levicový.

„Máme v návrhu programu, že bychom to spustili jako pilotní projekt pro lidi v profesích, které Praha nutně potřebuje. Jsou to například hasiči, policisté, učitelé, zdravotní sestry,“ uvedla budoucí radní pro legislativu a podporu bydlení Hana Marvanová, která za touto myšlenkou stojí.

Pokud se dotyčný dostane do problému se splácením, město by mohlo byt odkoupit, čímž by se zároveň rozšířil jeho bytový fond. „Možností by bylo, že město koupí jeho byt a nechá ho tam bydlet jako nájemníka,“ uvedla Hana Marvanová.

Piráti z návrhu přesto příliš nadšení nejsou. „Máme k tomu návrhu velmi rezervovaný postoj, protože v nynější bytové krizi je problém na straně nabídky,“ uvedl budoucí radní pro bydlení Adam Zábranský (Piráti). „Tento návrh na ručení za hypotéky znamená, že se navýší poptávka po bytech a reálně se ty byty ještě zdraží,“ dodal. Negativní vliv by se přesto podle něj mohl snížit tím, že by byla vybrána pouze část obyvatel.

Opozice s návrhem nesouhlasí. „Vnímám to jako nesystémový a levicový návrh, kterým si chce nová koalice zavázat selektivně vyvolené obyvatele Prahy. Je to velmi nespravedlivý přístup,“ řekla Alexandra Udženija (ODS). Programové prohlášení zatím nebylo zveřejněno.

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *