EUR 24.725

USD 22.775

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.725

USD 22.775

Text: Veronika Hejná

24. 02. 2023

1 komentář

Realitní trh loni v Česku propadl na polovinu, klesl zájem o staré i nové byty a také o rodinné domy

 

Nemovitostní trh v Česku loni zažil nejhorší rok za celou dekádu. Prodeje rodinných domů loni klesly meziročně o 49 procent, starších bytů o 51 procent a nových bytů dokonce o 57 procent. Vyplývá to z aktuální analýzy České bankovní asociace a společnosti Dataligence. Ceny nemovitostí pak podle analýzy dosáhly vrcholu v polovině roku 2022, poté mírně zlevnily. Přesto byly na konci loňského roku o něco dražší než o rok dříve.

Loading 

Starší byty v panelové s cihlové zástavbě podle analýzy loni meziročně zdražily o 3,4 procenta, ve srovnání s polovinou loňského roku však byly na konci roku o 4,3 procenta levnější. Průměrné prodejní ceny nových bytů loni vzrostly o 11 procent, přičemž v Praze nové byty zdražovaly ještě rychleji.

Nízká aktivita na realitním trhu jednoznačně souvisí s výrazným propadem hypotečního trhu. Počet poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních dvacet let, objem byl nejnižší za posledních deset let. Kromě přísnějších pravidel pro žadatele o hypoteční úvěr platných od loňského jara, za to mohou hlavně rekordně vysoké hypoteční sazby. Ty jsou stále nejvyšší od 90. let minulého století.

Ani zásadní propad prodejů i hypoték však nevedl k zásadnímu snížení cen nemovitostí a nedá se ani očekávat, že by nějaké zásadní zlevňování bylo na pořadu dne. Investoři se stále potýkají s velmi drahými stavebními pracemi i materiálem. Obojí zdražilo o desítky procent, což se logicky promítá do cen nových bytů a rodinných domů. Vysoké stavební náklady neumožňují jít s cenou příliš dolů, protože by to znamenalo pro investora ztrátu.

Bydlení zůstává jednou ze základních lidských potřeb, proto se prodeje nemovitostí nikdy zcela nezastaví. Pravděpodobně se ale promění skladba kupujících ve prospěch těch, kteří nemovitost kupují hlavně jako investici a ochranu vlastních peněz před vysokou inflací. Ostatně tento trend můžeme sledovat už od loňského roku. Lidé, kteří by dříve na hypotéku normálně dosáhli, se budou muset spokojit s nájemním bydlením, což dále nahrává realitním investorům. Jejich aktivita na realitním trhu bude letos ještě vyšší než kdykoliv dříve. Nejen těch menších kupující jeden či jednotky bytů, ale i velkých institucionálních investorů skupujících celé rezidenční projekty s desítkami či dokonce stovkami bytů.

REKLAMA

RNDr. Evžen Korec, CSc.

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přijdou vám ceny nemovitostí v Praze drahé? Kde stojí metr čtvereční 1,3 milionu Kč?

Podle studie Savills World Cities Prime Residential Index 2023 zůstává Monako nejdražším rezidenčním trhem na světě s cenou za metr čtvereční téměř 1,3 milionu Kč (51 400 eur), což je o 0,9 % více než v roce 2022 a o 1 % méně než rekordní cena 51 900 eur z roku 2021. Nejdražší čtvrtí v knížectví je Larvotto s […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

24. 05. 2024

Startovací byty jsou ty nájemní. Smiřme se s tím

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod pět procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na to budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 05. 2024

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • jan

    25 února, 2023

    Ze zeme, kde jsou nemovitosti podstatně dražší než v zahraničí a kde 80 procent obyvatel bydli ve svém, se mladí stěhují mimo ČR, hlavně ti kvalifikovaní. Velká část populace ČR se tak nahradí imigranty během krátké doby, v souladu s oficiální politikou ČNB otevřít pracovní trh v zemi, kde je v podstatně nulová nezaměstnanost díky nižkým sazbám ČNB. Makléři by mohli aspoň „poděkovat“ panu Michlovi a jeho předchůdci.

    Odpovědět