EUR 24.340

USD 22.967

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.340

USD 22.967

Text: Veronika Hejná

24. 02. 2023

1 komentář

Realitní trh loni v Česku propadl na polovinu, klesl zájem o staré i nové byty a také o rodinné domy

 

Nemovitostní trh v Česku loni zažil nejhorší rok za celou dekádu. Prodeje rodinných domů loni klesly meziročně o 49 procent, starších bytů o 51 procent a nových bytů dokonce o 57 procent. Vyplývá to z aktuální analýzy České bankovní asociace a společnosti Dataligence. Ceny nemovitostí pak podle analýzy dosáhly vrcholu v polovině roku 2022, poté mírně zlevnily. Přesto byly na konci loňského roku o něco dražší než o rok dříve.

Loading 

Starší byty v panelové s cihlové zástavbě podle analýzy loni meziročně zdražily o 3,4 procenta, ve srovnání s polovinou loňského roku však byly na konci roku o 4,3 procenta levnější. Průměrné prodejní ceny nových bytů loni vzrostly o 11 procent, přičemž v Praze nové byty zdražovaly ještě rychleji.

Nízká aktivita na realitním trhu jednoznačně souvisí s výrazným propadem hypotečního trhu. Počet poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních dvacet let, objem byl nejnižší za posledních deset let. Kromě přísnějších pravidel pro žadatele o hypoteční úvěr platných od loňského jara, za to mohou hlavně rekordně vysoké hypoteční sazby. Ty jsou stále nejvyšší od 90. let minulého století.

Ani zásadní propad prodejů i hypoték však nevedl k zásadnímu snížení cen nemovitostí a nedá se ani očekávat, že by nějaké zásadní zlevňování bylo na pořadu dne. Investoři se stále potýkají s velmi drahými stavebními pracemi i materiálem. Obojí zdražilo o desítky procent, což se logicky promítá do cen nových bytů a rodinných domů. Vysoké stavební náklady neumožňují jít s cenou příliš dolů, protože by to znamenalo pro investora ztrátu.

Bydlení zůstává jednou ze základních lidských potřeb, proto se prodeje nemovitostí nikdy zcela nezastaví. Pravděpodobně se ale promění skladba kupujících ve prospěch těch, kteří nemovitost kupují hlavně jako investici a ochranu vlastních peněz před vysokou inflací. Ostatně tento trend můžeme sledovat už od loňského roku. Lidé, kteří by dříve na hypotéku normálně dosáhli, se budou muset spokojit s nájemním bydlením, což dále nahrává realitním investorům. Jejich aktivita na realitním trhu bude letos ještě vyšší než kdykoliv dříve. Nejen těch menších kupující jeden či jednotky bytů, ale i velkých institucionálních investorů skupujících celé rezidenční projekty s desítkami či dokonce stovkami bytů.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

REKLAMA

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Pronajímáte byt? Nájemce si může zřídit trvalý pobyt i bez vašeho souhlasu a vědomí

Nájemce, který je občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele. Pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. Úřad navíc trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno. Toto pravidlo přitom může přinést řadu rizik pro vlastníky nemovitostí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • jan

    25 února, 2023

    Ze zeme, kde jsou nemovitosti podstatně dražší než v zahraničí a kde 80 procent obyvatel bydli ve svém, se mladí stěhují mimo ČR, hlavně ti kvalifikovaní. Velká část populace ČR se tak nahradí imigranty během krátké doby, v souladu s oficiální politikou ČNB otevřít pracovní trh v zemi, kde je v podstatně nulová nezaměstnanost díky nižkým sazbám ČNB. Makléři by mohli aspoň „poděkovat“ panu Michlovi a jeho předchůdci.

    Odpovědět