EUR 23.680

USD 22.037

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.680

USD 22.037

Text: Veronika Hejná

24. 02. 2023

1 komentář

Realitní trh loni v Česku propadl na polovinu, klesl zájem o staré i nové byty a také o rodinné domy

 

Nemovitostní trh v Česku loni zažil nejhorší rok za celou dekádu. Prodeje rodinných domů loni klesly meziročně o 49 procent, starších bytů o 51 procent a nových bytů dokonce o 57 procent. Vyplývá to z aktuální analýzy České bankovní asociace a společnosti Dataligence. Ceny nemovitostí pak podle analýzy dosáhly vrcholu v polovině roku 2022, poté mírně zlevnily. Přesto byly na konci loňského roku o něco dražší než o rok dříve.

Loading 

Starší byty v panelové s cihlové zástavbě podle analýzy loni meziročně zdražily o 3,4 procenta, ve srovnání s polovinou loňského roku však byly na konci roku o 4,3 procenta levnější. Průměrné prodejní ceny nových bytů loni vzrostly o 11 procent, přičemž v Praze nové byty zdražovaly ještě rychleji.

Nízká aktivita na realitním trhu jednoznačně souvisí s výrazným propadem hypotečního trhu. Počet poskytnutých hypoték byl loni nejnižší za posledních dvacet let, objem byl nejnižší za posledních deset let. Kromě přísnějších pravidel pro žadatele o hypoteční úvěr platných od loňského jara, za to mohou hlavně rekordně vysoké hypoteční sazby. Ty jsou stále nejvyšší od 90. let minulého století.

Ani zásadní propad prodejů i hypoték však nevedl k zásadnímu snížení cen nemovitostí a nedá se ani očekávat, že by nějaké zásadní zlevňování bylo na pořadu dne. Investoři se stále potýkají s velmi drahými stavebními pracemi i materiálem. Obojí zdražilo o desítky procent, což se logicky promítá do cen nových bytů a rodinných domů. Vysoké stavební náklady neumožňují jít s cenou příliš dolů, protože by to znamenalo pro investora ztrátu.

Bydlení zůstává jednou ze základních lidských potřeb, proto se prodeje nemovitostí nikdy zcela nezastaví. Pravděpodobně se ale promění skladba kupujících ve prospěch těch, kteří nemovitost kupují hlavně jako investici a ochranu vlastních peněz před vysokou inflací. Ostatně tento trend můžeme sledovat už od loňského roku. Lidé, kteří by dříve na hypotéku normálně dosáhli, se budou muset spokojit s nájemním bydlením, což dále nahrává realitním investorům. Jejich aktivita na realitním trhu bude letos ještě vyšší než kdykoliv dříve. Nejen těch menších kupující jeden či jednotky bytů, ale i velkých institucionálních investorů skupujících celé rezidenční projekty s desítkami či dokonce stovkami bytů.

RNDr. Evžen Korec, CSc.

REKLAMA

Generální ředitel a předseda představenstva

EKOSPOL a. s.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • jan

    25 února, 2023

    Ze zeme, kde jsou nemovitosti podstatně dražší než v zahraničí a kde 80 procent obyvatel bydli ve svém, se mladí stěhují mimo ČR, hlavně ti kvalifikovaní. Velká část populace ČR se tak nahradí imigranty během krátké doby, v souladu s oficiální politikou ČNB otevřít pracovní trh v zemi, kde je v podstatně nulová nezaměstnanost díky nižkým sazbám ČNB. Makléři by mohli aspoň „poděkovat“ panu Michlovi a jeho předchůdci.

    Odpovědět