Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Zdraží náklady na doplňky do domácnosti – co ještě stihnout koupit?

Nákupy levného zboží z čínských e-shopů jsou velkým lákadlem pro zákazníky z celého světa nevyjímaje Čechy. Oblíbené jsou zejména díky jejich obsáhlému sortimentu s různými produkty za velmi příznivé ceny. Populární jsou například moderní doplňky do domácnosti. Rok 2021 však přinese zdražení kvůli zavedení platby DPH i u malých balíčků, které jsou od této povinnosti zatím osvobozeny. Co do konce roku ještě stihnout koupit?

Pro placení cla a DPH u balíků zaslaných z Číny i jiných států mimo EU stále platí jednoduchý vzorec. Zatímco DPH se vztahuje k zásilkám od celkové hodnoty 22 €, zahrnující cenu zboží, poštovné, popřípadě pojištění, proclení se nevyhnou balíky od 150 €. Drobné balíčky do 22 € jsou do konce roku 2020 od platby daně osvobozeny.

Bohužel se toto osvobození malých zásilek bude kvůli legislativnímu nařízení EU rušit – v platnost by mělo vstoupit 1. ledna 2021. Stálým zákazníkům to jistě způsobí nejednu nepříjemnost, tu největší ve formě zdražení nákladů na jednotlivé produkty a odstranění několika možností, jak neplatit DPH z Číny (například rozprostřením objednávky do více balíčků).

Tomuto nařízení se nevyhnou ani takoví asijští velikáni, jakými jsou bezpochyby e-shopy AliExpress, Wish, Alibaba, Banggood a podobně. 

Zatímco o AliExpressu se lze doslechnout velmi často, vyzkoušet se určitě vyplatí i méně známé čínské e-shopy jako například Banggood, který na své zboží poskytuje také dopravu zdarma.

Z drobného a laciného zboží často zasílaného do ČR ze zahraničních e-shopů lze jmenovat oblečení, módní doplňky, kosmetiku, mobilní kryty a pouzdra, příslušenství do kuchyně, do práce či na zahradu aj.

Mezi hojně objednávané levné produkty z Číny se řadí také různé doplňky do domácnosti. Stejně jako všechny výše uvedené příklady však budou od nového roku podléhat nutnosti platbě DPH z Číny. Co tedy ještě stihnout objednat před jejich nevyhnutelným zdražením?

Dekorace

Dekorace tvoří domov. Ať jsou bohatě zdobené či pestrobarevné, nebo jen vkusně dotváří modernost interiéru, vždy slouží k tomu, aby se člověk doma cítil dobře – a hlavně svůj.

Čínské e-shopy nabízí nespočet dekorativních doplňků – jak do obývacího pokoje, tak do kuchyně, na terasu či na zahradu, nástěnné nebo na stůl, různobarevné i jednobarevné, vonné, moderní i “old stylové”. Je možné vybírat z mnoha dekorativních obrazů, sošek, svíček, mís, nálepek na zeď a spousty dalšího.

Drobné dekorace dostupné z asijských obchodů s levným zbožím, jako je např. TomTop nebo Wish, se mnohdy řadí právě do skupiny zásilek o celkové hodnotě max. do 22 €, které budou ještě do konce letošního roku osvobozeny od nutnosti platit clo a DPH z Číny. Tyto nákupy mohou být ještě levnější díky tomu, že TomTop i Wish (kde jsou dekorace do domácnosti velmi běžné) velmi často nabízí různé slevové kupóny – za registraci, na první nákup, za odebírání e-mailových novinek apod.

Vychytávky

Nakupující, kteří se často brouzdají ohromným množstvím levných výrobků na čínských e-shopech, už dávno jistě ví, že se zde dají najít opravdu šikovné produkty, které ulehčí práci doma i v kuchyni, na zahradě nebo v práci.

Z vychytávek do domácnosti lze vyjmenovat příklady jako sklápěcí ramínka na oblečení či vakuové pytle, díky kterým se ve skříních ušetří spousta místa, různé pořadače a organizéry na kosmetiku, papíry, umělecké potřeby, pracovní nářadí, boty apod. Dále jsou oblíbené třeba kuchyňské potřeby (šikovné kráječe na zeleninu a ovoce či pořadače do lednic a mrazáků) nebo šikovné koupelnové vychytávky jako vymačkávač zubní pasty.

Doplňky do ložnice, kuchyně či obývacího pokoje

V případě nákupu levných doplňků do domácnosti na čínských e-shopech by neměla být opomenuta žádná místnost domova. Pokud si chce zákazník vybavit domácnost pěknými doplňky za lacino, měl by si do konce roku pospíšit. Zbývá totiž jen pár měsíců, kdy se nemusí platit clo ani DPH u malých balíčků zaslaných ze států mimo Evropskou Unii.

Čínské internetové obchody svým zákazníkům nabízí levné a přitom uspokojivě pěkné domácí doplňky a dekorace nejen do obývacího pokoje, ale i do ložnice, kuchyně, koupelny či dětského pokoje. Z množství nabízených produktů si jistě vybere nejedna domácnost.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *