EUR 24.315

USD 20.652

REPO sazba ČNB 3.50 %

Inflace 2.10 %

EUR 24.315

USD 20.652

12. 06. 2012

Subjekty:
GOLEM FINANCE

Hypotéky si z příjmů domácností ukrajují stále méně

 


 

Index dostupnosti bydlení (IDB), který měří, jak velkou část příjmu vynaloží průměrná česká rodina na měsíční splátku hypotéky, v uplynulém měsíci klesl pod hranici 30 procent. Přitom ještě v roce 2009 se pohybovalo zatížení domácností měsíční splátkou hypotéky na úrovni 50 % – tedy poloviny měsíčního příjmu.

Na úrovni regionů potom nejlepší dostupnost bydlení vykazuje díky nízkým průměrným cenám bytů Moravskoslezský a především potom Ústecký kraj, kde průměrná domácnost ze svého měsíčního příjmu vydá na splátku 85% hypotéky zhruba 13 % (m/m –0,4 p.b.) průměrného příjmu v tomto regionu. Nejméně dostupné vlastnické bydlení, i přes vyšší průměrné příjmy, vykazuje region hlavního města, kde index díky vysokým cenám bytů i nadále zůstává nad úrovní 50 %.

Stále se zlepšující trend vykazují také statistiky indexu návratnosti bydlení (INB), který vyjadřuje, kolik let by domácnost musela spořit všechny své příjmy, aby si mohla pořídit byt s definovanými parametry. Ve většině krajů ČR v uplynulém měsíci došlo ke zlepšení, takže v průměru za celou ČR došlo v květnu ke zkrácení (v grafu zeleně) průměrné doby návratnosti ze 4,26 na 4,18 let.

Na regionální úrovni jsou výsledky velice podobné, jako v případě dostupnosti bydlení. Nejlepší úroveň návratnosti investovaných prostředků do vlastního bydlení vykazuje Ústecký kraj. Na opačném konci je Praha, Jihomoravský a Královehradecký kraj. 

Z výše uvedených statistik jednoznačně vyplývá, že současná situace na realitním a hypotečním trhu je vhodná k pořízení vlastního bydlení, neboť dostupnost je nejlepší za posledních několik let.   

REKLAMA

 

Loading

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%4.91 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

5.34%

5.32%

5.22%

5.13%

5.11%

5.05%

5.01%

4.96%

4.94%

5.03%

5.05%

4.99%

4.91%

4.91%

4.91%
Historie vývoje

 

 


Související články

Je tu nová éra hypoték – vše jen elektronicky včetně katastru

Klienti v Česku mohou nově podepisovat všechny dokumenty k hypotéce kvalifikovaným elektronickým podpisem vydaným na základě bankovní identity. Díky spolupráci společnosti Bankovní identita, a.s. s Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním, Digitální informační agenturou, ministerstvem vnitra a bankami se otevřela cesta k plně digitálnímu zpracování všech podkladů spojených se sjednáním hypotéky. Jako první tuto možnost zavádí ČSOB […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 12. 2025

Sazby hypoték v roce 2026: Úroky mohou opět mírně klesnout. Ale také nemusí

Výhled vývoje hypotečních sazeb pro rok 2026 bude záviset především na dalším postupu měnové politiky ČNB, na trajektorii inflace a na kondici české ekonomiky. Vzhledem k tomu, že se průměrná nabídková sazba dostala zpět pod pětiprocentní hranici, dává smysl jako základní scénář očekávat spíše pozvolné než dramatické změny.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 12. 2025