EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

24. 06. 2024

0 komentářů

Bezplatné dotační poradenství Buřinky využilo od ledna téměř 5200 Čechů

 

Podle průzkumu Stavební spořitelny České spořitelny pětina majitelů rodinných domů již úspěšně žádala o dotaci a dalších 16 % to plánuje udělat nejpozději do 3 let. Pro dvě třetiny dotázaných nebylo podání žádosti a získání dotace složité a zvládly vše bez problémů ať už samy, nebo prostřednictvím realizační firmy. Udržitelnou rekonstrukci by s pomocí dotace od státu realizoval každý čtvrtý respondent. Naplánovat rekonstrukci a její financování včetně dotací může být náročné. Ke konzultaci lidé mohou využít bezplatné dotační poradenství od stavebních spořitelen. V Buřince této možnosti využilo téměř 5200 lidí.

Loading 

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) provedla průzkum mezi majiteli rodinných domů s cílem zjistit, do jaké míry Češi využívají dotačního systému určeného na udržitelné rekonstrukce a zda své stavební projekty realizují efektivně a s co nejmenší finanční zátěží. Víme, na koho se obrátit s žádostí o radu? Využíváme dostatečně svých možností? Nezatěžujeme zbytečně náš rodinný rozpočet?

 „Zájem o dotace projevila nebo v brzké době plánuje projevit téměř polovina majitelů rodinných domů. Každý čtvrtý respondent dále uvedl, že pokud by plánoval udržitelnou rekonstrukci, využil by možnost financovat ji právě prostřednictvím dotace,“ říká Milan Pospíšil z Buřinky.

Nejlepší zkušenost s dotacemi mají majitelé rodinných domů v Karlovarském kraji, kde 40 % oslovených uvedlo, že o dotaci již žádalo, a úspěšně. Lidí, kteří o dotaci nikdy nežádali, je nejvíce v Plzeňském kraji (53 %).

„Zájem o dotace z programu Nová zelená úsporám, resp. Oprav dům po babičce stále roste. Už nyní evidujeme měsíčně v průměru 8krát více žádostí o zateplení, než tomu bylo v předchozí etapě. Zájemce upozorňujeme na to, že počínaje červnem začaly platit upravené podmínky v programech Nová zelená úsporám Light a Oprav dům po babičce. V rámci podprogramu NZÚ Light mohou nově žadatelé získat až 250 tisíc korun na zateplení domu. Navíc nové nastavení přesněji nasměrovalo podporu na nejzranitelnější domácnosti. Program Oprav dům po babičce s více než 50% podporou na komplexní renovace domů zmírnil požadavek na vlastnictví pouze jedné nemovitosti, a je tak nově dostupný pro více domácností,“ vysvětluje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

REKLAMA

Podat žádost o dotaci není složité, vzkazují Češi

Dvě třetiny respondentů v průzkumu Buřinky uvedly, že proces podání žádosti pro ně nebyl nijak problematický. Čtrnáct procent žadatelů využilo k podání žádosti realizační firmu či specializovaného poradce. Někteří dotázaní proces označili za příliš zdlouhavý (14 %). „I s tím nyní pomůže náš tým dotačních poradců. Zrychlit, a ještě více zjednodušit celý postup, to je jejich hlavní úloha. Dále žadatelům poradí se všemi potřebnými dokumenty, vyplněním formuláře, zodpoví případné otázky. Poradit se s našimi experty na dotace může kdokoli, nejen naši klienti,“ vysvětluje Milan Pospíšil.

Podle interních statistik Buřinky počet zájemců o konzultaci s podáním žádostí o dotace na udržitelné rekonstrukce roste. „Měsíčně se na naše call centrum obrátí kolem 500 zájemců. A toto číslo stále roste. Je to pro nás signál, že lidé si rychle přivykají této nové možnosti bezplatného poradenství. Jen tak dál. Nejčastěji se zajímají o zřízení fotovoltaiky, ať už se jedná o výrobu elektřiny nebo jen na ohřev vody, nebo co znamená kompletní zateplení domu,“ říká Milan Pospíšil.

Dotace pomohou, ale nevyřeší vše

Dotace může pokrýt až polovinu vložených nákladů na zelenou rekonstrukci. Z čeho hradit zbývající náklady bez nutnosti vydat se z úspor? Vhodnou cestou je nakombinovat dotaci se zvýhodněným úvěrem od stavebních spořitelen. „Nově poskytujeme úvěr Oprav dům po babičce s Buřinkou[1] s úrokovou sazbou pouze 3,38 % po celou dobu splácení. Je určený pro majitele domů, kteří řeší komplexní zateplení domu a získají dotaci v programu Oprav dům po babičce. Pro ostatní úsporné rekonstrukce poskytujeme Úvěr od Buřinky pro budoucnost, u kterého je také možné snížit již od počátku měsíční splátky díky započtení dotace,“ vysvětluje Milan Pospíšil.

[1] Tento projekt je spolufinancován ze systému EU pro obchodování s emisemi prostřednictvím Modernizačního fondu. Více informací najdete zde: https://www.burinka.cz/uvery-na-bydleni/oprav-dum-po-babicce-s-burinkou/.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex červenec 2024: Banky hypotéky opět nezlevnily

Česká národní banka na konci června počtvrté v řadě snížila základní sazbu o 50 bazických bodů na 4,75 % p. a. A jak na to zareagovaly banky s úrokovými sazbami u svých hypoték? Jedno velké nic. Dokládá to aktuální hodnota červencové průměrné nabídkové sazby podle Swiss Life Hypoindexu, která se v porovnání s červnem prakticky nezměnila. Stagnace úrkokových […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

10. 07. 2024

Názor: O bruselské byrokracii a dostupnosti bydlení v Česku

Setkal se s tím každý, kdo si v poslední době koupil plastovou láhev. Po jejím otevření zůstalo plastové víčko k láhvi připojené. Někdo se jím píchá do oka, jinému ničí pečlivě pěstěné vousy. Na sociálních sítích píší tisíce rozhořčených lidí, vznikla spousta často rádobyvtipných videí. Většina lidí nakonec dříve či později víčko stejně utrhne, čímž nařízení vyrábět plastové […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *