EUR 25.235

USD 23.616

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.616

28. 02. 2024

0 komentářů

Bezrealitky vylepšují digitální nájmy, kromě ověření nabídnou zájemcům i smlouvu od právníků zdarma

 

Poptávka po nájmech dlouhodobě převyšuje nabídku. Podle analýzy Bezrealitky reagovalo koncem roku na jeden nájemní inzerát v průměru 23 Čechů a dokonce 38 Pražanů. Pronajímatelé si tak mohou vybírat a jak ukazují data Bezrealitky, až 94 % z nich preferuje zájemce, o kterých má dostatek informací. Proto služba nabízí zájemcům o nájemní bydlení ověření profilu a potvrzení bezdlužnosti zdarma, a také nájemní smlouvu od právníka, aby měly obě strany jistotu, že je vše platně sjednáno.

Loading 

Vysoké hypoteční sazby, ceny nemovitostí, dvojciferná loňská průměrná inflace i růst počtu single domácností – to všechno jsou důvody, proč za celý loňský rok neklesl průměrný počet zájemců o jednu nabídku pronájmu pod 20 lidí, a v hlavním městě dokonce pod 30. Pronajímatelé si vybírají – chtějí bezproblémové nájemníky a často mají špatnou zkušenost s těmi, kteří takoví nebyli. Podle dat Bezrealitky proto 94 % pronajímatelů preferuje zájemce, kteří mají ověřený uživatelský profil a potvrzení bezdlužnosti. Majitel pak ví, s kým jedná, a že jde o seriózního zájemce.

„Problémový nájemce je noční můrou každého pronajímatele, proto na našem portálu nabízíme způsob, jak mohou zájemci udělat první krok k získání důvěry potenciálních pronajímatelů. Doposud ale možnost ověření profilu a potvrzení bezdlužnosti využívalo jen 21 % zájemců. Abychom ten počet zvýšili, nabízíme nyní obě služby zdarma,“ říká Martin Ponzer, CEO Bezrealitky. „Digitální ověření šetří čas pronajímatelům a zvyšuje šanci zájemců na rychlejší získání bydlení a bezproblémový nájemní vztah. Třeba v sousedním Německu je naprosto běžné, že zájemce sám nabídne pronajímateli doporučující dopis od svého předchozího pronajímatele nebo doloží příjem, aby si získal jeho důvěru. I díky tomu je tam průměrná doba pronájmu mnohonásobně delší než v Česku. A to právě chceme zlepšit.“

Nájem na psí knížku je recept na problémy

Zejména mezi mladšími nájemci nebo v širší rodině je oblíbené nájemní bydlení bez platné nájemní smlouvy, pouze na základě ústní dohody. Občanský zákoník přitom vyžaduje písemnou smlouvu. Připouští sice za určitých okolností i smlouvu uzavřenou ústně, takové uspořádání ale boří právní jistotu a není výhodné ani pro jednu smluvní stranu. Nájemce zpravidla nemá přinejmenším žádnou jistotu o sjednané kauci nebo podmínkách hrazení záloh za energie, pronajímatel zase bude velice obtížně cokoli prokazovat, pokud by nájemní vztah z nějakého důvodu měl skončit a nájemce se například nechtěl vystěhovat. Soudní řízení může i se smlouvou trvat dlouhé měsíce, natožpak bez ní. Podle dat Bezrealitky každý čtvrtý pronajímatel někdy zažil problematického nájemce. Přitom právě smlouva s jasně stanovenými podmínkami značně zvyšuje pravděpodobnost, že se obě strany nakonec nějak dohodnou, protože se chtějí vyhnout soudnímu sporu.

Roste proto zájem o revidované nájemní smlouvy. Bezrealitky nově zájemcům, kteří si s pronajímatelem „plácnou“, přidají zdarma i nájemní smlouvu od právníka. Ta totiž zvyšuje právní jistotu obou stran – mohou se spolehnout, že všechna ustanovení ve smlouvě jsou platná, a nedočkají se nepříjemného překvapení, až budou řešit třeba dodatek na energiích, kauci nebo ukončení smlouvy. „Po internetu kolují staré nebo ‚děravé‘ vzory nájemních smluv plné neplatných ustanovení, nebo naopak smlouvy značně nevýhodné pro nájemce plné smluvních pokut. Tomu se u našich klientů snažíme předejít – nájemci k účtu Premium tedy zdarma nabídneme i nájemní smlouvu, kterou pro nás připravila advokátní kancelář,“ uzavírá Martin Ponzer.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *