EUR 25.230

USD 23.714

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.230

USD 23.714

19. 09. 2018

0 komentářů

BLÍŽÍCÍ SE MEZINÁRODNÍ KONFERENCE CEDEM V PRAZE: AKTUÁLNÍ TRENDY, KTERÉ HÝBOU REALITNÍM TRHEM V REGIONU CEE

 

V pražském hotelu Marriott se ve středu 26. září uskuteční již 19. ročník mezinárodní konference CEDEM. Ta se za uplynulých osmnáct let stala jednou z nejvýznamnějších tuzemských akcí orientovaných na realitní trh a investování v regionu střední a jihovýchodní Evropy. CEDEM 2018 přiblíží prostřednictvím interaktivních panelových diskuzí pohled na současný stav a perspektivy realitního trhu. Zaměří se mimo jiné na téma rostoucího počtu českých investičních fondů, zájem institucionálních investorů a odraz progresivních trendů (jako jsou co-working a crowdfunding) ve všech segmentech realitního trhu. Konference se zúčastní investoři, developeři, finančníci a další odborníci trhu nemovitostí. Mezi řečníky jsou klíčoví aktéři tohoto oboru z ČR i celé Evropy. Jednacím jazykem je angličtina. Na CEDEM se lze přihlásit prostřednictvím registračního formuláře na http://cedem.cijeurope.com/.

Loading



 


Realitní sektor musí reagovat na změny v globální ekonomice a životním stylu
Letošní CEDEM začne již tradičně úvodním slovem o současném stavu české ekonomiky a aktuální situaci na trhu nemovitostí v regionu CEE. Konferencí se jako červená nit ponese otázka, jak správně zkombinovat staré přístupy s těmi nejprogresivnějšími. Tradiční diskuze o nabídce, poptávce a lokalitě mají stále svou váhu, nicméně nově vznikající alternativy k původním přístupům již nelze přehlížet. Globální ekonomika totiž v důsledku technologického pokroku prochází rychlými a trvalými změnami, které mají stále větší dopad na náš život a práci. Digitalizace zásadně ovlivnila nejen způsob komunikace mezi lidmi, ale také oblast podnikání. Nové komunikační kanály, schopnost sdílení velkého množství informací všech druhů i formátů a vzestup Big Data mění životní styl. V důsledku toho vznikají nové formy práce, typy obchodních společností i způsoby jejich vedení. Start-upy, skupinové financování nebo co-workingová centra jsou toho jasným důkazem. Jestliže realitní sektor nechce zaspat dobu, musí se přizpůsobit trendům globální ekonomiky.
Proč nedostatek pracovních sil znamená konec boomu
Podle analýz je už trh několik let na svém vrcholu. Ekonomové a výrobci se ale obávají, že nedostatek pracovních sil ekonomický růst zbrzdí. Ekonomika aktuálně vykazuje sice pomalý, ale stálý růst s vysokými objemy investic. Úrokové sazby však rostou, tlak na investiční výnosy se stupňuje. To nahrává změně a vytváření nového podnikatelského prostředí. O tom všem bude úvodní slovo Marka Robinsona (Colliers International), analytika pro trhy CEE.
Retail: co s tradičními obchodními centry?
První panelová diskuze bude věnována oblasti retailu. Boom výstavby nových obchodních center má už region CEE za sebou. Dříve velmi moderní centra, která jsou stále v provozu, postupně zastarávají v čase. Jsou to právě tyto nemovitosti, které musejí nejvíce reagovat na současné změny v životním stylu, aby zůstaly pro zákazníky atraktivní. Hlavní výzvou, o které bude na CEDEMu řeč, je tedy jejich postupná modernizace a remodelling jako přirozená součást jejich životního cyklu.
Změna myšlení: jak co-working či start-upy rozvracejí zavedené pořádky na realitním trhu
Druhý panel se zaměří na aktuální trendy, které postupně proměňují realitní trh. Crowdfunding, co-working a kultura start-upů úzce souvisí s vystřízlivěním při hospodářské recesi před 10 lety. Finanční krize s sebou přinesla nutnost přehodnotit tradiční způsoby práce a hledat nové možnosti a způsoby investování. Generace mileniálů se díky tomu přeorientovala na flexibilní pracovní dobu, zvykla si na variabilní pracovní prostory a začala s využíváním sociálních sítí za účelem zisku. Panel „2Big2Ignore“ ukáže, jaký velký dopad mají tyto trendy na současný trh a zároveň nastíní, jak je lze účinně využívat i v „klasickém“ realitním byznysu.
Přicházejí lokální investoři. Jsou ale připraveni?
Následující dva panely budou věnovány investicím. Domácí investoři a menší privátní skupiny postupně vytlačují západoevropské giganty. Jak se jim to podařilo a jakou zvolili strategii a přístup k riziku, bude jedním z probíraných témat. Diskutovat se bude také o aktuálním stavu a trendech v oblasti realitních investic. Zdá se, že vlna nízkých úrokových sazeb bude i nadále pokračovat. Ekonomická expanze v regionu CEE však začíná postupně narážet na své limity, dané omezeným množstvím kvalifikované pracovní síly i neúprosnou zákonitostí hospodářského cyklu. Řada nově vzniklých tuzemských investičních fondů přitom nezažila nic jiného než období blahobytu. Budou dobře připraveni i na období recese?
Nové technologie mění i sektor industriálních nemovitostí
Ústřední motiv celého CEDEMu se prolne i předposledním panelem, který se soustředí na logistické a průmyslové nemovitosti. Přirozeným cílem současné logistiky je co nejrychleji doručit zboží od dodavatele ke koncovému zákazníkovi. K tomu jí napomáhá řada sofistikovaných systémů a technologických řešení jako Blockchain, Big Data, IOT či dokonce využívání autonomních vozidel. Bezpečnost, efektivita a udržitelnost – to je, oč tu běží. Kdo v těchto parametrech dokáže uspět, má velkou konkurenční výhodu. A jak se tyto revoluční změny promítají do výstavby industriálních nemovitostí a jejich hodnoty?
Chytrá města versus městské plánování ze staré školy
Celodenní program uzavře téma chytrých měst. Od otevření nového Centra architektury a městského plánování (CAMP) si Praha slibovala zlepšení veřejné diskuze o rozvoji metropole. Fungovat má jako otevřená platforma a zdroj informací pro všechny – tak, aby osvícení developeři lépe nacházeli cestu, jak komunikovat své plány a projekty směrem k veřejnosti. K čemu to ale je, když povolovací procesy zůstávají uzavřeny ve své stagnaci, a vyvolávají tak frustraci? Dojde díky schválení Metropolitního plánu k odstranění byrokracie? I to jsou otázky, nad kterými letošní CEDEM rozvíří diskuzi.
Konferenci pořádá vydavatelství Roberts Publishing Media Group ve spolupráci s časopisem CIJ, jehož šéfredaktor Robert McLean bude také moderátorem akce.
DISKUTUJÍCIMI PANELISTY NA konferencI CEDEM BUDOU NAPŘÍKLAD:
(Úplný seznam řečníků je k dispozici na: http://www.cedem.cijjournal.com/)  
Jakub Holec, Managing Director, 108 Agency
Milan Kratina, Chairman of the Board, Accolade Holding
Doron Klein, CEO, AFI Europe
Tomáš Novotný, Member of the Investment Committee, Arete Invest
Tomáš Kadeřábek, Director, Asociace developerů
Scott Dwyer, Group COO, Atrium
Iain Fanthorpe, Country Manager, Bluehouse Capital
Bert Hesselink, Head of Industrial & Logistics, CBRE
Mark Robinson, CEE Research Specialist, Colliers International
Andrew Thompson, Director Investment Services, Colliers International
Tomáš Salajka, Director of Acquisitions, Asset Management & Sales, CPI Property Group
Peter Bečár, Shareholder, Crowdberry
Richard Wilkinson, Group CFO, CTP
Jakub Kodr, Senior Business Development Manager, CZ & SK, CTP
Petr Hána, Senior Manager / Real Estate and Construction, Deloitte Advisory
Vlastimil Šedivý, Acquisition Manager, DRFG Real Estate
Jan Kubíček, Consultant for Asset and Portfolio Management, Heitman
Ján Búza, Development Manager for CEE, HubHub
Filip Pokorný, Director, Chapman Taylor CZ
James Kinnell, Managing Director, Chapel Hill Capital
Marián Fridrich, Head of Transactions, IAD
Ian Bryan, Managing Director, Ian Bryan Architects
Serge Borenstein, President, Karlín Group
Ivan Michněvič, Head of Leasing CZ/SK, Klepierre
Troy Javaher, Managing Director, Lincoln Property Company
David Labardin, CEO & Chairman, Linkcity
Peter Evans, Vice President, Meyer Bergman
Roland Hofman, Chairman of the Supervisory Board, M.L. Moran
Tomáš Míček, Managing Director, P3 Czech Republic
Klára Flisníková, Founder & CEO, RentRocket
Stan Kubáček, CFO, Round Hill Capital
Jaroslav Kaizr, Head of Office Agency, Savills
Igor Klajmon, Chief Development Officer, Sekyra Group
Alexandra Tomášková, Managing Director, Skanska Property Czech Republic
John Newton, Managing Director, Tétris
Martin Hubinger, Partner, T.E Group
Martin Sabelko, Managing Director Austria, Warburg-HIH
Bryan Wilson, Partner, Wilsons
Jiří Hrbáček, Managing Director, Wood & Co.
Tisková zpráva: CEDEM

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Čas - budík - peníze - bankovky - mince - eura

Důležitý vzkaz ze strany ČNB: Fixování úroků nepovažujeme za účelné

Hypotečním trhem víří výklad České národní banky k „účelně vynaloženým nákladům“ při mimořádné splátce hypotéky v průběhu fixace úrokových sazeb. Tématem bylo i na konferenci Hypotéka 2019, kde se zástupci ČNB setkali s představiteli bank a zprostředkovatelů. Přispěla i NBS se zkušenostmi ze Slovenska…

Text: Petr Zámečník

01. 10. 2019

Klíč nesený panďuláky - bydlení - hypotéka

Hypotéka 2019: Budoucnost hypoték? Digitalizace

Hypoteční trh prochází významnými změnami. Zpřísňující regulace – nastavení parametrů LTV, DTI a DSTI i výklad „nákladů souvisejících s mimořádnou splátkou hypotéky“ – dělá vrásky bankám. Mají tak jedinou šanci: Snížit náklady pomocí digitalizace.

Text: Petr Zámečník

27. 09. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *