Úterý 25. června. Svátek má Ivan.

BLÍŽÍCÍ SE MEZINÁRODNÍ KONFERENCE CEDEM V PRAZE: AKTUÁLNÍ TRENDY, KTERÉ HÝBOU REALITNÍM TRHEM V REGIONU CEE

19.09.2018 10:09 Tisková zpráva:

V pražském hotelu Marriott se ve středu 26. září uskuteční již 19. ročník mezinárodní konference CEDEM. Ta se za uplynulých osmnáct let stala jednou z nejvýznamnějších tuzemských akcí orientovaných na realitní trh a investování v regionu střední a jihovýchodní Evropy. CEDEM 2018 přiblíží prostřednictvím interaktivních panelových diskuzí pohled na současný stav a perspektivy realitního trhu. Zaměří se mimo jiné na téma rostoucího počtu českých investičních fondů, zájem institucionálních investorů a odraz progresivních trendů (jako jsou co-working a crowdfunding) ve všech segmentech realitního trhu. Konference se zúčastní investoři, developeři, finančníci a další odborníci trhu nemovitostí. Mezi řečníky jsou klíčoví aktéři tohoto oboru z ČR i celé Evropy. Jednacím jazykem je angličtina. Na CEDEM se lze přihlásit prostřednictvím registračního formuláře na http://cedem.cijeurope.com/.

Realitní sektor musí reagovat na změny v globální ekonomice a životním stylu

Letošní CEDEM začne již tradičně úvodním slovem o současném stavu české ekonomiky a aktuální situaci na trhu nemovitostí v regionu CEE. Konferencí se jako červená nit ponese otázka, jak správně zkombinovat staré přístupy s těmi nejprogresivnějšími. Tradiční diskuze o nabídce, poptávce a lokalitě mají stále svou váhu, nicméně nově vznikající alternativy k původním přístupům již nelze přehlížet. Globální ekonomika totiž v důsledku technologického pokroku prochází rychlými a trvalými změnami, které mají stále větší dopad na náš život a práci. Digitalizace zásadně ovlivnila nejen způsob komunikace mezi lidmi, ale také oblast podnikání. Nové komunikační kanály, schopnost sdílení velkého množství informací všech druhů i formátů a vzestup Big Data mění životní styl. V důsledku toho vznikají nové formy práce, typy obchodních společností i způsoby jejich vedení. Start-upy, skupinové financování nebo co-workingová centra jsou toho jasným důkazem. Jestliže realitní sektor nechce zaspat dobu, musí se přizpůsobit trendům globální ekonomiky.

Proč nedostatek pracovních sil znamená konec boomu

Podle analýz je už trh několik let na svém vrcholu. Ekonomové a výrobci se ale obávají, že nedostatek pracovních sil ekonomický růst zbrzdí. Ekonomika aktuálně vykazuje sice pomalý, ale stálý růst s vysokými objemy investic. Úrokové sazby však rostou, tlak na investiční výnosy se stupňuje. To nahrává změně a vytváření nového podnikatelského prostředí. O tom všem bude úvodní slovo Marka Robinsona (Colliers International), analytika pro trhy CEE.

Retail: co s tradičními obchodními centry?

První panelová diskuze bude věnována oblasti retailu. Boom výstavby nových obchodních center má už region CEE za sebou. Dříve velmi moderní centra, která jsou stále v provozu, postupně zastarávají v čase. Jsou to právě tyto nemovitosti, které musejí nejvíce reagovat na současné změny v životním stylu, aby zůstaly pro zákazníky atraktivní. Hlavní výzvou, o které bude na CEDEMu řeč, je tedy jejich postupná modernizace a remodelling jako přirozená součást jejich životního cyklu.

Změna myšlení: jak co-working či start-upy rozvracejí zavedené pořádky na realitním trhu

Druhý panel se zaměří na aktuální trendy, které postupně proměňují realitní trh. Crowdfunding, co-working a kultura start-upů úzce souvisí s vystřízlivěním při hospodářské recesi před 10 lety. Finanční krize s sebou přinesla nutnost přehodnotit tradiční způsoby práce a hledat nové možnosti a způsoby investování. Generace mileniálů se díky tomu přeorientovala na flexibilní pracovní dobu, zvykla si na variabilní pracovní prostory a začala s využíváním sociálních sítí za účelem zisku. Panel „2Big2Ignore“ ukáže, jaký velký dopad mají tyto trendy na současný trh a zároveň nastíní, jak je lze účinně využívat i v „klasickém“ realitním byznysu.

Přicházejí lokální investoři. Jsou ale připraveni?

Následující dva panely budou věnovány investicím. Domácí investoři a menší privátní skupiny postupně vytlačují západoevropské giganty. Jak se jim to podařilo a jakou zvolili strategii a přístup k riziku, bude jedním z probíraných témat. Diskutovat se bude také o aktuálním stavu a trendech v oblasti realitních investic. Zdá se, že vlna nízkých úrokových sazeb bude i nadále pokračovat. Ekonomická expanze v regionu CEE však začíná postupně narážet na své limity, dané omezeným množstvím kvalifikované pracovní síly i neúprosnou zákonitostí hospodářského cyklu. Řada nově vzniklých tuzemských investičních fondů přitom nezažila nic jiného než období blahobytu. Budou dobře připraveni i na období recese?

Nové technologie mění i sektor industriálních nemovitostí

Ústřední motiv celého CEDEMu se prolne i předposledním panelem, který se soustředí na logistické a průmyslové nemovitosti. Přirozeným cílem současné logistiky je co nejrychleji doručit zboží od dodavatele ke koncovému zákazníkovi. K tomu jí napomáhá řada sofistikovaných systémů a technologických řešení jako Blockchain, Big Data, IOT či dokonce využívání autonomních vozidel. Bezpečnost, efektivita a udržitelnost – to je, oč tu běží. Kdo v těchto parametrech dokáže uspět, má velkou konkurenční výhodu. A jak se tyto revoluční změny promítají do výstavby industriálních nemovitostí a jejich hodnoty?

Chytrá města versus městské plánování ze staré školy

Celodenní program uzavře téma chytrých měst. Od otevření nového Centra architektury a městského plánování (CAMP) si Praha slibovala zlepšení veřejné diskuze o rozvoji metropole. Fungovat má jako otevřená platforma a zdroj informací pro všechny – tak, aby osvícení developeři lépe nacházeli cestu, jak komunikovat své plány a projekty směrem k veřejnosti. K čemu to ale je, když povolovací procesy zůstávají uzavřeny ve své stagnaci, a vyvolávají tak frustraci? Dojde díky schválení Metropolitního plánu k odstranění byrokracie? I to jsou otázky, nad kterými letošní CEDEM rozvíří diskuzi.

Konferenci pořádá vydavatelství Roberts Publishing Media Group ve spolupráci s časopisem CIJ, jehož šéfredaktor Robert McLean bude také moderátorem akce.

DISKUTUJÍCIMI PANELISTY NA konferencI CEDEM BUDOU NAPŘÍKLAD:

(Úplný seznam řečníků je k dispozici na: http://www.cedem.cijjournal.com/)  

Jakub Holec, Managing Director, 108 Agency

Milan Kratina, Chairman of the Board, Accolade Holding

Doron Klein, CEO, AFI Europe

Tomáš Novotný, Member of the Investment Committee, Arete Invest

Tomáš Kadeřábek, Director, Asociace developerů

Scott Dwyer, Group COO, Atrium

Iain Fanthorpe, Country Manager, Bluehouse Capital

Bert Hesselink, Head of Industrial & Logistics, CBRE

Mark Robinson, CEE Research Specialist, Colliers International

Andrew Thompson, Director Investment Services, Colliers International

Tomáš Salajka, Director of Acquisitions, Asset Management & Sales, CPI Property Group

Peter Bečár, Shareholder, Crowdberry

Richard Wilkinson, Group CFO, CTP

Jakub Kodr, Senior Business Development Manager, CZ & SK, CTP

Petr Hána, Senior Manager / Real Estate and Construction, Deloitte Advisory

Vlastimil Šedivý, Acquisition Manager, DRFG Real Estate

Jan Kubíček, Consultant for Asset and Portfolio Management, Heitman

Ján Búza, Development Manager for CEE, HubHub

Filip Pokorný, Director, Chapman Taylor CZ

James Kinnell, Managing Director, Chapel Hill Capital

Marián Fridrich, Head of Transactions, IAD

Ian Bryan, Managing Director, Ian Bryan Architects

Serge Borenstein, President, Karlín Group

Ivan Michněvič, Head of Leasing CZ/SK, Klepierre

Troy Javaher, Managing Director, Lincoln Property Company

David Labardin, CEO & Chairman, Linkcity

Peter Evans, Vice President, Meyer Bergman

Roland Hofman, Chairman of the Supervisory Board, M.L. Moran

Tomáš Míček, Managing Director, P3 Czech Republic

Klára Flisníková, Founder & CEO, RentRocket

Stan Kubáček, CFO, Round Hill Capital

Jaroslav Kaizr, Head of Office Agency, Savills

Igor Klajmon, Chief Development Officer, Sekyra Group

Alexandra Tomášková, Managing Director, Skanska Property Czech Republic

John Newton, Managing Director, Tétris

Martin Hubinger, Partner, T.E Group

Martin Sabelko, Managing Director Austria, Warburg-HIH

Bryan Wilson, Partner, Wilsons

Jiří Hrbáček, Managing Director, Wood & Co.

Tisková zpráva: CEDEM

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *