EUR 25.340

USD 23.267

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.340

USD 23.267

27. 06. 2024

0 komentářů

Central Group kupuje pět hektarů pozemků v pražském Karlíně pro více než tisíc bytů

 

Jedno z nejlepších míst pro bydlení v Praze má nového vlastníka. Největší rezidenční stavitel Central Group čerstvě dokončil největší letošní transakci na bytovém trhu. U stanice metra Invalidovna v Karlíně v Praze 8 kupuje více než pět hektarů pozemků i se stávajícím hotelem Čechie. Na pozemcích plánuje postavit více než tisíc nových bytů a řadu komerčních prostorů pro drobné služby, obchody, restaurace a kavárny.

Loading 

Vzniknou zde také ordinace a kanceláře pro Městskou část Praha 8 a kvalitní veřejný prostor s rozsáhlou zelení. Celkové příspěvky Central Group pro Prahu a městskou část za možnost výstavby na tomto prestižním místě přesahují 325 milionů korun.

V minulém týdnu byla pražským zastupitelstvem schválena změna územního plánu umožňující v této lokalitě bytovou výstavbu. V tomto týdnu se pak mezi Central Group, Hlavním městem Prahou a Městskou částí Praha 8 podepisuje třístranná smlouva o spolupráci při rozvoji tohoto území. Smlouva ukládá investorovi řadu podmínek a povinností, aby development celé lokality probíhal pod kontrolou veřejné správy.

Central Group koupil 5 hektarů pozemků v Karlíně v těsné blízkosti stanice metra, na kterých postaví novou čtvrť s více než tisíci byty. Městu a městské části přispěje plněním přesahujícím 325 milionů korun

325 MILIONŮ KČ PRO PRAHU A MĚSTSKOU ČÁST

Dohodnuté kontribuce Central Group za možnost výstavby v této lokalitě činí více než 325 milionů korun. V souladu s uzavřenou smlouvou zde investor na své náklady vybuduje a zdarma převede městské části tisíc metrů čtverečních ordinací a kanceláří. A dále také převede na účet města a městské části finanční částku přes čtvrt miliardy korun. Za splnění všech závazků firmy poskytl své osobní finanční ručení i zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský.

REKLAMA

„Plánovaná rezidenční čtvrť bude mít název Nový Karlín. Akvizici jsme projednávali více než dva roky. Je to naše nejdražší a nejkomplikovanější transakce za celých 30 let existence Central Group. Celou dobu naší působnosti vždy všechny vydělané peníze investujeme do dalšího rozvoje firmy. To nám nyní umožňuje financovat takto velkou akvizici i v této ekonomicky složité době“ říká Kunovský. S ohledem na smluvní závazek mlčenlivosti kupující cenu transakce nekomentuje.

UNIKÁTNÍ MULTIFUNKČNÍ A UDRŽITELNÁ MĚSTSKÁ ČTVRŤ

Investor se ve smlouvě s veřejnou správou zavázal dodržet všechny předepsané regulace a podmínky pro toto území, které byly stanovené městem a městskou částí a projednané se zástupci veřejnosti z okolních staveb. Central Group má také povinnost uspořádat na řešení celého území urbanistickou soutěž podle pravidel České komory architektů a následně i velký architektonický workshop na řešení jednotlivých staveb. To zaručí vysoce kvalitní urbanistické a architektonické pojetí této lokality.

Nově připravovaná čtvrť Nový Karlín bude multifunkční s výrazně převažující funkcí bydlení. Vzniknou zde jak klasické vlastnické byty, tak zde bude i nájemní bydlení. V hlavních komunikačních zónách pak vznikne živý komerční parter s množstvím různorodých menších provozů. Velký důraz v nové čtvrti bude kladen na modrozelenou infrastrukturu a udržitelnost. Ochraně životního prostředí pomůže i poloha lokality u stanice metra a tramvajových zastávek, kdy celý projekt počítá s tím, že většina nových rezidentů bude využívat veřejnou dopravu spíše než vlastní automobily.

ZAPOJENÍ MNOHA RŮZNÝCH ARCHITEKTONICKÝCH ATELIÉRŮ

„Lokalitě Nový Karlín velmi věříme a jsme moc rádi, že můžeme stát u zrodu této nové unikátní městské čtvrti. Chceme, aby zde vzniklo skutečně skvělé místo pro bydlení i oblíbené místo pro trávení volného času pro lidi ze širokého okolí. Pro návrhy staveb v této lokalitě plánujeme oslovit desítky různých architektonických ateliérů. Bude to skvělá a unikátní nová městská čtvrť. Za to osobně ručím,“ dodává Kunovský.

Spolupráci s více různými architektonickými ateliéry už Central Group úspěšně uplatnil jak při návrzích rozsáhlé Parkové čtvrti v Praze 3, tak i při návrzích připravované velké Evropské čtvrti v Praze 6. Parkovou čtvrť v rámci architektonického workshopu navrhovalo devět různých ateliérů, které zde vytvořily 21 rozmanitých architektonických konceptů. V Evropské čtvrti pak 20 rozličných konceptů vytvořilo osm různých architektonických studií.

SKVĚLÉ „TRENDY“ MÍSTO PRO BYDLENÍ I TRÁVENÍ VOLNÉHO ČASU

Karlín je nyní tou nejvíce „trendy“ čtvrtí pro nové bydlení v celé metropoli. Kromě skvělé dopravní dostupnosti s metrem je zde mnoho zeleně a příležitostí pro relaxaci, sport nebo kulturu. Blízkost Vltavy a Rohanského ostrova s cyklostezkou, golfovým hřištěm a marinou je velkou přidanou hodnotou.

REKLAMA

V lokalitě Nový Karlín vznikne více než tisíc pro metropoli tolik potřebných nových bytů. Jejich přesný počet bude stanoven na základě urbanistické soutěže a následného architektonického workshopu. V přízemí staveb v hlavních komunikačních zónách lokality pak vznikne mnoho drobných komerčních prostorů pro různorodé využití, což dá nové čtvrti její živý metropolitní charakter.

DALŠÍ POSTUP PŘÍPRAVY A REALIZACE NOVÉHO KARLÍNA

Lokalita Nový Karlín má nyní čerstvou změnu územního plánu a také smlouvu s městem a městskou částí. Ještě v tomto roce plánuje investor vyhlásit urbanistickou soutěž podle pravidel České komory architektů a navazovat na to bude velký architektonický workshop na návrhy jednotlivých staveb v lokalitě.

Poté by se už mělo naplno projektovat a vyřizovat stavební povolení. Podle postupu povolování by pak mohla být výstavba zahájena zhruba za čtyři roky, tedy v průběhu 2028. První etapa výstavby by pak mohla být dokončena v roce 2030 a celá čtvrť Nový Karlín by pak mohla být hotova v roce 2033. V případě průtahů při povolování nové výstavby může být termín dokončení ale i výrazně delší.

„Na kontribucích za Nový Karlín platíme Praze a městské části obrovské finanční prostředky a další velké peníze budeme investovat do zlepšení infrastruktury a občanské vybavenosti přímo v lokalitě. Na budoucí výstavbě zde bude ale kromě města a městské části výrazně profitovat i stát. Z prodeje bytů v tomto projektu získá jen na DPH zhruba 1,5 miliardy korun do státního rozpočtu,“ uzavírá Kunovský.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Přetrvávají nejasnosti ohledně projektové dokumentace po prvním červenci 2024

Tisíce záměrů k povolení stavby zřejmě dorazilo do posledního června na stavební úřady po celé České republice. Stavebníci a projektanti tímto krokem budou chtít zvýšit pravděpodobnost, že povolovací řízení nebude vedeno v rámci přechodných ustanovení nového stavebního zákona (NSZ), ale poběží ještě podle dosavadního správního postupu a vyhlášek tzv. starého stavebního zákona.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 07. 2024

Názor: O bruselské byrokracii a dostupnosti bydlení v Česku

Setkal se s tím každý, kdo si v poslední době koupil plastovou láhev. Po jejím otevření zůstalo plastové víčko k láhvi připojené. Někdo se jím píchá do oka, jinému ničí pečlivě pěstěné vousy. Na sociálních sítích píší tisíce rozhořčených lidí, vznikla spousta často rádobyvtipných videí. Většina lidí nakonec dříve či později víčko stejně utrhne, čímž nařízení vyrábět plastové […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *