EUR 24.690

USD 25.440

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.690

USD 25.440

17. 02. 2020

0 komentářů

CENTURY 21: Zákon o realitním zprostředkování povede ke zkvalitnění práce všech makléřů na trhu

 

Společnost CENTURY 21 vítá nový zákon o realitním zprostředkování. „Je velmi dobře, že klade důraz na kvalitu vzdělání realitních zprostředkovatelů,“ říká Tomáš Jelínek, provozní ředitel CENTURY 21 Czech Republic. 


Nový zákon o realitním zprostředkování, který v lednu podepsal prezident a od února začíná platit, klade důraz především na vzdělání a kvalifikaci realitních zprostředkovatelů. Ti by měli mít dostatečné vzdělání, akreditovaný kurz Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy nebo dostatek zkušeností v oboru.
Podle CENTURY 21 představuje zákon značný krok vpřed. „Naše společnost je mezinárodní franšízovou sítí. Proto víme, že jistá regulace trhu s nemovitostmi existuje ve většině států, kde působíme. Byla tedy jen otázka času, kdy podobná regulace bude zavedena u nás. Obecně vítáme veškeré kroky, které povedou ke zkvalitnění práce všech makléřů na trhu a k ochraně koncových zákazníků,“ říká Tomáš Jelínek.
Mezi jednoznačné klady nového zákona patří například povinnost zprostředkovatele informovat o konkrétních závadách či omezeních váznoucích na nemovitosti, pokud o nich ví nebo by vzhledem ke své odbornosti vědět měl. Stejně tak musí zprostředkovatel informovat o výši své provize.
CENTURY 21 vidí přínos hlavně v obecném zlepšení podmínek na trhu i postavení klientů. Pro sebe a své makléře příliš změn nevidí. Společnost dlouhodobě klade velký důraz na průběžné vzdělávání makléřů ve vlastní Akademii a má také svůj etický kodex. Proto se přijetím zákona pro CENTURY 21 prakticky nic nemění.
Velmi dobré zkušenosti společnost zmiňuje, i pokud jde o spolupráci se státem a parlamentem. „Bylo potěšující, že s námi zástupci ministerstva i parlamentu komunikovali a reflektovali řadu našich připomínek,“ říká Jelínek.
 
Přehled hlavních změn, které zákon přináší:
 

 1. Spotřebitel by se měl setkávat s realitními zprostředkovateli, kteří mají dostatečné vzdělání, akreditovaný kurz ministerstva školství nebo dostatek zkušeností v oboru.
 2. Dle § 5 občanského zákoníku je realitní zprostředkovatel bezesporu odborníkem ve svém oboru, a dává tak najevo, že je schopen jednat se znalostí a pečlivostí, které jsou s jeho povoláním spojeny.
 1. Všechna ujednání se dějí pouze písemně, a to včetně převodů podílů v bytovém družstvu.
 1. Zprostředkovatel má informační povinnost o:
 • konkrétních závadách, omezeních váznoucích na předmětu převodu nebo o předmětu užívání či požívání, které plynou z veřejných seznamů, a dále o těch, o nichž realitní zprostředkovatel věděl nebo vzhledem ke své odbornosti měl vědět,
 • o výši provize či způsobu jejího určení, pokud má ke stejnému předmětu převodu uzavřenou jinou smlouvu o zprostředkování, jinak je zájemce oprávněn od smlouvy odstoupit.
 1. Smlouvou o realitním zprostředkování nelze uložit povinnost uzavřít realitní smlouvu, tedy např. nájemní nebo kupní smlouvu.
 2. Je-li uzavřena smlouva o realitním zprostředkování na dobu neurčitou, může být výpovědní doba maximálně jeden měsíc.
 3. Exkluzivitu lze ujednat jen na dobu určitou, nejdéle však na šest měsíců (lze ji opakovaně prodlužovat, nejdříve však 30 dnů před uplynutím ujednané doby).
 4. Záloha na provizi nesmí být více než 2/3 ujednané provize.
 5. Pokud byla smlouva uzavřena z důvodu nečinnosti, pochybením, neposkytnutím odpovídající součinnosti realitního zprostředkovatele či až po zániku závazku smlouvy o realitním zprostředkování, není nárok na provizi.
 6. Ke splnění nebo zajištění dluhu spotřebitele nelze použít směnku ani šek.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.