EUR 25.265

USD 23.672

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.672

17. 05. 2023

0 komentářů

Ceny elektřiny i plynu klesají. Mohou však opět růst, odborníci radí zafixovat si cenu nyní

 

Jen od začátku tohoto roku poklesly koncové ceny obou komodit přibližně o pětinu, nejpozději před příští topnou sezónou však může dojít k jejich opětovnému zvýšení. Řešením je fixace na jeden rok, která spotřebitelům umožňuje na jakýkoliv vývoj cen reagovat s dostatečnou flexibilitou.

Loading 

Koncová cena silové elektřiny podle indexu Ušetřeno.cz v průběhu dubna šestý měsíc po sobě klesala, oproti březnu stála o osm procent méně, tedy 4245 Kč za MWh bez DPH a dále klesala i v květnu. Podobnou měrou, tedy o bezmála sedm a půl procenta poklesla také průměrná koncová cena plynu, a to na 2018 Kč za MWh bez daně. Z krátkodobé perspektivy se nepochybně jedná o dobré zprávy, ve střednědobém horizontu se tento trend ovšem může rychle obrátit.

„Důvodem současného poklesu cen je stále intenzivnější konkurenční boj mezi dodavateli, kteří začínají vývoj na burze také promítat do svých ceníků. Domácnosti dokonce mohou přechodem od zastropovaných cen výrazně ušetřit. Například co se elektřiny týče, nabízí stále více dodavatelů ceny pod 4000 Kč za MWh, což už se výrazně přibližuje burzovním cenám,“ vysvětluje Tomáš Vrňák, energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz.

Současné, ale i například prosincové průměrné koncové ceny elektřiny a plynu jsou mimochodem výrazně nižší než cifry, na jejichž základě se Česko dle Eurostatu stalo zemí s nejdražšími energiemi v EU za druhé pololetí loňského roku. Energetický regulační úřad (ERÚ) ovšem do Bruselu poslal údaje vycházející z aktuálních ceníků, tedy nezohledňující ceny, které spotřebitelům zůstaly z předchozích období.

„Fixace je v tomto kontextu pomyslné jádro pudla, a to i do budoucna. Za současné situace zaznívají názory, že ceny půjdou ještě níže a na jejich zafixování lidé prodělají. Jenže trh je velmi nestabilní, a i když se ceny mohou dále snižovat, tak se v dohledné době na předválečnou úroveň rozhodně nedostanou. Především ale mohou opět začít stoupat, zejména na začátku příští topné sezóny, a tento nárůst může být i dost výrazný,“ upozorňuje Vrňák.

Neboli zatímco dříve byly dlouhodobé smlouvy výhodnější, dnes je nebo může být situace zcela opačná. Ideální je proto zafixovat cenu na dva, ale ještě lépe na jeden rok. Spotřebitelé tím neprodělají, a zároveň se nemusí obávat, že přijdou o případné nižší ceny v příštích měsících. Již půl roku před ukončením fixace lze totiž uzavřít novou smlouvu s nižší cenou, která bude odrážet aktuální cenový vývoj.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

V Praze výrazně rostou prodeje nových bytů, ale už i ceny

Prodeje nových bytů v Praze v letošním roce výrazně rostou, developeři za první čtvrtletí prodali celkem 1520 nových bytů. To je ve srovnání se stejným obdobím loňského roku takřka trojnásobek. První čtvrtletí loňského roku však bylo z pohledu prodejů nejhorší v historii monitoringu trhu, tedy za poslední dvě desetiletí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 04. 2024

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *