EUR 23.655

USD 21.982

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.655

USD 21.982

17. 05. 2023

0 komentářů

Ceny elektřiny i plynu klesají. Mohou však opět růst, odborníci radí zafixovat si cenu nyní

 

Jen od začátku tohoto roku poklesly koncové ceny obou komodit přibližně o pětinu, nejpozději před příští topnou sezónou však může dojít k jejich opětovnému zvýšení. Řešením je fixace na jeden rok, která spotřebitelům umožňuje na jakýkoliv vývoj cen reagovat s dostatečnou flexibilitou.

Loading 

Koncová cena silové elektřiny podle indexu Ušetřeno.cz v průběhu dubna šestý měsíc po sobě klesala, oproti březnu stála o osm procent méně, tedy 4245 Kč za MWh bez DPH a dále klesala i v květnu. Podobnou měrou, tedy o bezmála sedm a půl procenta poklesla také průměrná koncová cena plynu, a to na 2018 Kč za MWh bez daně. Z krátkodobé perspektivy se nepochybně jedná o dobré zprávy, ve střednědobém horizontu se tento trend ovšem může rychle obrátit.

„Důvodem současného poklesu cen je stále intenzivnější konkurenční boj mezi dodavateli, kteří začínají vývoj na burze také promítat do svých ceníků. Domácnosti dokonce mohou přechodem od zastropovaných cen výrazně ušetřit. Například co se elektřiny týče, nabízí stále více dodavatelů ceny pod 4000 Kč za MWh, což už se výrazně přibližuje burzovním cenám,“ vysvětluje Tomáš Vrňák, energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz.

Současné, ale i například prosincové průměrné koncové ceny elektřiny a plynu jsou mimochodem výrazně nižší než cifry, na jejichž základě se Česko dle Eurostatu stalo zemí s nejdražšími energiemi v EU za druhé pololetí loňského roku. Energetický regulační úřad (ERÚ) ovšem do Bruselu poslal údaje vycházející z aktuálních ceníků, tedy nezohledňující ceny, které spotřebitelům zůstaly z předchozích období.

„Fixace je v tomto kontextu pomyslné jádro pudla, a to i do budoucna. Za současné situace zaznívají názory, že ceny půjdou ještě níže a na jejich zafixování lidé prodělají. Jenže trh je velmi nestabilní, a i když se ceny mohou dále snižovat, tak se v dohledné době na předválečnou úroveň rozhodně nedostanou. Především ale mohou opět začít stoupat, zejména na začátku příští topné sezóny, a tento nárůst může být i dost výrazný,“ upozorňuje Vrňák.

Neboli zatímco dříve byly dlouhodobé smlouvy výhodnější, dnes je nebo může být situace zcela opačná. Ideální je proto zafixovat cenu na dva, ale ještě lépe na jeden rok. Spotřebitelé tím neprodělají, a zároveň se nemusí obávat, že přijdou o případné nižší ceny v příštích měsících. Již půl roku před ukončením fixace lze totiž uzavřít novou smlouvu s nižší cenou, která bude odrážet aktuální cenový vývoj.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023

Jak se může nájemce bránit nesprávnému vyúčtování energií?

Pronajímatel má povinnost zajistit služby související s užíváním bytu, na nichž se s nájemcem dohodne v nájemní smlouvě, jinak služby nezbytné. Tyto služby jsou zpravidla hrazeny ve formě záloh a následně vyúčtovány. Pokud vyúčtování nesplňuje stanovené požadavky, má nájemce několik možností, jak se bránit.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 06. 2023

I přes pokles jsou ceny nemovitostí v ČR stále na relativně vysoké úrovni

Trh s nemovitostmi v České republice prochází v posledních měsících významnými změnami. Po dlouhém období růstu cen dochází k určité stabilizaci a mírnému poklesu. Z  aktuálních dat vyplývá, že ceny nemovitostí se za poslední tři měsíce vyvíjely různými směry.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *