EUR 25.265

USD 23.707

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.707

Češi jsou milovníky stavebka – ti nad 55 let mají sjednané už několikáté

 

Praha 19. listopadu 2019 – Třetina Čechů starších 55 let má stavební spoření, drtivá většina z nich dokonce již několikáté. Ukázal to aktuální průzkum skupiny Wüstenrot mezi lidmi staršími 55 let. V rodině má přitom stavební spoření sjednáno více členů – nejčastěji děti, ale i partneři či vnoučata.

Loading



 


Stavební spoření do každé rodiny! Tak by mohl znít slogan Čechů, kteří mají téměř 3,2 milionu smluv o stavebním spoření s průměrnou cílovou částkou 430 tisíc korun. „Stavební spoření je oblíbené napříč věkovými skupinami. V té nad 55 let ho má podle našeho nedávného průzkumu 31 %,“ uvádí Jiří Procházka, produktový manažer finanční skupiny Wüstenrot.
Stavební spoření pro celou rodinu
Podle průzkumu má dokonce 96 % Čechů starších 55 let, kteří mají aktuálně uzavřené stavební spoření, tuto smlouvu již minimálně podruhé. Nejčastěji mají právě třetí a čtvrtou smlouvu. „Stavební spoření nabízí řadu výhod – kromě státních příspěvků, daňových úlev a zajímavých úroků je třeba připomenout, že je to jediný produkt, který umožňuje poskytnutí půjčky včetně pevné úrokové sazby, kterou klient zná již při uzavření smlouvy o stavebním spoření,“ vysvětluje Jiří Procházka. To vše je tak podle něj důvodem, proč Češi po skončení jedné smlouvy sjednávají novou. Další stavebko plánuje 39 % respondentů, kteří jej nyní mají.
Častěji si stavební spoření sjednávají ženy než muži a také vysokoškoláci.

Zdroj: Průzkum finanční skupiny Wüstenrot
Stavební spoření má navíc běžně více členů rodiny. Nejčastěji, v 57 %, ho mají sjednané děti respondentů, časté je ale i u partnerů. „Nedostatkem stavebního spoření z pohledu starší generace je to, že si v průběhu jeho trvání, tedy šest let, nemohou bez poplatku vybrat uložené peníze. Jako překážku to vidí 54 % z nich,“ upřesňuje Jiří Procházka. Skupina Wüstenrot proto před časem představila flexibilní Stavební spoření 55+, které přináší možnost vybrat uložené peníze již po dvou letech od založení, pokud je bude klient potřebovat například z důvodu nečekaných mimořádných výdajů.

Zdroj: Průzkum finanční skupiny Wüstenrot
 Hlavní výhody produktu Stavební spoření 55+

  • Sjednání smlouvy o stavebním spoření je bez poplatku
  • Atraktivní úroková sazba 1,2 % ročně
  • Předčasné ukončení smlouvy o stavebním spoření při trvání smlouvy min. dva roky je zdarma

 
*Průzkum byl realizován prostřednictvím platformy Instant Research v říjnu 2019, na vzorku 525 Čechů ve věku 55-99 let v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, místa bydliště, velikosti bydliště a vzdělání.
 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

spořit na bydlení

Jak si spořit na bydlení, když už nechcete stavební spoření

Podpora stavebního spoření byla omezena na pouhých tisíc korun státní podpory za rok. A to při úložce 20 000 Kč ročně. Pokud vezmeme v úvahu to, že výkonnost stavebního spoření je velmi nízká a v posledních letech nedokázala ani porazit inflaci, tak je možná čas najít si jiný způsob spoření na bydlení.

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 03. 2024

stavební spoření 2024

Vyplatí se stavební spoření v roce 2024?

V rámci konsolidačního balíčku byla opět snížena podpora stavebního spoření. Přítom ale už v minulých letech víceméně platilo, že šlo o velmi konzervativní formu spoření/investice. Která nedokázala porazit ani inflaci a to ani po započtení státní podpory. Jak je to se stavebním spořením nyní? Vyplatí se a pro koho?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

05. 02. 2024

Další ročník programu Nová zelená úsporám odstartoval

Státní fond životního prostředí ČR (SFŽP ČR) tento týden po letní pauze spustil příjem žádostí o dotaci do nové etapy populárního programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Pro žadatele je připraveno mnoho novinek včetně několika podprogramů, které reagují především na růst životních nákladů v podmínkách ekonomické krize.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 10. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *