EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

Češi jsou milovníky stavebka – ti nad 55 let mají sjednané už několikáté

 

Praha 19. listopadu 2019 – Třetina Čechů starších 55 let má stavební spoření, drtivá většina z nich dokonce již několikáté. Ukázal to aktuální průzkum skupiny Wüstenrot mezi lidmi staršími 55 let. V rodině má přitom stavební spoření sjednáno více členů – nejčastěji děti, ale i partneři či vnoučata. 


Stavební spoření do každé rodiny! Tak by mohl znít slogan Čechů, kteří mají téměř 3,2 milionu smluv o stavebním spoření s průměrnou cílovou částkou 430 tisíc korun. „Stavební spoření je oblíbené napříč věkovými skupinami. V té nad 55 let ho má podle našeho nedávného průzkumu 31 %,“ uvádí Jiří Procházka, produktový manažer finanční skupiny Wüstenrot.
Stavební spoření pro celou rodinu
Podle průzkumu má dokonce 96 % Čechů starších 55 let, kteří mají aktuálně uzavřené stavební spoření, tuto smlouvu již minimálně podruhé. Nejčastěji mají právě třetí a čtvrtou smlouvu. „Stavební spoření nabízí řadu výhod – kromě státních příspěvků, daňových úlev a zajímavých úroků je třeba připomenout, že je to jediný produkt, který umožňuje poskytnutí půjčky včetně pevné úrokové sazby, kterou klient zná již při uzavření smlouvy o stavebním spoření,“ vysvětluje Jiří Procházka. To vše je tak podle něj důvodem, proč Češi po skončení jedné smlouvy sjednávají novou. Další stavebko plánuje 39 % respondentů, kteří jej nyní mají.
Častěji si stavební spoření sjednávají ženy než muži a také vysokoškoláci.

Zdroj: Průzkum finanční skupiny Wüstenrot
Stavební spoření má navíc běžně více členů rodiny. Nejčastěji, v 57 %, ho mají sjednané děti respondentů, časté je ale i u partnerů. „Nedostatkem stavebního spoření z pohledu starší generace je to, že si v průběhu jeho trvání, tedy šest let, nemohou bez poplatku vybrat uložené peníze. Jako překážku to vidí 54 % z nich,“ upřesňuje Jiří Procházka. Skupina Wüstenrot proto před časem představila flexibilní Stavební spoření 55+, které přináší možnost vybrat uložené peníze již po dvou letech od založení, pokud je bude klient potřebovat například z důvodu nečekaných mimořádných výdajů.

Zdroj: Průzkum finanční skupiny Wüstenrot
 Hlavní výhody produktu Stavební spoření 55+

  • Sjednání smlouvy o stavebním spoření je bez poplatku
  • Atraktivní úroková sazba 1,2 % ročně
  • Předčasné ukončení smlouvy o stavebním spoření při trvání smlouvy min. dva roky je zdarma

 
*Průzkum byl realizován prostřednictvím platformy Instant Research v říjnu 2019, na vzorku 525 Čechů ve věku 55-99 let v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, místa bydliště, velikosti bydliště a vzdělání.
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Stavební spoření úroky 2022

Úroky u stavebního spoření zatím moc nerostou

Kromě klíčových sazeb ČNB a úrokových sazeb hypoték začaly letos po delší době růst i úroky na běžných a spořicích účtech. Jak je na tom ale stavební spoření? Je to oblíbený nástroj pro běžné spoření, ale úrokové sazby to moc velké nenabídne. Aneb jaké vám nabídnou úrokové sazby stavební spořitelny?

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 05. 2022

Propad poskytnutých hypoték v dubnu citelně zesílil

Hypoteční trh v dubnu výrazně zpomalil. Objem poskytnutých hypoték oproti březnu propadl podle České bankovní asociace (ČBA) zhruba o 40 %, a to jak z pohledu objemu, tak počtu poskytnutých hypoték. Banky a stavební spořitelny poskytly domácnostem hypotéky v celkovém objemu 17,5 mld. Kč, zatímco v březnu činil objem přes 30 mld. Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Nejedna otázka kolem stavebního spoření – 2. část

Jedině pro rok 2022 jedna z bank zdvojnásobuje úrokovou sazbu z vkladů na stavebním spoření. Namísto 1, 5 % klient první rok šestiletého spoření dostane 3 %. Úrokové sazby se pohybují kolem 1% úrovně. Stavební spořitelny v reklamě rády uvádějí celkový výnos, který zahrnuje i státní podporu. Aktuálně také mizí 1% poplatky za založení stavebního spoření.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

24. 02. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.