EUR 24.820

USD 23.164

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.820

USD 23.164

07. 11. 2023

0 komentářů

ČLFA – Financování osobních a užitkových vozidel táhne mimobankovní financování

 

Celkový objem poskytnutého financování členskými společnostmi České leasingové a finanční asociace (ČLFA) překonal za tři čtvrtletí letošního roku 143 miliard korun. Meziročně tak zájem o financování z řad spotřebitelů i firemní klientely vzrostl o 11 %. Pokud se podaří udržet vysokou dynamiku financování dopravních prostředků (zejména osobních a užitkových vozidel), které jsou hlavním tahounem letošního růstu, mohl by celkový objem financování za letošní rok dosáhnout 180 miliard Kč.

Loading 

Na pořízení osobních vozů poskytli členové ČLFA za prvních devět měsíců letošního roku 43 miliard Kč, což znamená meziroční růst o 29 %. Podíl vozů financovaných členy ČLFA na všech nově registrovaných osobních vozidlech činí 30 %.

Klientům z řad firem a podnikatelů poskytli členové ČLFA za první tři čtvrtletí financování v objemu 121 miliard Kč (meziročně +12 %). Na financování zboží a služeb pro spotřebitele připadá zbylých 22 miliard Kč, meziročně o 6 % více.

„Finanční instituce se snaží o maximální zachování dostupnosti financování i přesto, že klíčové sazby centrální banky jsou nezvykle vysoké. I když se nám pravděpodobně nepodaří překonat objemy z rekordního roku 2007, jsou dosavadní výsledky nad očekávání dobré. Zatímco ekonomika stále nenastartovala růst a nedosahujeme hodnot HDP před covidem, obchody členských společností ČLFA jsou za tři čtvrtletí letošního roku prakticky na úrovni celého roku 2019,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ČLFA.

Na pořízení silničních dopravních prostředků poskytly mimobankovní finanční společnosti sdružené v ČLFA za tři čtvrtletí letošního roku 67 miliard korun (meziročně +22 %). Z toho 43 miliard korun směřovalo k pořízení osobních vozidel (+29 %). Díky financování členskými společnostmi ČLFA bylo zakoupeno 49 483 nových osobních vozidel. Na pořízení strojů a zařízení poskytli členové ČLFA od ledna do září 2023 financování v objemu necelých 24 miliard korun, meziročně o 0,6 % více. Ke konci září 2023 spravovaly členské společnosti ČLFA přes jeden milion aktivních leasingových a úvěrových smluv. Pohledávky z těchto smluv dosáhly 289 miliard korun (+6,2 %).

REKLAMA

Na factoringové společnosti, které jsou členy Asociace factoringových společností ČR (AFS ČR), byly postoupeny pohledávky za celkem 211 miliard Kč (-0,8 %).

Česká leasingová a finanční asociace sdružuje 37 členských společností ze sektoru mimobankovního financování. V oblasti podnikatelského financování reprezentují více než 86 % trhu,
u spotřebitelského financování je to 86 % trhu. U factoringu dokonce 97 % trhu.

Detailní informace k financování domácností a podnikatelů vám na vyžádání rádi poskytneme nebo je naleznete v sekci Statistiky na webových stránkách www.clfa.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex duben 2024: ČNB dynamicky snižuje úrokové sazby, banky zatím jen kosmeticky

Očekávání se zcela nenaplnilo. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu sice o něco klesla, ale… Zatímco Česká národní banka snížila 20. března 2024 dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., sazby u hypoték následně zdaleka tak výrazně neklesly – v průměru o pouhých pět setin procentního bodu.

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

05. 04. 2024

Komentář: Regulační bouře prodražuje ceny bytů

Na pozadí neustálých proměn na realitním a hypotečním trhu se stále cosi děje. Jde o aktuální vývoj, trendy a dění, které ovlivňují jak cenovky nemovitostí, tak dostupnost hypotečního financování. Od nebývalého utažení úvěrových podmínek a jeho uvolnění až po očekávání budoucí inflace a role nemovitostí jako prostředku k ochraně před znehodnocením peněz – to vše […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024

Zajímavosti o rezidenčních hypotékách v USA, část 4.: Obrácená hypotéka

Získání finančních prostředků pomocí tzv. obrácené hypotéky je v USA na rozdíl od české „americké“ hypotéky možné i když ještě klasická hypotéka nebyla úplně splacena a na nemovitosti stále vázne hypoteční zástava. Obrácená hypotéka se stává zajímavým finančním produktem zvláště v období, kdy tržní cena nemovitosti roste a podíl ještě nesplacené klasické hypotéky na tržní ceně nemovitosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

13. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *