EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

09. 05. 2023

0 komentářů

ČLFA: Mimobankovní financování v ČR pokrčuje v růstu, meziročně o více než desetinu

 

Mimobankovní finanční zdroj pro českou ekonomiku stále posiluje, roste financování strojů, zařízení a dopravních prostředků. V prvním čtvrtletí letošního roku poskytly členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) firmám, podnikatelům a spotřebitelům finanční prostředky v objemu 67 miliard korun, což je o 12 % větší objem ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Financování osobních automobilů vzrostlo po chudších letech o pětinu.

Loading 

V oblasti financování podnikatelských subjektů bylo profinancováno 60 miliard Kč (meziročně +12 %). Financování zboží a služeb pro spotřebitele bylo v objemu sedm miliard Kč, meziročně téměř +9 %.

„Výsledky ČLFA za první čtvrtletí letošního roku jsou povzbudivé. Ukazují mimo jiné, že česká ekonomika je poměrně odolná a černé scénáře o hlubší recesi se i s přispěním specializovaného financování nenaplňují. Firmy naštěstí nezastavily své investiční aktivity. Například na pořízení strojů a zařízení  jsme meziročně poskytli o 15 % více finančních prostředků ve srovnání s loňským rokem. Ještě větší růst, a to o 17 %, zaznamenala oblast dopravních prostředků. Naše členské společnosti čím dál více podporují investiční záměry spojené s úsporou energií a nízkoemisní dopravou,“ uvedl Jaroslav Krutilek, generální tajemník ČLFA.

Na pořízení silničních dopravních prostředků poskytly mimobankovní finanční společnosti za první tři měsíce letošního roku financování v objemu 20 miliard korun (meziročně +17 %). Z toho 13 miliard korun směřovalo k pořízení osobních vozidel (+20 %). Díky financování členských společností ČLFA bylo zakoupeno 14 702 nových osobních vozidel, tedy 26 % ze všech nových osobních vozů prvně registrovaných v ČR za první čtvrtletí letošního roku.

Na pořízení strojů a zařízení poskytli členové ČLFA od ledna do března letošního roku financování v objemu necelých 8 miliard korun, meziročně o 15 % více.

REKLAMA

Další nárůst zájmu o financování provozu prostřednictvím factoringu (postoupení pohledávek) zaznamenaly factoringové společnosti. Objem prostředků poskytnutých klientům
k 31. březnu 2023 dosáhl 32 miliard korun (+8 %).

Finanční instituce sdružené v ČLFA poskytly na financování zejména investičních záměrů domácností v 1. čtvrtletí sedm miliard Kč (meziročně +9 %).

Ke konci prvního čtvrtletí 2023 spravovaly členské společnosti ČLFA 988 tisíc aktivních leasingových a úvěrových smluv. Pohledávky z těchto smluv dosáhly 270 miliard korun.

Česká leasingová a finanční asociace sdružuje 37 členských společností ze sektoru mimobankovního financování. V oblasti podnikatelského financování reprezentují více než 86 % trhu,
u spotřebitelského financování je to 86 % trhu. U faktoringu dokonce 97 % trhu.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024

Přetrvávají nejasnosti ohledně projektové dokumentace po prvním červenci 2024

Tisíce záměrů k povolení stavby zřejmě dorazilo do posledního června na stavební úřady po celé České republice. Stavebníci a projektanti tímto krokem budou chtít zvýšit pravděpodobnost, že povolovací řízení nebude vedeno v rámci přechodných ustanovení nového stavebního zákona (NSZ), ale poběží ještě podle dosavadního správního postupu a vyhlášek tzv. starého stavebního zákona.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

08. 07. 2024

Názor: O bruselské byrokracii a dostupnosti bydlení v Česku

Setkal se s tím každý, kdo si v poslední době koupil plastovou láhev. Po jejím otevření zůstalo plastové víčko k láhvi připojené. Někdo se jím píchá do oka, jinému ničí pečlivě pěstěné vousy. Na sociálních sítích píší tisíce rozhořčených lidí, vznikla spousta často rádobyvtipných videí. Většina lidí nakonec dříve či později víčko stejně utrhne, čímž nařízení vyrábět plastové […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *