Středa 20. ledna. Svátek má Ilona.

ČMSS v pololetí zvýšila zisk na 535 milionů

13.08.2018 11:08 Tisková zpráva: Českomoravská stavební spořitelna

Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS) zvýšila v prvním pololetí meziročně čistý zisk
o 5 procent. Za nárůstem stojí především nižší tvorba opravných položek, nákladová disciplína a úspěšné obchodní výsledky, kdy došlo k růstu uzavřených smluv i poskytnutých úvěrů. Pozitivní je i výhled na druhé pololetí.

ČMSS hospodařila v 1. pololetí s čistým ziskem 535 milionů korun. Meziročně to představuje nárůst o 5 procent. „Máme kvalitní úvěrové portfolio a zodpovědně řídíme naše náklady. Zároveň jsme v prvním pololetí byli velmi úspěšní v uzavírání smluv i poskytování úvěrů,“ uvedl k výsledkům předseda představenstva ČMSS Tomáš Kořínek. „Pozitivní je i výhled na zbytek roku, za celý rok počítáme se zhruba dvacetiprocentním růstem počtu nových smluv
a dvouciferným růstem objemu úvěrů,“
dodal.

Zájem o úvěry se v prvním pololetí zvýšil o 12 %, když ČMSS poskytla 14.209 úvěrů v objemu 13,8 miliardy korun. „Jen v samotném červnu jsme uzavřeli obchody za 3,6 miliardy korun, což byl nejlepší měsíční výsledek za celých 25 let působení ČMSS,“ dodal Tomáš Kořínek. ČMSS uzavřela v prvním pololetí 96.266 smluv o stavebním spoření. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst o 43 procent.

Nárůst nových obchodů napomáhá růstu příjmů z poplatků, které se meziročně zvýšily o 5 procent na 315 milionů korun. Naopak přetrvává negativní vliv nízkých úrokových sazeb v české ekonomice. Úrokové příjmy spořitelny proto v prvním pololetí klesly o 14 procent na 979 milionů Kč.

Provozní náklady ČMSS meziročně poklesly o 8 procent na 667 milionů korun. „Kvalita úvěrového portfolia je odrazem stability a bezpečnosti stavebního spoření. V 1. pololetí jsme nemuseli tvořit žádné nové opravné položky, naopak jsme mohli část dřívějších rezerv rozpustit,“ vysvětlil  Tomáš Kořínek. Celková aktiva ČMSS ke konci června dosáhla 147,1 miliardy korun. Objem poskytnutých úvěrů činil 113,4 miliardy Kč a objem vkladů 135,9 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *