EUR 24.350

USD 22.389

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.350

USD 22.389

02. 11. 2023

0 komentářů

Crestyl posiluje svou pozici v zahraničí, plně ovládl klíčového rezidenčního developera v Polsku

 

Český developer a investor Crestyl posílil svou pozici na středoevropském trhu rezidenčních nemovitostí. Tento týden dokončil převzetí zbývajícího 50% podílu v jednom z největších polských rezidenčních developerů Spravia (dříve Budimex Nieruchomości) od skupiny Cornerstone Partners a plně jej tak ovládl. Oba partneři původně koupili polského developera společně v roce 2021 za 1,51 miliardy zlotých (přibližně 8,5 miliardy Kč), což se stalo jedním z největších realitních obchodů ve střední a východní Evropě. Cena aktuální transakce zveřejněna nebyla. Tato akvizice umožní integraci společnosti Spravia do skupiny Crestyl a zároveň navýší bilanční sumu Crestylu ze současných 850 milionů na 1,3 miliardy EUR se záměrem dalšího růstu na obou trzích. Crestyl rozšiřuje tímto krokem v podmínkách složitého realitního prostředí svou působnost v mimořádně výkonném polském rezidenčním segmentu. Spravia v současné době realizuje 53 projektů, z nichž 16 je ve výstavbě. Dohromady tak Crestyl bude mít celkové portfolio čítající 70 projektů ve střední Evropě.

Loading 

 „Když jsme před více než dvěma lety vstupovali na polských trh, byl to milník v evoluci Crestylu a náš první krok do zahraničí. Zároveň jsme potřebovali lokálního partnera, který polský trh dobře zná. S Cornerstone Partners jsme byli dohodnuti, že až nastane ten správný čas, Spravii jako strategický investor plně ovládneme. Nyní, když jsme vlastnictví sjednotili, se zaměříme na synergie, které budou přínosem pro naše aktivity v obou zemích. Zatímco Česko je naším domácím trhem a velmi na něj spoléháme, Polsko je klíčovou součástí naší budoucnosti – chceme se tak zde dále významně rozvíjet a hodláme to podporovat,“ říká Omar Koleilat, spoluzakladatel a generální ředitel skupiny Crestyl.

„Spravie má za sebou dlouhou historii spolehlivých a kvalitních realizací, na tom chceme stavět a společnost dále rozvíjet. Crestyl je přitom známý tím, že se dlouhodobě specializuje na projekty se smíšeným využitím. Naše zkušenosti v tomto segmentu a znalosti týkající se designu a architektury tak chceme zúročit i na polském nemovitostním trhu a rozšířit oblast působnosti Spravie i mimo pro ni tradiční rezidenční projekty,“ doplňuje provozní ředitel skupiny Crestyl a její generální ředitel v České republice Simon Johnson.

Spravia je jedním z největších developerů rezidenčních nemovitostí v Polsku. Od roku 1999 až do roku 2021 působila pod názvem Budimex Nieruchomości. Společnost dokončila 147 projektů a jejich etap, v nichž bylo postaveno více než 21 500 bytových jednotek a prostor (přes 1 200 000 m2). Spravia má pět regionálních poboček, ale provozuje a staví rezidenční nemovitosti v šesti polských městech: Varšavě, Krakově, Poznani, Gdaňsku, Vratislavi a Gdyni. V roce 2022 Spravia prodala 966 bytových a komerčních jednotek. Společnost zaměstnává přes 165 lidí a její aktiva se blíží 400 milionům eur (2. čtvrtletí 2023).

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Proč se vyplatí koupit nemovitst teď? Vysoké nájemné roztočí na jaře kola hypotečního byznysu a tím i cen

Proč je výhodné investovat do vlastní nemovitosti právě nyní? Klíčovým faktorem ovlivňujícím blízké chování realitního trhu je stále rostoucí výše nájemného v České republice, což komplikuje hledání cenově dostupného bydlení. Průměrná cena nájmu ve městech se pohybuje okolo 300 Kč za metr čtvereční, což se mnoha lidem jeví jako neudržitelné.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023

Komentář: Zrušení dalšího omezení pro zájemce o hypotéku je dobrým krokem, trhu ale více pomohou až nižší sazby

Další bariéra pro zájemce o hypoteční úvěr už brzo padne. Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém posledním jednání zrušila už druhý z požadavků na klienty bank. Ty od prvního ledna nebudou u žadatelů o hypotéku muset posuzovat výši celkového dluhu žadatele vůči jeho ročnímu příjmu (DTI). Jediným kritériem požadovaným ČNB tak bude maximální výše […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *