EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

18. 03. 2021

0 komentářů

Dostupnost bydlení se zhoršuje. Investoři jásají, běžní kupující tápou

 

Bublina na nemovitostním trhu je již 100x omleté téma. Všem je dnes jasné, že převis poptávky na trhu zvyšuje cenovou hladinu. Investoři mají radost. Ale co běžní lidé, kteří kupují nemovitosti za účelem bydlení?

Loading



 


Při posledním prohlášení guvernéra České národní banky (ČNB) Jiřího Rusnoka zaznělo, že nemovitosti jsou v ČR nadhodnocené o 25-30 % a že se situací je guvernér spokojen. Tato věta ve mně rezonuje již nějaký čas a sám si kladu otázku, s čím je vlastně pan guvernér spokojen?
Ano, ČNB je tady především od toho, aby udržovala měnový systém stabilní. Abychom zbytečně nefilosofovali do hloubky všech slov, kladu si tedy otázku, pro koho stojí strategie ČNB na té výnosové straně bilance?

  • Čísla za rok 2020:
  • V ČR žije cca 200 000 matek samoživitelek.
  • 250 000 lidí pracuje pouze na dohodu o provedení práce a převážná část z nich nyní atakuje hranici chudoby.
  • V roce 2020 rostly ceny nemovitostí o 10-11 %, příjmy obyvatelstva za to samé období ale pouze o 1-2 %.
  • Tržby některých realitních kanceláří v ČR rostly meziročně v roce 2020 o 40-50 %.
  • Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů byla v roce 2020 na hladině 2,07 % p. a., v některých individuálních případech se dostaly i pod 2 %.
  • V roce 2020 ČNB uvolnila limity na hypotéky a snižuje proticyklickou kapitálovou rezervu pro banky na úroveň 0,5 %.
  • LTV je v průměru 90 % (poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti)
  • Byl zrušen limit DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu) u hypotečního úvěru
  • 80 % poptávky po nemovitostech v roce 2020 tvořili investoři.
  • Bonitní střední třída využívá hypotečního úvěru k posilování své investiční pozice na trhu s nemovitostmi pro bydlení. Není výjimkou, že někteří z bonitní třídy mají vyčerpaných i několik hypotečních úvěrů s účelem „na bydlení“.
  • V některých případech poptávka převyšuje nabídku až 10x.

 
Pokud se tedy za posledních pár let staly nemovitosti investiční komoditou, místo toho, aby primárně uspokojovaly potřebu bydlení, kam se tato situace může v dalším roce posunout? Na trhu je stále přebytek levných peněz. Tato volná likvidita se přelévá hlavně do akciového a nemovitostního trhu, kde přifukuje bublinu.

Je vyprodáno = realitní kanceláře čím dále tím více mají problém nabrat nemovitost do prodeje

Hovoříme-li o dostupnosti nájemního bydlení pro širokou veřejnost, tak v roce 2020 vzrostly v regionech ceny pronájmů o vyšší jednotky procent. Pražský trh je spíše na stagnační, či v lehké poklesové trajektorii vzhledem k uvolnění bytů z krátkodobých pronájmů do dlouhodobých.

Čísla nejsou o soucitu

  • Prezident dolních 10 milionů zvolil guvernéra a radu ČNB, která více než na sociální situaci obyvatel sleduje jiný důležitý ukazatel.
  • „Dohodáři“ mají smůlu, mohou využívat jen nájemní bydlení.
  • Pandemie poslala velkou část zaměstnanců do finanční nejistoty

Pokud v roce 2021 skončí program Antivirus, podporující zaměstnance majitelů uzavřených provozoven, naroste skokově nezaměstnanost. Již dnes volná pracovní místa obsazují lidé, kteří se museli přeorientovat ze své původní profese na jinou – dostupnější. Není výjimkou, že se z číšníků stávají realitní makléři či finanční poradci, piloti letadel jsou kurýři, šéfkuchaři jdou pracovat do skladů.
Realitní trh se v první polovině roku 2021 dotkne svého vrcholu. Již dnes sledujeme pomalý nárůst nabídky nemovitostí k prodeji. Především ze segmentu gastro – restaurace, penziony a byty občanů, kteří se dostali do těžké finanční situace.
ČNB si v této situace stále jede svou doktrínu finanční stability finančních domů, ale co finanční stabilita rodinných rozpočtů postižených touto pandemickou krizí?
Autor komentáře:
Kryštof Kubajko,
manažer realitního portálu Videobydleni.cz

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Investice do nájemních rezidenčních projektů zaznamenávají v Česku boom

V roce 2023 se v Česku do komerčních nemovitostí investovalo celkem 1290 milionů eur, investice do nájemního bydlení činily 167 milionů eur, což je třikrát více než v roce předchozím. Vzrostl také podíl tohoto segmentu na celkovém objemu investic do komerčních nemovitostí. Zatímco v minulosti (s výjimkou roku 2020) šlo maximálně o 3,3 %, loni to bylo 13 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 04. 2024

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *