Pátek 14. prosince. Svátek má Lýdie.

Index návratnosti bydlení klesl poprvé pod hranici 4 let! Dostupnost bydlení se opět zlepšila.

10.09.2012 06:09 Tisková zpráva: GOLEM FINANCE

Index návratnosti bydlení v srpnu poklesl (INB) z hodnoty 4,00 let na 3,98 roky, meziměsíčně tedy o 0,5 %, jak je patrné z následujícího grafu. Poprvé v historii prolomil tento index hranici 4 let! V praxi tato čísla znamenají, že k uhrazení průměrné ceny bytu nyní stačí české domácnosti měně než 4násobek ročního čistého příjmu. Loni v srpnu  se index návratnosti bydlení pohyboval na úrovni 4,4 let. Během posledních 12 měsíců se tato doba zkrátila o téměř celý půlrok, což v procentním vyjádření znamená zlepšení o více než 10 procent.

golem-091012-01

Podíváme-li se na statistiku z regionálního pohledu pak i nadále platí a budou platit výrazné rozdíly. Zatímco v Ústeckém kraji je index návratnosti bydlení necelé dva roky, tak v Praze je to více než 7 let. To jsou dva extrémy, které se výrazně odlišují od celorepublikového průměru, což je patrné z níže uvedeného grafu. Výrazně se ještě od průměru ČR odlišuje kraj Vysočina a kraj Moravskoslezský, kde jsou hodnoty po hranicí tří let.

golem-091012-02

Index dostupnosti bydlení (IDB), který měří, jak velkou část příjmů domácnosti spolkne splátka hypotečního úvěru, klesl v případě 85% hypotéky meziměsíčně o 1 desetinu procentního bodu na 28,1 % (celá ČR).

golem-091012-03

V Praze, kde si hypotéky ukrajují z příjmů domácností největší díl, vynaloží domácnost splátku hypotéky odpovídající průměrné ceně bytu (3,36 mil. Kč) méně než polovinu svého čistého měsíčního příjmu. Naopak nejmenší díl čistého příjmu domácností vynakládají rodiny v Ústeckém kraji, kde je splátka hypotéky zatíží hodnotou necelých 13 %. Pod 20 % se pohybuje zátěž ještě v kraji Vysočina a v kraji Moravskoslezském.

golem-091012-04

Srpnové statistiky dostupnosti potvrdily naše očekávání – došlo k mírnému poklesu a zlepšení dostupnosti bydlení. V následujících měsících očekáváme, že úrokové sazby hypoték budou mírně klesat a prolomí dosavadní historické minimum (3,50 % index GOFI70). Banky spouštějí své podzimní kampaně a to je jeden z faktorů, který tlačí na snížení cen financování bydlení. Vzájemná interakce nízkých úrokových sazeb a příznivých cen nemovitostí vytváří výborné podmínky pro pořízení vlastního bydlení. Dostupnost bydlení podle našich odhadů se udrží na stávajících úrovních minimálně po celé 3. čtvrtletí.

Zdroj: GOLEM FINANCE, s.r.o., RealityČechy.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.