EUR 25.275

USD 23.761

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.275

USD 23.761

Jak spořit bez rizika

 


 

Možností, kam uložit své peníze, je samozřejmě hodně, ale v dnešní době je nanejvýš vhodné nejdříve zrevidovat uplynulý rok 2008 a udělat si finanční plán na rok 2009 a ideálně i na roky nadcházející. Především pak s ohledem na naše očekávané příjmy a výdaje.

Běžným způsobem spoření jsou termínované vklady, které nám ale po zdanění zpravidla nepokrývají ani inflaci. Tento rok zřejmě nebude výjimkou a z toho důvodu lze termínované vklady doporučit jen jako okrajovou krátkodobou možnost. Při investici do podílových fondů je zase potřeba velice pečlivě zvážit, jakého výnosu chcete dosáhnout a jaké riziko hodláte podstoupit. Jak si tedy rozplánovat svou finanční budoucnost?

Podle Karla Pavlíka, ředitele odboru podpory prodeje a vývoje produktů Raiffeisen stavební spořitelny a.s. je, s ohledem na riziko, nejvýnosnějším způsobem stavební spoření. „V současné době jsou trhy vlivem ekonomické krize velmi nestabilní. A zvláště pro drobné investory z řad ekonomických laiků je v tomto případě bezpečnější fixní a předem jasný výnos, jaký nabízí například právě stavební spoření. Proto by stavební spoření rozhodně nemělo ve vašich finančních plánech chybět,“ doplňuje Karel Pavlík z Raiffeisen stavební spořitelny a.s.

Ve stavebním spoření bychom z hlediska výnosu neměli zaznamenat žádné změny, právě protože není náchylné na výkyvy trhu, a to ani v případě globální finanční krize. „Klient dostane státní podporu i úrok od stavební spořitelny a jeho výnosy tak budou stabilní. Efektivní úroková sazba se přitom pohybuje někde mezi 6-7 % p.a. Navíc všechny výnosy u stavebního spoření jsou osvobozené od placení daně z příjmu. A pro ty, kteří přemýšlejí o úvěru na bydlení, nabízíme úvěr ze stavebního spoření s garantovanou úrokovou sazbu  3,5%,“ říká Karel Pavlík z Raiffeisen stavební spořitelny a.s. Další nespornou výhodou stavebního spoření právě v době finanční krize je vysoká bezpečnost vkladů. „Stavební spořitelny musí mít ke své činnosti povolení České národní banky, která také dohlíží na jejich činnost. Zároveň se musejí řídit velmi přísnými pravidly, která se týkají umísťování vkladů klientů. Vklady u stavebních spořitelen jsou pojištěny stejně jako vklady v ostatních bankách,“ vysvětluje Karel Pavlík z Raiffeisen stavební spořitelny a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývojeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.