EUR 24.260

USD 21.399

REPO sazba ČNB 3.75 %

Inflace 6.6 %

EUR 24.260

USD 21.399

28. 04. 2020

Každý osmý Čech plánuje do 5 let postavit vlastní dům

 

Praha 27. dubna 2020 – Podle nedávného průzkumu společnosti Wüstenrot plánuje 13 % Čechů v následujících pěti letech stavět. Nejčastěji se na stavbu chystají mladí lidé a rodiny s dětmi. Mezi hlavní důvody patří touha bydlet ve vlastním domě, sestěhovat se partnerem či mít víc místa pro rodinu. Stavbu plánují financovat nejčastěji hypotékou, stavebním spořením a vlastními úsporami.   


Po novém bydlení se ohlíží 42 % Čechů. Kromě koupě nemovitosti se nabízí i možnost stavby vlastního domu – k této volbě se přiklání 13 % Čechů. Stavba vlastního domu přitom láká nejvíce ty, co žijí v podnájmu, konkrétně 18 % z nich. „Češi chtějí především bydlet ve vlastním rodinném domě. A jeho stavba se jim jeví jako dobrý způsob, jak toho dosáhnout,“ vysvětluje Marian Holub, produktový manažer společnosti Wüstenrot a dodává: „Zároveň vnímají bydlení v domě jako klidnější a důležitý je pro ně i prostor, který dům nabízí.“ Tyto důvody v průzkumu společnosti Wüstenrot uvedla čtvrtina respondentů. „Současná situace s plány zamíchala a ještě nějakou dobu je bude ovlivňovat. Ekonomická nejistota zkrátka bude a neochota se zadlužovat nastane i u řady respondentů, kteří ještě před nouzovým stavem plánovali stavět. Dá se však očekávat, že v dlouhodobém horizontu se k této strategii řešení bytové krize vrátí,“upřesňuje Marian Holub.
Dům do každé rodiny
Stavět tak má v plánu především generace do 35 let. Mezi těmi, kteří plánují stavět, je mladých lidí přes 60 %. Stavební plány mají také rodiny s dětmi. „Podle našeho průzkumu vlastní dům láká především rodiče, a to i ty budoucí. Důvod je nasnadě – v bytě už se tísní nebo tomu chtějí předejít,“ doplňuje Marian Holub. Z respondentů, kteří chtějí stavět, má děti 55 %. A dalších zhruba 20 % se na příchod potomka chystá v následujících pěti letech.
Zajímavostí je, že mezi těmi, kteří chtějí stavět, je 39 % svobodných respondentů. Tedy ti, kteří buď partnera nemají, nebo s ním nežijí. „Tím, že tito lidé nepečují ani o děti ani o partnera, mají prostor věnovat se svým potřebám. A bydlení je, zdá se, jednou z nich,“ uvádí Marian Holub.
Pro peníze do banky
A jak chtějí stavbu financovat? „Z průzkumu vyplynulo, že Češi plánují k financování využít nejčastěji hypotéku. Půjčovat si přitom budou sami na sebe, k dofinancování využijí i peníze partnerů nebo dalších blízkých osob,“ uzavírá Marian Holub. Vzít si hypotéku plánuje 45 % respondentů, 28 % využije vlastní úspory a 25 % vybere prostředky ze stavebního spoření.
 
 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.99 Aktuální výše Hypoindexu

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%

2.7%

2.99%
Historie vývoje


Související články

Trendy – vysoká poptávka po rezidenčním bydlení, změny v prodeji a mylné vize o práci z domova

Situace na trhu s nemovitostmi přinesla v uplynulých dvou letech kvůli koronakrizi změny několika trendů. Změny se týkají rezidenčních i komerčních nemovitostí. Schůzky v souvislosti s nákupem nemovitosti totiž probíhají povětšinou online a na podpis smluvních dokumentů je potřeba více času. Navíc enormně vzrostla poptávka po rezidenčním bydlení a nemovitostech jako investici.

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

21. 01. 2022

Komentář: ČR opět jedničkou ve zdražování bytů

V pátek zveřejněné výsledky vývoje cen bytů v jednotlivých zemích EU potvrdily, že růst cen bytů v ČR ve třetím čtvrtletí loňského roku zrychlil. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 zdejší byty v průměru podražily o 22 %. S takto vysokým nárůstem se ČR drží v čele celounijního žebříčku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 01. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *