EUR 24.545

USD 24.818

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.545

USD 24.818

Každý osmý Čech plánuje do 5 let postavit vlastní dům

 

Praha 27. dubna 2020 – Podle nedávného průzkumu společnosti Wüstenrot plánuje 13 % Čechů v následujících pěti letech stavět. Nejčastěji se na stavbu chystají mladí lidé a rodiny s dětmi. Mezi hlavní důvody patří touha bydlet ve vlastním domě, sestěhovat se partnerem či mít víc místa pro rodinu. Stavbu plánují financovat nejčastěji hypotékou, stavebním spořením a vlastními úsporami.   


Po novém bydlení se ohlíží 42 % Čechů. Kromě koupě nemovitosti se nabízí i možnost stavby vlastního domu – k této volbě se přiklání 13 % Čechů. Stavba vlastního domu přitom láká nejvíce ty, co žijí v podnájmu, konkrétně 18 % z nich. „Češi chtějí především bydlet ve vlastním rodinném domě. A jeho stavba se jim jeví jako dobrý způsob, jak toho dosáhnout,“ vysvětluje Marian Holub, produktový manažer společnosti Wüstenrot a dodává: „Zároveň vnímají bydlení v domě jako klidnější a důležitý je pro ně i prostor, který dům nabízí.“ Tyto důvody v průzkumu společnosti Wüstenrot uvedla čtvrtina respondentů. „Současná situace s plány zamíchala a ještě nějakou dobu je bude ovlivňovat. Ekonomická nejistota zkrátka bude a neochota se zadlužovat nastane i u řady respondentů, kteří ještě před nouzovým stavem plánovali stavět. Dá se však očekávat, že v dlouhodobém horizontu se k této strategii řešení bytové krize vrátí,“upřesňuje Marian Holub.
Dům do každé rodiny
Stavět tak má v plánu především generace do 35 let. Mezi těmi, kteří plánují stavět, je mladých lidí přes 60 %. Stavební plány mají také rodiny s dětmi. „Podle našeho průzkumu vlastní dům láká především rodiče, a to i ty budoucí. Důvod je nasnadě – v bytě už se tísní nebo tomu chtějí předejít,“ doplňuje Marian Holub. Z respondentů, kteří chtějí stavět, má děti 55 %. A dalších zhruba 20 % se na příchod potomka chystá v následujících pěti letech.
Zajímavostí je, že mezi těmi, kteří chtějí stavět, je 39 % svobodných respondentů. Tedy ti, kteří buď partnera nemají, nebo s ním nežijí. „Tím, že tito lidé nepečují ani o děti ani o partnera, mají prostor věnovat se svým potřebám. A bydlení je, zdá se, jednou z nich,“ uvádí Marian Holub.
Pro peníze do banky
A jak chtějí stavbu financovat? „Z průzkumu vyplynulo, že Češi plánují k financování využít nejčastěji hypotéku. Půjčovat si přitom budou sami na sebe, k dofinancování využijí i peníze partnerů nebo dalších blízkých osob,“ uzavírá Marian Holub. Vzít si hypotéku plánuje 45 % respondentů, 28 % využije vlastní úspory a 25 % vybere prostředky ze stavebního spoření.
 
 

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Vlastní výstavbou rodinného domu lze například ve Středočeském kraji ušetřit až 30 %

Jako nejvýhodnější kraj pro stavbu domu se jeví kraj Středočeský, v němž při porovnání ceny nákupu rodinného domu na klíč a koupí pozemku s následující vlastní výstavbou lze ušetřit až 30 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Silverline Real Estate pro tři nejlidnatější kraje – Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022

Komentář: Obleva na zamrzlém realitním trhu?

Neprodává se, obchody váznou. Inzerátů nabízejících reality přibývá. I když došli kupující, prodávající nechtějí slevit. Kdo prodat musí a chce to zrychlit, je nucen ustoupit, snížit cenu. Realitní obchody zamrzly. Ve světle všeobecné nejistoty a inflačních očekávání převládá neochota prodávat.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

26. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.