Pondělí 22. října. Svátek má Sabina.

Komerční pronájmy

21.11.2017 02:11 Tisková zpráva:

Realitní trh nejsou jen byty a rodinné domy. Značnou část tvoří i nebytové prostory, prostory ke komerčnímu využití. Obchodování s nimi je specifické. Platí sice ty samé rozhodující kritéria jako u bytových prostor – poloha, dostupnost či užitná plocha. Ovšem převažujícím kritériem je účel užívání prostor. Mnohdy je třeba vyřešit řadu dalších proměnných, jako jsou stavební úpravy, změna účelu užívání a ostatní právní aspekty.

Prostor sloužící k podnikání

Poměrně zažité jsou pojmy komerční prostory a nebytové prostory. S posledními úpravami občanského zákoníku by měl být užíván pojem nový, “prostor sloužící k podnikání“. Dle zákoníku je to prostor nebo místnost pronajatá za účelem provozování podnikatelské činnosti. Nová definice klade důraz na dva pojmy a to „místnost“ a „prostor“ neboť některé nemovitosti nelze označit dále prostorami, například skladovací haly.

Co s sebou nebytový prostor přináší

U komerčních pronájmů také platí to, že pokud podnikatel chce svou činnost včetně prostor komukoli přenechat, je to nově, dle změn zákoníku, možné. S písemným souhlasem pronajímatele. Specifikem komerčních pronájmů je i reklamní označení prostor. Štíty, plachty a jiná označení, mohou budovy nést pouze se souhlasem majitele. Při písemném obeznámení platí, že pokud se majitel do měsíce nevyjádří, je povolení uděleno. Platí samozřejmě i to, co u bytových prostor, že po ukončení nájmu musí být vše vráceno do původního stavu.

Ušlé zisky

Zajímavou novinkou je tak zvaná „Náhrada za převzetí zákaznické základny“ (§ 2315 NOZ). Tento paragraf ukládá pronajímateli povinnost uhradit nájemci náhradu za výhodu pronajímatele či nového nájemce. „Zmíněnou výhodou je zákaznická základna vybudovaná za dobu působení dosavadního pronajímatele. Výše této částky není pevně stanovena. Záleží na dohodě pronajímatele s podnikatelem, případně rozhodnutí soudu,“ vysvětluje Ing. Martin Solnička, Ředitel kanceláře CENTURY 21 Victory v Praze, www.victory.century21.cz.

Pomoc od profesionálů

Pronájem bytu lze možná zvládnout na vlastní pěst, počítáte vždy ale s rizikem. U komerčních pronájmů byste měli být o to více obezřetní. Prostory vám mají vydělat na živobytí a podpořit úspěšné podnikání. Neváhejte se proto obrátit na odborníky. Specialisté realitních kanceláří už dobře vědí, na co si dát pozor. Znají úskalí konkrétních typů budov, pomohou najít správné prostory pro účel podnikání a vyřeší právní záležitosti. Už mají vybudované kontakty na správných místech a celý proces hledání a převzetí pronájmu, tak mohou zásadně urychlit.

Realitní trh se neustále dynamicky proměňuje, samozřejmě hlavní prim hrají bytové prostory, ale realitní kanceláře mají značné úspěchy i s dalšími obchody. Celý trh se neustále hýbe, prodává a pronajímá se hodně bytů, ale je dobré i to, že se nám, CENTURY 21, daří i v oblasti komerčních pronájmů,“ pochvaluje úspěchy Ing. Martin Solnička, Ředitel kanceláře CENTURY 21 Victory v Praze, www.victory.century21.cz.

I pro samotné makléře je tento typ obchodu velkou výzvou a zpestřením k obchodu s bytovými prostorami. Příkladem dobré praxe může být vyřešení poptávky a zprostředkování prostor pro koncernovou společnost Knorr Bremse, která si v Liberci na Nerudově náměstí pronajala 2700 m2, což je prakticky celá budova. (http://www.liberec.cz/cz/radnice/dalsi-organy-mesta/zastupitelstvo-mesta/clenove-zastupitelstva/tibor-batthyany/aktuality-batthyany/knorr-bremse-otevrel-liberci-centrum-sdilenych-sluzeb.html#) „V budově bylo původně cca 800 m2 volných kanceláří, ale tento nový nájemce byl pro majitele budovy tak zajímavý, že se nakonec našel způsob, jak zajistit dostatek prostor a našemu klientovy je pronajmout. Ať už se jednalo o přesunutí menších nájemníků, nebo stavební úpravy na budově, při kterých se podařilo z technologických místností bez oken vytvořit krásné nové kanceláře. Jde o vytvoření nového oddělení Business Services, jehož součástí bylo stěhování celé divize, která sídlila v Německu, tím pádem tam skončila. Je to přesun velkého zaměstnavatele, takže přesun firmy řešili i německé odbory (pracovní místa), ale nakonec vše klaplo,“ popisuje zajímavý případ pronájmu Petr Uhlíř, vedoucí oddělení komerčních pronájmů kanceláře CENTURY 21 Victory v Praze.

Hlavní město nabízí řadu takovýchto příležitostí, a především pražský trh s komerčními pronájmy je velmi živý. „Měli jsme možnost zajistit prostory pro významnou a medializovanou společnost Prusa Research s.r.o., která se pyšní titulem nejlepší 3D tiskárny na světě pro rok 2017. Firma se přestěhovala z nevyhovujících (malých) prostor v Karlíně. Nové prostory se nachází v pražských Holešovicích v těsné blízkosti metra. Jedná se téměř o 6000 m2, obsazení celé budovy,“ popisuje úspěšný obchod Petr Uhlíř, vedoucí oddělení komerčních pronájmů kanceláře CENTURY 21 Victory v Praze. Tento obchod byl zdařilý pro všechny zúčastněné. „Původní prostory v Karlíně (cca 600 m2) se podařilo obratem pronajmout společnosti Dopravní vzdělávací institut a.s., a tak je majitel budovy Arcona Capital rád, že jsme pouze “neodlákali” jeho nájemce do větších prostor, ale našla se rychle náhrada,“ doplňuje Ing. Solnička, Ředitel kanceláře CENTURY 21 Victory v Praze.

Petr Uhlíř, vedoucí oddělení komerčních pronájmů kanceláře CENTURY 21 Victory, Praha

1 komentář k článku “Komerční pronájmy”

  1. Radek Tleskal napsal:

    virtuální sídla
    Díky za zajímavý článek. Na druhou stranu v dnešní době, kdy kvete podnikání na internetu, může celou firmu představovat pár programátorů se svými notebooky. Ty pak mají při hledání kanceláře dost zásadní problém, protože je ze začátku mimo jejich finanční možnosti. Pak je docela zajímavá možnost zkusit začít s virtuálním sídlem (vice info třeba tady: https://comeflexoffice.cz/sluzby/virtualni-sidla). Až se podnikání rozjede, tak může být klidně na místě přesunout se do vlastních prostor. Co si o této možnosti myslíte?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.