EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

19. 03. 2020

0 komentářů

Koronavir ovlivňuje realitní trh. Místo prohlídek videokonference a zájem o nemovitosti v chatových oblastech

 

Aktuální pandemie způsobená koronavirem se začala projevovat také v realitním trhu. Kvůli vládnímu nařízení a omezení volného pohybu nemohou probíhat prohlídky bytů a makléři komunikují s klienty na dálku. „V současné době není žádný koordinovaný postup realitních kanceláří. Je to způsobeno i tím, že dlouhodobě chybí zaštiťující subjekt, který by realitní kanceláře jednotně informoval a dozoroval. Každý si tak jede podle svého scénáře,“ prohlásila Andrea Daňhelová, ředitelka provozu a jednatelka z Fincentrum Reality. 


Přitom hrozeb pro domácí realitní trh pod tíhou současných událostí je dost. „Hodně se bude situace odrážet na tom, zda občané mají finanční rezervu a nebudou donuceni nemovitost prodat, aby získali rychle peníze. Je možné očekávat poptávku po rekreačních chatách či domech na usedlostech, kam by se lidé před nákazou mohli schovat,“ doplnila Daňhelová.  
Od pondělního dne je v České republice omezen volný pohyb občanů, což má vliv také na fungování realitního trhu. Lidé nemají vycházet z domu za jiným účelem, než za prací, na nákup potravin či v dalších výjimečných případech. „Z daného důvodu je jediná možnost s klientem se potkat u něj doma. Nicméně jsme našim makléřům doporučili tento kontakt omezit na minimum a využít videohovory,“ tvrdila Andrea Daňhelová, podle které je však největší problém s prohlídkou kupované nemovitosti.
Je totiž obtížné se rozhodnout pro nákup jen na základě fotky a klienti samozřejmě chtějí vidět a zažít atmosféru jejich vysněné nemovitosti. „Rozhodli jsme nabídnout klientům možnost on-line prohlídkám přes videokonferenci s prodávajícím, kupujícím a makléřem. Po bytě klienta provede prodávající či makléř a ukáže mu, co ho bude zajímat. Tato varianta není ideální, ale je ta nejbezpečnější,“ dodala Andrea Daňhelová z Fincentrum Reality.
Sníží koronavirus ceny bytů?
Zda bude mít pandemie vliv také na cenu nemovitostí jasné zatím není. Vše bude záležet na tom, jak dlouho nouzový stav bude trvat. „Pokud bude větší nabídka, tak by se ceny mohly snížit. Jestliže poroste poptávka po nemovitostech, efekt bude samozřejmě opačný,“ tvrdila Daňhelová, podle které budou aktivní zejména investoři a společnosti zabývající se rychlým výkupem nemovitostí.
Už teď společnost Fincentrum Reality předpokládá zájem o rekreační chaty nebo domy na vesnicích či usedlostech. „Tam očekáváme, že by ceny mohly jít nahoru. Lidé z větších měst v nich budou chtít hledat azyl. Zejména rodiny, aby karanténu přestály někde v přírodě nebo v objektu se zahradou,“ dodala ředitelka provozu Daňhelová.
Fincentrum Reality přistupuje k aktuálnímu opatřením velmi zodpovědně. Většina makléřů pracuje z domova, stejně jako všichni zaměstnanci.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022

Ceny nových bytů se dostaly na vrchol, klesat ale nebudou

Růst cen nových bytů v Praze se ve druhém čtvrtletí zastavil. Nové byty se v průměru prodávaly za 145 783 korun za metr čtvereční. Levnějších bytů se přesto zřejmě v dohledné době nedočkáme.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.